Прокопиев отрече обвиненията на Стоян Мавродиев

1
Добави коментар
OnlineGirl
OnlineGirl

„Аз не съм олигарх. Не попадам в дефиницията за олигарх.“

Това заяви бизнесменът Иво Прокопиев в ефира на Нова телевизия по повод обвиненията на председателя на Комисията за финансов надзор (КФН) Стоян Мавродиев, че Трайчо Трайков, Симеон Дянков и Иво Прокопиев са сключили сделка, ощетила държавата с милиони.

В поредица от интервюта Мавродиев обяви, че на Българската фондова борса са били продадени остатъчните дялове на едно от ЕРП-тата – ЕВН, по такъв начин, че цената е била много занижена, т.е., нещо много скъпо е продадено на много по-ниска цена.

По думите на Прокопиев това е пропагандна схема, а сделката, за която говори Мавродиев, е била одобрена от КФН.

„Когато се бориш с прасе в кал, няма как да останеш чист, дори да го победиш. Аз съм в състояние срещу мен да има непрекъснато обществени прасета, които единственото, което целят е аз да бъда окалян, независимо от крайния резултат”,  заяви още Прокопиев относно последното интервю на Стоян Мавродиев, в което Мавродиев твърди, че Прокопиев, с помощта на минстри от предишното управление, е ощетил държавата при продажбата на едно от ЕРП-тата с над 80 милиона.

Той обаче отрече да има нещо общо с тази сделка. „Нямам нищо общо с тази сделка, защото нито участвам в управлението на посредника „Булброкеърс”, който е направил сделката. Второ, дори не съм бил в България през тази период. Това е едно от най-скъпите ЕРП-та, продадено на борсата, продадено прозрачно на търг”, твърди Прокопиев.

По думите му най-абсурдното е, че Комисията за финансов надзор е одобрила продажбата и „това, което в момента Стоян Мавродиев прави, е лична инициатива, с която той смята, че ще запази своята позиция политически при новите управляващи. Очевидно те имат интерес такава атака да протича”.

„Трима души, които нямат нищо общо с тази сделка – аз, бившият финансов министър и бившият министър на икономиката, са пакетирани, за да може да има такава история”, заключи Прокопиев. По думите му Мавродиев няма отношение към този процес, защото по закон финансовият регулатор, който следи капиталовия пазар, е неговият заместник. 

„Не съм чул той да е казал нещо по темата. Другият начин такъв сигнал към прокуратурата и мнение на КФН да бъде изразено, е чрез решение на колективен орган. Трима от петимата членове на Комисията за финансов надзор публично се разграничиха от председателя си. Нещо повече – специално по тази тема не е имало заседание на комисията и тя не е взела отношение. Всичко, което става, е лична инициатива на г-н Мавродиев”, поясни Прокопиев.

По думите му това е опит да бъде разрушено доверието на медиите на „Икономедия”, които устойчиво през тези 20 години на прехода държат една здрава и принципна позиция за модернизация на държавата, заяви издателят.

„Аз от първия си ден на това издателство, стоя зад името си като акционер и съсобственик на „Икономедия”. Нито един ден не съм се крил”, добави той.

Прокопиев посочи, че ако се търсят олигарсите, „трябва да се види къде са икономическите ресурси и кой извършва сделки в своя полза”.

На въпрос дали сформира своя партия, той отговори: „Не смятате ли, че аз би трябвало да зная, ако правя такава партия?”

„Не съм имал конфликт с Цветан Василев”, бе категоричен Прокопиев

По думите му генезиса на атаките срещу него идва от разследване на в. „Капитал”“ за банката на Василев. Оттогава до сега в медиите на Василев и на Делян Пеевски има хиляди публикации срещу мен“, допълни още Прокопиев.

Според него това е една конструкция, която позволява независимо кой е на власт, задкулисните механизми, по които се управлява държавата, да останат едни и същи, и интересите зад тях да са едни и същи, непроменени, а политиците да играят роля само на една фасада.

Не е вярно, че готвя политически проект заедно с Росен Плевнелиев, заяви още Прокопиев в отговор на въпрос.

„Ако казвате „някой твърди”, нека да кажем кой го твърди и тогава ще коментирам защо това твърдение е излязло. Защото медиите, които са близки до управляващата коалиция в момента, имат интерес такива лъжи да бъдат разпространявани публично. Няма такъв проект, за какъвто говорите”, отговори той.

„Аз подкрепям като човек това, което той прави обществено и политически. Но това не значи, че имаме някакви специални взаимодействия или отношения в момента. По-скоро нямаме никакви, защото тази позиция, на която е той в момента, налага много сериозни ограничения, с които и аз, и той се съобразяваме. В миналото бяхме много близки приятели. Но сега практически нямаме контакт“, коментира Иво Прокопиев отношенията си с държавния глава.

По повод едни от последните публикации в БГНЕС, насочени срещу Иво Прокопиев, той твърди, че в информационната агенция силно влияние има съпругата на лидера на БСП Сергей Станишев Моника Йосифова.

Нова телевизия припомня, че медийната кампания срещу Прокопиев бе подета, когато бе обявена продажбата на най-големия пенсионен фонд „Доверие” на офшорната фирма United Capital. Офшорката няма дори телефон и сайт за контакти.

Очаква се решението на Комисията за финансов надзор за сделката. Прокопиев цитира и публикация, според която двата пенсионни фонда, замесени в случая, са направили изявление, в което се казва колко са спечелили от сделката с „Алфа финанс”.

Единият е спечелил малко над 1 млн. евро, а другият – малко под 1 млн. евро. „Не само не става въпрос за източване, а става въпрос за много сериозни финансови резултати, които те са реализирали от тази сделка”, каза още Иво Прокопиев.