Онлайн магазин

1
206
Добави коментар

Онлайн магазин

Реших да отделя една специална статия, в която да опиша някои тънкости и да дам съвети относно seo оптимизацията на онлайн магазините. Този тип сайтове се нуждае от доста по-различно seo, отколкото блоговете, фирмените сайтове и т.н. В повечето случаи, тази оптимизация е и доста по-трудоемка.

Повечето от долуописаните seo съвети и насоки с малко редакция могат да бъдат приложени за почти всички типове сайтове, но ще оставя на вас да обмислите как да ги имплементирате в стратегията си за оптимизация.

1. Предизвикателства в seo-то на онлайн магазин.

В няколко кратки абзаца ще ви опиша защо е по-трудно да се оптимизира онлайн магазин отколкото какъвто и да било друг тип сайт. Тези точки са основните предизвикателства за всеки сайт от този тип и впоследствие в статията ще опиша способи, как да се справим с долуизброените проблеми. Ето ги и тях:

1. Проблем: При онлайн магазините не съществува понятие като натурален link building. Почти никой днес не поставя линкове към продукти или онлайн магазини. Поради тази причина е необходимо вие да насърчите поставянето на линкове към вашият магазин посредством определени похвати.

Решение: Задължително въведете афилиейт програма в сайтът си. Също така, организирането на конкурси е доста добра идея.

2. Проблем: Друго предизвикателство при оптимизацията на магазини е съдържанието. Знаем, че трябва да имаме дълго, богато, смислено и най-вече уникално съдържание. Как обаче да си набавим такова, при положение, че има още десетки магазини, които предлагат същият продукт? В крайна сметка, продуктът си е с тясно заложена спецификация, функции и т.н., които ние не можем да си измислим, за да си набавим уникално съдържание. Също така как можем да напишем дълго съдържание ако предлагаме стотици, дори хиляди продукти?

Решение: Добавете възможност за публикуване на ревю от посетителите. Това ще ви донесе следните плюсове:

Трудно е да има уникално и дълго съдържание за хиляди продукти, а потребителите могат да го напишат.
Така се появява и възможност за много трафик по long tail ключови думи.
Увеличава потребителското преживяване като посетителите биват ангажирани.
Много сайтове обявяват конкурси за ревю като начин за стимул потребителите да пишат повече. Това е наистина добро и ефикасно решение.

3. Проблем: Голям проблем е, че всяка една продуктова страница или категория трябва да се разглежда като цял отделен сайт. Всеки отделен продукт служи за landing страница, която трябва да се оптимизира по различни ключови думи защото в случай, че даден потребител попадне на нея, то той ще бъде доста таргетиран и ще има много голяма вероятно да закупи нещо.
Решение: Тук решението е едно – къртовски труд. Просто се залавяте и започвате да анализирате и оптимизирате всяка страница една по една.

4. Проблем: Най-голямата трудност и предизвикателство в seo-то на всеки онлайн магазин е това, че е почти индентичен с този на конкуренцията – като съдържание, описание на продуктите, дори по използваните plugin-и ако щете. Както вече казахме, продуктът е такъв, какъвто излиза от завода. Вие не можете да си измислите неговите характеристики, а само да препишете това, което ви дава производителят. Винаги се стремете да предложите нещо ново.

Решение: Използвайте по-малко реклами на сайтът си от типа на „Купете сега” и т.н. Вместо това пишете относно приложението на продукта, качествата му и отговаряйте в сайтът на най-често задаваните въпроси. Така ще образовате потребителят и той ще е много по-склонен да направи поръчка. От оптимизационна гледна точка пък вие ще се сдобите с много уникално и качествено съдържание.

2. Относно съдържанието на магазинът.

Тази точка от статията ще посветя изцяло на съдържанието на магазинът ви.

1. Продуктовата ви страница.

Една от най-важните страници във вашият магазин е продуктовата. Дори не една от, а безспорно най-важната. По нея потребителят определя дали да натисне бутона „Добави в кошницата”. Също така, обаче е важна и за двата типа търсене – това в търсачките и вътрешното търсене в самият сайт. Затова за всеки продукт е наложително да правите проучване и подборка на ключовите думи. Избирайте думи с много търсения, които са комерсиални и биха ви донесли добра конверсия. Много по-добре е да се класирате по дума от типа на „Купи Nokia N9”, отколкото по “Клипчета на Nokia N9”, например. Да, втората ще ви донесе много повече трафик, но първата е комерсиална. Много по-добре е да имате 100 влизания по комерсиалната, отколкото 1000 по другата. Ако си направите експеримент, сами ще видите как с едната дума с по-малко трафик печелите повече пари и клиенти.

