Fitch запази кредитния рейтинг на България :: Скандал – всички скандали | новини, икономика, еко, спорт, свят, анализи, шоу,…

1
178
Добави коментар
SkandalMedia
SkandalMedia

Международната рейтингова агенция Fitch потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България на ниво „BBB“ със „стабилна“ перспектива. В съобщението на Министерството на финансите се посочва, че оценката на рейтинга е подкрепена от „стабилните външни и публични финанси, както и надеждната политическата рамка за поетапно присъединяване към Еврозоната“.

Ограниченията пред рейтинга са по-ниските нива на доходите, в сравнение със средното равнище за страните с рейтинг „BBB“ и демографските предизвикателства, които биха могли да ограничат растежа и да утежнят на държавните финанси в дългосрочен период.

Агенцията очаква икономическият растеж през 2018 г. да остане близък до отчетения през миналата година, на ниво от 3.7%, преди да се забави през 2019 г. до 3.5% и 3% през 2020 г.

Вътрешното търсене ще бъде подкрепено от политиката на увеличение на заплатите в бюджетния сектор и минималната работна заплата, както и от очакваното ускорение в усвояването на средства по европейските фондове.

Агенцията ревизира прогнозата си за ускоряване на средногодишната инфлация до 3% през 2019 г., при 2.8% през 2018 г.

Паричната политика оперира в условията на стабилен режим на валутен борд към еврото, констатират от рейтинговата агенция. Нетните чуждестранни активи на България се очаква да достигнат до 33% от БВП, а коефициентът на външната ликвидност ще достигне 343% през 2018 г., по оценки на Fitch, които са високи в сравнение с медианата на държавите с рейтинг „BBB“, съответно от 5.3% и 143.7% и ще останат ключови предимства пред рейтинга през прогнозния период.

В областта на публичните финанси България също изпреварва страните от сравнителния анализ. Fitch очаква положителното бюджетно салдо да се запази, като в края на 2018 г. ще бъде в размер на 0.5% от БВП, при очакван дефицит средно в размер на 2.4% за останалите страни от „BBB“ групата. Държавният дълг също остава далеч по-нисък от средния за страните със същия рейтинг, както и спрямо повечето държави членки на ЕС. През прогнозния период Агенцията очаква публичният дълг да продължи да намалява, като през 2020 г. ще падне до 19.5% от БВП.

Експертите отчитат също по-добрата външна финансова позиция на България спрямо по-голямата част от страните в същата рейтинг-група. Посочват се също така подобрената конкурентоспособност и излишъка по текущата сметка.

Факторите, които заедно или поотделно биха довели до повишаване на рейтинга са: по-висок потенциален растеж на БВП в средносрочен период; ускореното сближаване до нивата на доходите в страните с по-висок рейтинг; напредък в процеса на присъединяване към Еврозоната.

Основните фактори, които заедно или поотделно биха довели до понижаване на рейтинга са: възобновяване на външните дисбаланси и/или влошаване на конкурентоспособността; фискални дефицити, които биха повишили държавната задлъжнялост; реализиране на рисковете за бюджетния баланс, свързани с материализиране на условните задължения на държавните предприятия.