Няколко практични съвета за осветлението в градината

13
Добави коментар
shimpa
shimpa

Осветлението…

Светлината означава живот. Присъствието й в дома и двора създава уют и жизнерадост. Какво трябва да знаем преди да решим да поставим лампи сред градината?
Лампите могат да се поставят така, че да осветяват ефектно интересната фасада на къщата. В големите градове на България вече има стотици сгради, които са значително по-красиви нощем, когато със загадъчното си осветяване изпъкват сред градската архитектура и много по-подробно показват детайлите на фасадите си. В двора са достатъчни няколко лампи, които да осветят най-оригиналните части на къщата – колонада, балюстри, прозорци или облицовки. Поставят се ниско и светят с насочена светлина, за да се създаде камерна обстановка и да имат по-силно въздействие.

По същата логика лампи се поставят с насочена или разсеяна светлина в близост до интересен архитектурен детайл в градината – кладенец, чешма, скулптура, пейка, фонтан. Умелото използване на светлина може да разкрие детайл, който през деня е трудно забележим или да ни накара да видим архитектурата от интересен ракурс.

Лампи осветяват и по-забележителните растения – цъфтящи или вечнозелени храсти и цветя. Нерядко с двора има някое старо дърво с живописно стъбло и разкривени клони.

Осветяването му ще го направи още по-загадъчно и красиво.
Осветлението освен всички други значения има и функция на дворна украса – през нощта създава атмосфера и присъствие, а през деня стои като градинска мебел. Умелият подбор на осветителни тела може да превърне градината в изложение на дизайнерски произведения.

Поставяне на осветителни тела
За да изградим дворно осветление, трябва най-напред да имаме цялостна идея какво ще представлява градината и къде в нея ще има архитектура, дворна мебел и растения. Едва тогава можем да предположим къде ще се поставят отделните лампи и преди да започнем да изграждаме настилки и тревни площи, ще се наложи да изкопаем канавки, в които се полагат кабелите. Хубаво е електрическите кабели да се поставят в PVC-тръби на дълбочина от 40 до 70 см., но напоследък се използват и значително по-опростени системи за градинско осветление, при които кабелите се заравят съвсем плитко, защото са облечени в специални пластмаси, които трудно се повреждат от студовете и влагата.

Самите осветителни тела се монтират върху бетонови фундаменти, колкото да стоят изправени и винаги на едно и също място. Естествено, предлагат се и лампи, които са ниски и малки и се забиват на пластмасови стойки в градината – това си има своите преимущества – можем да ги разместваме всеки сезон и да намерим най-точното им място. Но лампа, по-висока от 40 см. е добре да се монтира трайно и стабилно върху бетонов фундамент 25/ 25/ 20 см., който е на нивото на околния терен.

Регулиране на осветлението
Къде ще разположим електрическите ключове, от които ще командваме целия парад на градинското осветление, е въпрос на усет. Най-добре е да се намират в самата къща там, от където се излиза в градината – на терасата, до вратата, под навеса или в близост до дворната врата, гаража, барбекюто. Възможно е цялата система от градински лампи да се раздели на няколко “етажа” – високи, ниски, малки и големи лампи. Така ще можем да включваме поотделно различните групи от осветителни тела в зависимост от нуждите.

Много полезно е да се монтират ключове, които позволяват регулиране на силата на светлината, за да можем с едни и същи лампи да създаваме различно настроение – едно е да искаме вечер да поседнем на спокойствие под приглушената мека светлина в градината, друго е да поканим петдесетина гости на шумно парти.

Височина и форма на осветителните тела
Високите над два метра лампи са по-подходящи за големи градини и паркове. В двора по-често намират място ниските, елегантни осветителни тела. В зависимост от големината на растенията, ширината на алеите и етажността на сградата, трябва да се подберат лампи с височина от 20 до 120 см. – те въздействат уютно, придават човешки мащаб на пространството и не пречат на движението ни. Поставят се по протежение на алеите, в близост до стъпала, в основата на подпорни стени, около водни площи и до архитектурни елементи – чешми, кладенци, беседки, огради и зидове. Добре е светлината, която излъчват, да е по-мека и де не ни влиза директно в очите, а да осветява интересни елементи на двора – красив храст, оригинална мебел и стилна градинска пластика.

