„Лудогорец“ победи „Левски“ с 1:0

1
141

„Лудогорец“ победи „Левски“ с 1:0 като гост в първото дерби след подновяването на футболния сезон у нас. Кампанията бе прекъсната за около три месеца заради пандемията с коронавирус. Снощи „Лудогорец“ взе своето с красив гол на Каули. Бразилецът се разписа малко след началото на втората част с шут от над 20 метра. Голът е първи в родния елит за зимното попълнение на шампионите.

По този начин „орлите“ навлязоха в серия от 29 мача без поражение в първенството, което е изравнен рекорд за провинциален тим. Досега с това постижение можеше да се похвали само „Литекс“. Освен това „Лудогорец“ стана отборът с най-много победи като гост срещу „Левски“ – 7. Шампионите се утвърдиха като „черна котка“ за „сините“, които нямат успех в 12 поредни сблъсъка с „орлите“. Преди това най-лошата серия на столичани бе срещу вечния съперник ЦСКА – 11 двубоя без победа в периода 1953-1958 г.

Преди началото на мача титулярите на „Левски“ опънаха транспарант „Благодарим ви за подкрепата“, насочен към феновете. Клубът избегна фалит именно заради „синята“ публика, която се включи в различните дарителски инициативи и помогна на „Левски“ със солидни средства. В  трибуните на „Герена“ бе новият собственик на 26-кратния първенец – Наско Сираков, а заедно с него дербито изгледаха част от предшествениците му – Спас Русев, Тодор Батков и Томас Лафчис. В ложата бе и временният президент на БФС – Михаил Касабов.

На терена двата тима не предложиха много. И „Левски“, и „Лудогорец“ действаха предпазливо и голови положения почти нямаше. При едно от тях обаче – в 24′, гол за разградчани бе отменен заради спорна засада. Кешерю намери Чибота, който пусна към Анисе, а Ейолфсон си отбеляза автогол. Реферът Николай Йорданов обаче маркира засада на Чибота. Повторенията показаха, че той е по-скоро на една линия със защитника на „Левски“ Каргас. Реферът отхвърли и претенции на домакините за игра с ръка в наказателното поле на Терзиев в 78′ – също дискусионна ситуация.

С трите точки „Лудогорец“ вече има 58 и продължава да бъде убедителен лидер. Втори е „Локомотив“ Пловдив с 49 точки, пред ЦСКА с 46 и мач по-малко. „Левски“ слезе на четвъртата позиция, която заема също с актив от 46 точки.

В следващия кръг „Лудогорец“ приема „Ботев“ Пловдив, а за „Левски“ предстои визита на „Арда“.

Съставите:

„Левски“: Милан Миятович, Ивайло Найденов, Янис Каргас, Холмар Ейолфсон, Иван Горанов, Мартин Райнов, Симеон Славчев, Станислав Иванов, Стайн Спиерингс, Паулиньо, Найджъл Робърта

„Лудогорец“: Владислав Стоянов, Сисиньо, Драгош Григоре, Георги Терзиев, Антон Недялков, Абел Анисе, Стефан Баджи, Каули, Мавис Чабота, Вандерсон, Клаудиу Кешерю