В тази връзка, винаги се стремете да включвате марката и моделът на това, което предлагате в ключовите си думи. Отново, по-вероятно е да направи покупка човек, който търси тясно специализирано нещо като „Nokia N9”, отколкото ако някой попадне случайно в магазинът ви по думата „Nokia”. Пък и по тези тясно специализирани думички с малко търсения е много по-лесно да класирате продуктовата си страница, отколкото по някоя дума, която има хиляди търсения месечно. В повечето случаи борбата там е така жестока, че усилията ви по класирането няма да бъдат оправдани.

За on page seo-то на продуктовите страници е хубаво да спазвате следните неща:

Включете името на продуктът, за който е предназначена страницата в заглавието.
В описанието отново включете името на продуктът и го обградете с комерсиални думи, които се търсят често. Например „Евтина Nokia N9”, „Nokia N9 безплатна доставка”, „Купи Nokia N9” и т.н.
Името на продукта трябва да присъства в alt таговете на снимките.
Включете името на продуктът си в url адресите. С една дума направете url-тата – seo friendly.
Използвайте различни meta тагове (заглавие и описание) за всеки отделен продукт, който предлагате.
Не ползвайте описанията дадени ви от производителите. Вземете само спецификациите и ги преразкажете по определен начин. ТРЯБВА текстът да бъде уникален.

Добра идея е да направите отделни страници за всяка спецификация на продуктът си. По-трудоемко е, но ще ви донесе позитиви по отношение на seo-то защото често хората търсят нещо конкретно за даден модел и попадането на такава специална landing страница ще ви донесе клиенти. Да не говорим, че конкуренцията в повечето случаи не е особено висока и едва ли ще представлява трудност да класирате такава вътрешна страница.

Нека дам пример, ако продавате IPhone, то направете отделни страници за характеристиките му като:

IPhone 16 GB;
IPhone 32 GB;
Черен Iphone;
Бял Iphone;
И т.н.

Ако поместите всичко това на отделни страници, ефектът ще е само положителен. Обаче за целта се изисква наистина много работа.

2. Създайте блог.

Задължително създайте блог в своят магазин. За сметка на малко повече труд, отделен в писане, една такава добавка към магазинът ви със сигурност ще доведе до положителни неща както в оптимизацията, така и в ръста на продажбите ви.

Чрез блога ще можете да се сдобиете с прясно и уникално съдържание, което с подходящите ключови думи и умното разположение на линкове в самите статии (internal linking), може да вдигне позициите ви в търсачките.

От друга страна, поместените там връзки могат да доведат реални хора, които ще са силно таргетирани и ще е много по-сигурно, че те ще закупят нещо, отколкото някой случаен посетител в самият магазин.

В тази връзка, задължително е блогът ви освен уникално съдържание, да съдържа полезни за потребителите статии. Ето няколко страхотни идеи за теми за блогът ви:

Информирайте потребителите си за нови, атрактивни стоки.
Пишете за всички нови промоции, отстъпки и конкурси, които провеждате.
Пишете статии относно самите продукти, които да отговарят на въпросите на потребителите. Статии, които съдържат спецификациите на продукта, неговото приложение, най-важните неща, които трябва да се знаят за него, слаби и силни страни и т.н.

3. Не на дублираното съдържание!

Използвайте само и единствено уникално съдържание. Дори да се сдобите с тонове дублирано съдържание, то това ще в минус за сайтът ви при неговата оптимизация. Много по-добре е да отделите време в писането на уникално съдържание или да платите на някого да направи това вместо вас отколкото да изкопирате нещо от някъде.

Добре е новите статии, спецификации и изобщо всякакъв нов текст да прекарвате през Copyscape. Това донякъде ще гарантира неговата уникалност. Причината е, че както споменах вече, един продукт има определени спецификации. Дори сами да си пишете текста, не е изключено той да съвпадне със съдържанието на някой друг и да поместите не уникално съдържание в магазинът си

Нaй-добрите съвети за онлайн магазин

Уеб дизайнът непрестанно се развива и търси нови възможности за повишаване успеваемостта на онлайн магазините. Битката се води за намирането на правилните елементи, които трябва да съдържат онлайн страниците, за да спечелят доверието на клиентите.

В Whiz винаги разглеждаме онлайн магазините като инструмент, който създаваме за нашите клиенти, инструмент, който им позволява да печелят купища пари.

Тази статия е обръщение към собствениците на онлайн магазини. Трябва да сте наясно с нещата, които подобряват един онлайн магазин. В следващите редове ще разгледаме няколко уеб дизайн елемента, които ще захранят магазина Ви с нови сили.

