10-те най-редки животни в света – част 2 – тема за Светът – Idi.bg

107
Добави коментар
tao
tao

За ролята на човека по отношение на природата, глобалното затопляне и ограничените ресурси е писано много. Понякога обаче статистиките придобиват форма – например когато цял животински или растителен вид изчезне от лицето на Земята. На света има някъде към 35 животински вида, чиято популация не надхвърля 1000. Вижте няколко животни, които днес се срещат много рядко, тъй като вече са изчезващ вид.

Част 1

6. Явански носорог, Индонезия

Яванският носорог (Rhinoceros sondaicus) е един от петте вида съвременни носорози, като този е изключително рядък. Известен е под името брониран носорог и се среща в ограничени територии в Индонезия – на островите Ява, Суматра и Борнео. Има и малки на брой популации и Лаос, Южен Виетнам и Мианмар, а за Камбоджа няма данни дали там видът все още се среща. Сравнително стабилна популацията на вида има в националния парк Уджунг-Кулон, в западната част на индонезийския остров Ява. Яванските носорози са доста едри животни  – възрастните индивиди достигат дължина 3,5 м, височина до 2 м и тегло между 2500 и 3000 кг. Някога те са били разпространени по цяла Югоизточна Азия, Китай и Индия, но заради рогата носорозите са почти напълно изтребени.

7. Сейшелски ножицоопашат прилеп, Сейшелски острови

Сейшелският ножицоопашат прилеп  (Coleura seychellensis) е един от двата вида прилепи, които живеят на Сейшелските острови, Мадагаскар. През 19 и 20 век прилепите са били многобройни, но втората половина на миналия век броят им започва да спада, заради въвеждането на нови видове растения и заради пестицидите, които стесняват ареала им. Днес учените правят опити да спасят вида от изчезване, като се счита, че в момента на свобода живеят между 50 и 100 прилепа.

8. Ванкувърски мормот, Канада

Ванкувърският мормот (Marmota vancouverensi) се счита за най-рядко срещаният бозайник в Канада. Той живее в планинските части на канадския остров Ванкувър и достига тежест между 3 и 7 килограма. Козината му е червеникаво-шоколадова, има малки ушета и малки очички, плосък нос и къси крачета с остри нокти. Този вид мармот е открит от учените през 1910 г. и  оттогава популацията му намалява – през 2005 година се счита, че на свобода има 29 представителя на вида ‘vancouverensi’, а в плен днес се отглеждат около 162 възрастни животни и 60 бебета.

9. Байджи (Китайски речен делфин), река Яндзъ, Китай

Байджи (Lipotes vexillifer) е много странен остронос вид делфин, който може да се види само в китайската река Яндзъ. Този сладководен представител на делфините тежи средно между 150 и 230 кг. а дължината му е към 2.5 метра. В средата на миналия век е имало около 6000 представителя на този ендемичен вид, но броят му бързо намалява до около 400 през 80-те години. Км 1993 г. той е вече силно намален – едва 13. Счита се, че основната причина за това е модернизацията на Китай. През 2006 година видът е обявен за ‘функционално изчезнал’, но по-късно се появяват съмнения за това – и до днес не е напълно сигурно дали на свобода все още живеят представители на байджи.

10. Крефтов мустакат вомбат, Австралия

Вомбатите са двуутробни бозайници, а конкретно този вид се счита за най-редкият сред тях в Австралия, където е тяхното местообитание. Преди век този застрашен днес вид е бил широко разпространен в щатите Виктория, Куинсленд и Нови Южен Уелс, но днес може да се види само в горите и полята на малка част от Куинсленд. Вомбатите се хранят предимно с трева, а възрастните достигат дължина 1 метър и тежина 40 килограма. За да се запази вида е започната програма за развъждане – от приблизителен брой 90 индивида през 2002 г., днес статистиката показва около 115.

рейтинг:

 
1
2
3
4
5

прочетен: 6502 пъти
(0) коментара

Съобщи за нередност