„Животът може да е чудо” от Ивинела Самуилова | Public Republic

7
Добави коментар
Tia
Tia

Книга, която действа като терапия

“Има два начина да изживеете живота си: като нещо обикновено или като чудо” – Алберт Айнщайн

Това е мотото на една книга, която привлече вниманието на много четящи хора в България и не само заради жизнерадостната си корица. Заедно с лятото на 2011, дебютният роман на Ивинела Самуилова внесе един необичаен, оптимистично свеж полъх в родната литература, предлагайки четиво с оригинални идеи, поднесени интелигентно и духовито за читатели, които обичат да се спират пред полиците с надпис „себепознание”.

Така че, ако сте човек, който не се задоволява с общоприетото описание на действителността, който не се взема твърде на сериозно, който иска да изследва собствените си възможности, който упорства да живее с душата си, тази книга е за вас.

„Животът може да е чудо” е интересно явление на българския книжен пазар. Тази книга за първи път предлага психология за ежедневна употреба, поднесена в роман, написан от български автор, на ниво, неотстъпващо на много чужди бестселъри в същия жанр. Това е четиво, което затрогва с искреността си, прелива от жизненост и за което читателите твърдят, че действа като терапия – повдига духа, оправя настроението и вдъхновява да погледнем на живота като на чудно приключение.

През 2008 г. Ивинела Самуилова се запознава с Алексей Бъчев – по това време психолог в Министерство на отбраната. Тя е изключително заинтригувана от личността му и от начина, по който работи с хората, потърсили помощта му и започва да записва това, което той прави. В края на 2009 г. Ивинела написва “Животът може да е чудо”, убеждавайки Алексей да запази истинското му име в романа си, защото иска повече хора да имат шанс да се запознаят с неговия подход към реалността.

Разказана по автентичен, затрогващ и личен начин, историята на главната героиня Ади показва живота на голяма част от хората днес – живот, зациклил в социумните рамки, определящи, вместо нас, кое е „възможно и невъзможно”, „реално и нереално”, „постижимо и непостижимо”, „приемливо и неприемливо”.

Ади от малка безрезервно вярва, че животът й ще е необикновен. Постепенно обаче зацикля в рутината на ежедневието и губи връзка със себе си. Тя осъзнава, че повлечена от своите страхове, вярвания и (пред)убеждения, е подменила истинската си самоличност.

Ади вярва, че само ако открие Призванието си, ще успее да осмисли съществуването си и да възстанови отново целостта на разпиляната си (в различни роли) личност. Тогава среща по-особения психолог Алексей, който й помага да погледне на себе си и на живота си под различен ъгъл.

Необикновените уроци на Алексей, започнали с мъничко парче синьо сирене и огромна вилица, разкриват практически как можем да спрем хипнотичното следване на заучени модели в ежедневието си и да възстановим изначалната си връзка със света. Само така е възможно да превърнем обикновения си живот в необикновено преживяване.

Първият тираж на романа е изчерпан за броени месеци. Поради интереса към темата, авторката решава да продължи историята, но този път от диаметрално противоположна гледна точка. Новият роман, който ще бъде със същото мото, като на първия, този път обаче е със сюжет по другата половина от мисълта на Айнщайн и търси отговори на въпроса защо, когато можем да живеем живота си като чудо, избираме да бъдем нещастни, повдига завесата писателката.

Тя обаче ни уверява, че не е изневерила на стила си и че отново задължително условие за четенето на романа й е чувството за хумор. Новият роман на Ивинела Самуилова се очаква да излезе през пролетта на 2012 г., а издател отново ще бъде ИК „Хермес”.

Ивинела Самуилова е родена на 10.04.1971 г. в гр. Севлиево. Завършва езикова гимназия в град Враца с испански и английски език, а след това – магистратура по богословие във Великотърновския университет. Има редица допълнителни квалификации и обучения: стопанско управление и администрация, журналистика, PR, психология и други.Известно време работи като радиожурналист в родния си град, а впоследствие се присъединява към екипа на “Идеал Стандарт България” АД – гр. Севлиево, където заема различни длъжности, последната от които e “връзки с обществеността”. През 2005 г. се премества в гр. София, където работи в областта на маркетинга, рекламата и връзки с обществеността.За да удовлетвори различни свои интереси, през 2007 г. Ивинела учредява фондация „Кларитас”, чиято основна дейност в момента е свързана със съхраняване и популяризиране на българския музикален фолклор. В етап на разработване са и програми, ориентирани към подпомагане изграждането на хуманни качества у младите хора, както и програми, насочени към подобряване на различни аспекти от живота на жените, с особено внимание към самотните майки. Подкрепата и солидарността си към житейските и духовни потребности на съвременната жена, Ивинела често изразява в онлайн изданието за жената ТЯ.Творческите търсения на Ивинела Самуилова са насочени към вътрешния свят на човека и отношенията му с Бог, света и ближните.

© 2006-2015 public-republic.com Всички снимки и материали на сайта Public Republic са авторски и със запазени права. Бъдете така добри и се свържете с нашата редакция, ако желаете да ползвате нашите статии. Не е достатъчно условие да посочите автора и поставите линк към публикациите. За повече информация: Авторски права – защита и санкции. Благодарим предварително!