Как да организираме финансите си

3
Добави коментар
GotinPich
GotinPich

Парите никога не стигат. Колкото и да организирате, броите и спестявате, накрая все сметката не излиза такава, каквато ви се иска да бъде. Все едно портфейлът ви е черна дупка, която поглъща всичко без остатък.

Ако разпознавате себе си в това описание, то явно допускате някаква грешка в управлението на личните си финанси. Нашите колеги от Econ.bg разкриват кои именно са най-честите пропуски в организирането на приходите и разходите. Ето и някои от тях.

Игнорираме възможностите за странични доходи Мислите си, че заплатата ви стига, за да покриете сметките си. Няма нужда да отнемате от свободното си време, за да се занимавате и със странични дейности.

Много често се чувстваме финансово сигурни в първите дни, щом получим заплатата си, а в края на месеца, докато чакаме следващата, осъзнаваме, че сумата отново не ни е стигнала за всичко. Дори и месечното ни възнаграждение да е достатъчно високо, ако имаме възможност за допълнителен приход, трябва да я използваме. Не знаем кога ще ни потрябват малко повече пари.

В случай, че това не противоречи на договора, който имате с работодателя си, помислете дали има начин да превърнете хобито си в още един доход. Ако например се занимавате с градинарство, потърсете малък пазар за продукцията си. Можете да давате професионални съвети в сферата, в която сте много добри. Комбинирайте въображението си с предприемаческия си инстинкт.

Не следим социалните си и здравни осигуровки Мислите си, че щом имате работа и сте наети на трудов договор, то няма за какво да се безпокоите.

Не казваме нищо лошо за вашия работодател. Но един от основните проблеми на трудовия пазар, който не подминава и българския, е, че много частни фирми не осигуряват коректно и пропорционално своите служители. Да не говорим, че понякога стават грешки от чисто административно естество.

По всяко време можете да правите електронни справки по ЕГН в сайтовете на Националната агенция за приходите (НАП) и Националния осигурителен институт (НОИ).

Thinkstock/Guliver

Не заделяме пари за непредвидени ситуации Мислите си, че ако отделите малко пари настрани, остатъкът няма да ви стигне за всичко предвидено този месец. Малко вероятно е да се случи нещо крайно изненадващо, а ако стане така, ще използвате кредитната си карта или ще вземете заем, за да оправите нещата.

Правилното планиране на периодичните харчове опира на това да избягваме да вземаме каквито и да е било пари назаем, за да не попадаме във финансовите клопки, които преди малко описахме. Най-малкото, защото предприемането на тази мярка би могло да се избегне.

Заделените пари за непредвидени ситуации са онази графа „други” от бюджета, за която споменахме. Тя ви се струва излишна, докато сте финансово стабилни (или поне така ви се струва), но в много ситуации би могла да се превърне в спасителен пояс – например при инцидент, който е извън обсега на застрахователните обезщетения или в случай, че загубите работата си.

Финансовите експерти съветват при всеки приход да отделяте малко средства в продължение на три месеца. Този период на спестяване ще бъде достатъчен, за да имате на разположение „план Б” в случай на финансов крах.

Още непростими грешки, които често допускаме в управлението на личните си финанси може да прочетете в статията на Econ.bg.