Formula1.bg – Под лупа

39
Добави коментар
Gunny
Gunny

Всички фенове на любимия ни спорт постоянно сме гладни за актуална информация от кухнята на Формула 1. Почти винаги обаче остават доста въпроси без отговори. И тъй като никой няма да ни каже нещата, които истински ни интересуват, остава ни само един шанс, а той е да наблюдаваме много внимателно всеки тест, тренировка и състезание и постоянно да си задаваме въпроси. Какви отговори намерихме в последното Гран при на Франция?

По време на коментарното студио на bTV преди старта, колегата Алекси Сокачев ме попита „Защо толкова често се променя баланса на силите във Формула 1? Само преди две седмици БМВ бяха много силни, а в квалификацията вчера не беше така?“ Сигурен съм, че този въпрос вълнува много фенове… Защо наистина става така?

Както в живота, така и в моторните спортове няма пълно щастие. Всеки от големите отбори разполага с едни от най-добрите инженери в съответните области, но независимо от опита, способностите и ресурсите им нещата не могат винаги да се получават! Още на концептуално ниво се взимат много съществени решения, които имат своите последствия в целия жизнен цикъл на съответната разработка. На този етап екипите претеглят много внимателно плюсовете и минусите на различните посоки в развитието си и независимо от окончателното решение още на този начален етап се знае на кои писти даденият отбор ще има силно предимство и къде ще има сериозни проблеми. Такъв е случаят с БМВ във Франция. Каквото и да пробваха Кубица и новият му състезателен инженер не успяваха да „успокоят шасито“. Имаха потенциал, който не съумяваха да използват и в крайна сметка се принудиха да намалят чувствителността на предната ос (скоростта на първоначална реакция), което стабилизира колата, но за сметка на скоростта. Предполагам обаче, че още в следващият старт във Великобритания нещата ще са различни…

Преди старта си мислех как ли ще си проправя път напред Хамилтън. С пресметливи и добре обмислени маневри или с много рисковани внезапни атаки? Преди няколко дни гледах запис на едно негово картинг състезание, в което през 90% от дистанцията беше 4-ти, и в последния завой на последната обиколка успя да излезе начело и да победи! Бях почти убеден, че ще видим поредица от прецизни и категорични изпреварвания, които стъпка по стъпка ще го изведат близо до подиума. Всички видяхме какво означава „пренавиване“…

По-запалените фенове сигурно си спомнят състезанието в „GP2“ на пистата „Истанбул парк“ през 2006 година. Люис се бореше с Нелсиньо Пикет, но след завъртане остана последен и започна с невероятно настървение да си връща позициите. Поредицата от мъжки двубои все още ме радва, както и първото солидно представяне във Формула 1 на основния съперник на Люис в GP2 тогава – Нелсиньо Пикет. Още на последната тренировка преди квалификацията той направи поредица от много бързи обиколки (все с по-твърдите гуми) и в състезанието не загуби концентрация нито за миг. Голяма част от надпреварата изискваше дефанзивно каране, с което бразилецът се справи чудесно.

Най-много ми хареса спокойствието, с което отваряше подхода към 8-ми завой независимо от близостта на съперниците му. Това смело (и до някъде подлъгващо конкурентите) водене на автомобила говори за много високо ниво в теоретичната подготовка, както и богат и добре осъзнат опит. Дано първите точки не останат и единствени…

Ярно Трули се радваше като малко дете на пресконференцията след състезанието и според мен имаше всички основания за това. Спечели първия подиум за Тойота от далечната 2006 година насам и се пребори с по-бързите автомобили зад него. Най-много ми хареса изказването (цитирам по памет бел.р.): „В битката с Хейки бяхме гума до гума, което много ми хареса. Винаги е така в картинг спорта. Отдавна чаках такава бора“. Дано повече подиуми вев Формула 1 се решават както в последната обиколка на „Маникур“.

Още след първите стартове стана ясно, че борбата за 4-та позиция при конструкторите ще е невероятно оспорвана. Тойота, Рено, Ред Бул и Уилямс ще имат своите добри и слаби състезания в оставащите стартове от сезона, но според мен предимството на този етап е на страната на Тойота. Независимо от опита на Алонсо, състезанието във Франция бе фрустриращ опит да двукратния световен шампион да поддържа квалификационното темпо в състезателни условия. Ако ситуацията се повтори на Силвърстоун ще бъде много интересно

Тема за размисъл

Съвсем естествено обект на днешната е 8-ия завой на пистата „Маникур“. Снимката горе вляво показва различните траектории и точки на спиране за Люис и Нико. Всеки, който внимателно е следял състезанието знае дали разликата е причинена от пилотски неточности или внимателно изпълнение на инженерни напътствия.   

 ВИДЕО „F1 под лупа“: Преди Гран при на Малайзия

ВИДЕО „F1 под лупа“: Преди Гран при на Бахрейн

ВИДЕО „F1 под лупа“: Пълен контрол над Кими и Ферари в Испания

 ВИДЕО „F1 под лупа“: Маса бе неуверен в битката си с Хамилтън

ВИДЕО „F1 под лупа“: Видео графика за предните крила във Формула 1