Стилът на самото осветително тяло трябва да е в стила на цялото дворно обзавеждане – във възрожденския двор се препоръчва фенер от ковано желязо, а в модерна градина с луксозни настилки и вносни растения – максимално изчистен дизайн и по-студена светлина. Насочените лампи обикновено се монтират наземно – така увеличават визуално големината на двора и създават по-официално настроение.

Лампи
За осветителните тела в градината можете да избирате измежду десетки модели лампи, които освен различна мощност имат и различен нюанс на излъчваната светлина. По-меките тонове – жълти и охрени – се препоръчват за по-спокойни и уютни градини, докато по-белите (дори халогенни и луминисцентни) подхождат на по-официални, луксозни и просторни дворове. За къщи по Черноморието или около водоеми могат да се използват по-умерени по мощност и багра лампи – целта е да се създадат условия за отмора и човек да се почувства спокоен и отпочинал. По-ярката светлина винаги създава безпокойство и напрежение, а когато сме отишли на почивка, се нуждаем именно от тих отдих.

Какви растения да засадим около осветителните тела?
Известно правило в изграждането на двора е, че осветителните тела се разполагат едва след като имаме пълна яснота относно разположението и характера на настилките, градинската мебел и растителността. В последствие всяко осветително тяло може да се маскира, приюти или подчертае с растителност.

Ако сме избрали ниски приземни осветителни тела, най-доброто решение е да са поставени сред тревния килим – на дискретната им светлина рисунъкът на тревните стръкове изпъква с особена красота. Добре е също така и около лампите да има ниска растителност – сезонни цветя (карамфил, иберис, армерия), дворни подправки (салвия, мащерка, риган), пълзящи почвопокривни храстчета (зимзелен, звъника, бръшлян) или малки храсти с живописно разклоняване. Обемът на тази растителност трябва да е с около 5-10 см. по-нисък от височината на осветителното тяло. Не бива пътят на светлината да се пресича от високи растения – поставете ги по-далеч от лампите. Не разполагайте в непосредствена близост храстчета с нежни листа – за няколко часа осветителните тела могат да се нагреят значително и да изгорят листата. С особена сила това важи за приземните насочени лампи, които развиват по-висока температура. Средно високите осветителни тела могат да се приютят до храсти, многогодишни цветя и живи плетове. Смесените цветни бордюри могат да се осветят ефектно, ако сред тях има лампа с височина 60-80 см. Важно е източникът на светлина да не е сред зеленина, за да може да осветява по-ефективно.

По-високите осветителни тела пък изобщо не трябва да се обграждат от растителност, освен самият стълб – той може да се прикрие от увивни храсти и цветя (целаструс, глициния, японски нокът, грамофончета). Основата на осветителното тяло може да е прикрита от тревния килим, но по-лесно е да го обградите с обилноцъфтящи цветя. На стълба може да се монтират цветарници с каскадни цветя (петуния, лобелия, латинка).

Задължително е да осветите дърветата с интересни корони или листа (червенолистен японски клен, плачуща софора, див лимон, кипарис). По-големите дървета в двора (дъб, топола, гледичия, бреза, каталпа) трябва да се осветяват от по-далеч (6-20 м.) с насочено осветление, а по-малките (глог, бяла акация, японска вишна) – от по-близо (2-5 м.). Интересните цветни фигури могат да се осветяват отгоре.

Ако по фасадата на къщата има сандъчета с каскадни цветя, може ефектно да осветите цялата фасада, като подчертаете не само растителността, но и архитектурните детайли. Няколко малки лампи (може и да са в различен цвят) в близост до скалния кът ще разкриват по-пълно красотата на миниатюрните растения в него. Водната растителност може да се освети подводно с дискретни цветни осветителни тела или с няколко средно високи лампи по брега на водната площ.

Източник: www.dvoribalkon.eu