Дубльорите на захарта – health.bg – Здравето от А до Я – Диабет – здраве, захар, диабет, затлъстяване, инсулин, подсладител,…

21
Добави коментар
boreca6
boreca6

Дубльорите на захарта

health.bg
08-06-2012

Как да се справим с нездравословните последици от консумацията на захар?

Решението, поне на пръв поглед, изглежда просто – да се ограничи консумацията й или да се  потърси неин по-безвреден заменител. А може и комбинация от двете. Първото – ограничаването на потреблението, за повечето хора се оказва неочаквано трудна за реализиране задача. По простата причина, че човек изключително неохотно се отказва от тези неща, които му доставят удоволствие. Не на последно място и поради вече споменатото наркотично действие на захарта.

Второто решение стана повод за развитие на една промишленост, чиито мащаби и печалби трудно могат да се оценят, но със сигурност са колосални. Защото се спекулира с един съществен аргумент – здравето ни, и с желанието на всеки от нас да бъде строен, елегантен и привлекателен. Става дума за т.нар. захарозаменители, които включват широк кръг продукти – такива, получени от естествени източници, и такива, получени по чисто синтетичен път. Целта, спор няма, е благородна. Въпросът е обаче доколко тези вещества са безвредни за нашия организъм. И не се ли получава така, че вместо да изпишем вежди, да избодем очи?…

Природните заместители

 Тук първо място заема фруктозата, или т.нар. плодова или овощна захар. Тя е около 1,7 пъти по-сладка от захарта, с около 30% по-малко калорична от нея, по-бавно се усвоява в храносмилателния тракт и нейният гликемичен индекс (способността й да увеличава кръвната захар) е над три пъти по-нисък от този на глюкозата. В сравнение със захарта сладкишите, приготвени с фруктоза, остават по-дълго пухкави и меки. Със сигурност мнозина ще се зарадват на новината, че тя ускорява разграждането на алкохола в кръвта. Дотук – добре. Но за съжаление медалът, както е известно, има и обратна страна. В нашия организъм фруктозата се преработва основно в черния дроб, където се превръща в резервния въглехидрат гликоген, с който той се подсигурява за бъдещи енергийни разходи.

Установено е, че, попаднала в черния дроб, фруктозата изцяло “подчинява” неговото функциониране на преработката й. “Увлечен” в това, черният дроб “забравя” да продуцира хормоните, регулиращи апетита, в резултат на което организмът ни приема значително повече храна от своите реални потребности. Резултатът е ясен – увеличаване на телесното тегло. Поради все пак ограничените възможности на този орган част от фруктозата остава неусвоена в червата, като предизвиква подуване, газове и стомашно разстройство. Не бива да се подвеждаме от измамния и прелъстителен надпис върху опаковките с фруктоза, предлагана в магазините: “Плодова (овощна) захар”.

Всъщност предлаганият продукт съвсем не е извлечен от плодове, а е резултат от сложна технологична преработка на царевично или картофено нишесте. Има данни, че в дози над 30-40 г на ден фруктозата създава  предпоставки за сърдечно-съдови заболявания и ускорява процесите на стареене. Песимизмът на учени от щата Флорида в САЩ по отношение на повишената консумация на фруктоза отива още по-далеч. Според тях фруктозата има разрушаващо действие по отношение на черния дроб, което твърде много напомня това на алкохола…  

бутони за социални мрежи