„Тотнъм“ разплака „Аякс“ :: Скандал – всички скандали | новини, икономика, еко, спорт, свят, анализи, шоу, справочник, видео

1
207

Ново зрелище в Шампионската лига! „Тотнъм“ обърна „Аякс“ за едно полувреме от 0:2 до крайното 3:2 в полуфинала-реванш между двата тима, игран на „Йохан Кройф Арена“ в Амстердам. Холандският гранд спечели с 1:0 в Лондон, но отпада заради по-малкото отбелязани голове на чужд терен.

Героят за „шпорите“ тази вечер се казва Лукас Моура, който вкара хеттрик, а последното му попадение падна дълбоко в добавеното време.

Така финалът през този сезон ще бъде изцяло английски сблъсък – „Ливърпул“ срещу „Тотнъм“. „Шпорите“ ще спорят за трофея за пръв път в своята история.

Мачът ще се играе на „Уанда Метрополитано“ в испанската столица Мадрид на 1 юни от 22 ч.

В Амстердам домакините започнаха отлично и още в 4′ вратарят на „Тотнъм“ Юго Лорис трябваше да показва класа, избивайки топката в корнер при удар на Душан Тадич. След него обаче капитанът Матийс Де Лихт се извиси в наказателното поле и откри резултата – 1:0. Англичаните бяха близо до бърз изравнителен гол, но топката се отби в гредата след шут на Хюн-Мин Сон от малък ъгъл.

След половин час игра „Аякс“ можеше да удвои аванса си, но Тадич стреля встрани от целта. В 35′ обаче сърбинът намери отлично Хаким Зиех в наказателното поле и той направи Лорис безпомощен за втори път – 2:0.

„Тотнъм“ се впусна в атака още от началото на втората част и притисна съперника. В 55′ вратарят на амстердамци Андре Онана спаси по великолепен начин удар на Деле Али, но нямаше какво да направи малко по-късно, когато Лукас Моура върна едно попадение за гостите. Toчно 204 секунди след това бразилецът направи резултата на „Йохан Кройф Арена“ 2:2 с втория си гол в мача.

До края „Аякс“ предимно се бранеше и феновете на тима преживяха инфарктен момент в 87′, когато бившият играч на холандския гранд Ян Фертонген на два пъти отправи удари – първият бе избит от стража Онана, а при втория защитник на домакините изчисти топката пред голлинията.

В последните секунди на даденото от рефера 5-минутно продължение обаче Лукас Моура оформи своя хеттрик и смълча трибуните – 3:2 за „Тотнъм“. 26-годишният бразилец стана едва петият с три гола в полуфинал на Шампионската лига. Тук той е в компанията на Алесандро Дел Пиеро, Ивица Олич, Роберт Левандовски и Кристиано Роналдо.

Играчите на „Аякс“ не успяха да преодолеят шока от късния гол, не разполагаха и с време за щурм.

Така за трети път в историята два отбора от Острова се изправят един срещу друг във финал на евротурнир. Първият е от 1972 г., когато „Тотнъм“ побеждава „Уулвърхемптън“ с общ резултат 3:2 за Купата на УЕФА.  Последният случай пък е от 2008 г. – спорът за трофея в Шампионската лига между „Манчестър Юнайтед“ и „Челси“, спечелен от „червените дяволи“ след дузпи.

„Тотнъм“ е осмият английски финалист в най-авторитетния клубен турнир след „Арсенал“, „Астън Вила“, „Челси“, „Лийдс“, „Ливърпул“, „Манчестър Юнайтед“ и „Нотингам Форест“.