Събират подписка в Кърджали за генерал Васил Делов

2
Добави коментар
spasko_18
spasko_18

България
  

Събират подписка в Кърджали за генерал Васил Делов

PlovdivWeek на 22/10/2012, 20:48

Снимка: btvnews.bg

Васил Делов не бе избран за почетен гражданин на Кърджали

 

Подписка за удостояване на генерал Васил Делов с орден Стара Планина започна в Кърджали. До тази инициатива се стигна, след като в навечерието на 100-годишнината от Балканската война градът остана без почетен гражданин.

За такъв трябваше да бъде обявен героят генерал Васил Делов, който заедно с войниците си през 1912 година е освободил от турско робство Кърджали. Мнозинството на ДПС отказа да го избере посмъртно за почетен гражданин, предава bTV.

Отказът дошъл след натиск от изселническа организация в Одрин, твърдят съветници от опозицията. Според тях в декларация от Федерацията на балканските турци се твърди, че генерал Делов и водената от него войска са прокудили и избили хиляди турци от Източните Родопи.

Така се стига и до подписката, която събират кърджалийци.

Тагове:
българия
кърджали
подписка