Изчистен уеб дизайн

Тази фраза се използва много често, но всеки човек я разбира по различен начин. При онлайн магазините това означава, че фокусът трябва да пада върху предлаганите продукти. Когато един посетител кацне в магазина, той веднага трябва да разбере какво продавате. Трупането на всевъзможни елементи, мигащи банери, изскачащи прозорци и прочие, няма да превърне посетителя в клиент.

Промоциите

Началната страница е отлична площадка за показване на наличните промоции. Това са отстъпките, които предлагате, безплатната доставка и всичко останало, за което можете да се сетите. Промоциите трябва да изглеждат примамливи, използвайте професионална помощ за графичното оформление, свържете всяко изображение с конкретен URL, включете и кратки текстови обяснения за промоциите.

Ефективно навигационно меню

Навигационното меню трябва да е постоянно видимо и достъпно, за да могат посетителите да се движат из страниците на онлайн магазина. За да се изгради отлично навигационно меню е необходима светлина върху информационната архитектура. Трябва да знаете кои са главните категории на продуктовия каталог и кои са подкатегориите. Размерът на продуктовата номенклатура и нейната разнородност е от критично значение за формирането на навигационното меню.

Търсачката е един неразделен елемент от добрата навигация. Много посетители на онлайн магазини знаят какво търсят и го искат веднага. Търсачката е инструментът, който може да им го достави.

Препоръчани продукти

Препоръчаните продукти са отлична демонстрация на това, което предлагате. Чрез тях потребителите ще схванат веднага какво могат да открият във Вашия онлайн магазин.

Освен на началната страница, препоръчани продукти можете да сложите на всяка продуктова страница. Към това прибавяме подобните артикули и тези, които се допълват.

Ясно видими референции

За да подсилите тежестта на онлайн магазина може да покажете референции от доволни клиенти. Те могат да се имплементират директно на началната страница. Покажете снимка на доволния клиент и цитат от неговото позитивно изказване. Демонстрирайте, че хората са доволни от работата с Вас.

Големи продуктови изображения

Всеки продукт трябва да има висококачествени изображения. Дори бихме казали, че едно изображение на продукт не е достатъчно. Постарайте се да осигурите повече. Клиентите искат да видят големи снимки на стоките, които продавате. Осигурете им тази възможност, снимайте артикулите поне от два ъгъла.

Стъпка по-напред в това направление е добавянето на видео. Не е нужно всички стоки, които продавате, да имат видео клип. Може да направите такъв само на най-важните, интересните, търсените. Клипчетата са отличен инструмент за повишаване на продажбите в онлайн магазините.

Добре организирана продуктова информация

Всеки продукт от каталога на магазина трябва да има собствена продуктова страница. На нея присъстват детайлните спецификации на продукта като: материали, от които е изработен; размери; цветове; наличности; ревюта; рейтинг; цена; доставка.

Това не е важно само за клиентите, важно е и за добрия стар чичо Google. Попълвайте старателно всяка продуктова страница и ще се радвате на добри резултати.

Функцията за бърз преглед на продукт е много полезна за посетителите на онлайн магазина. Тя им позволява да разгледат артикул, който е приковал вниманието им, без да губят страницата, на която се намират в момента.

Ясни цени на стоките и доставката

При положение че продавате стоки, би трябвало да имате ясно дефинирани цени. Обявете ги с достатъчно голям шрифт. Знаете ли, че един от преломните моменти за онлайн търговията е цената за доставка? Точно така, тя може да наклони везните в посока покупка или отказ. Бъдете открити по отношение на цените за доставка, за да не раздразните клиентите, които са решили да направят покупка.

Отлични призиви към действия

По тази тема сме писали цели статии, затова тук ще споменем накратко за CTAs. Това са приканванията, които стимулират потребителя на онлайн магазина да извърши конкретно действие. Даваме бърз пример: “Купи сега”. Това е бутон от критично значение за онлайн магазините. Той трябва да е достатъчно голям, да е поставен на правилното място, да е с правилния цвят.

Улеснен процес на покупка

Интернет е пълен с проучвания, които сочат, че голям процент от пазаруващите онлайн се отказват на стъпката с пазарската количка. Защо ли? Защото виждат “интересни” цени за доставка, които преди това са отсъствали. Или просто не искат да се регистрират в онлайн магазина, а просто да поръчат онлайн. В този ред на мисли е добре да включите опция за пазаруване като “Гост”. Друга възможност за отказ е прекаленият брой на стъпки, които трябва да извърви потребителят, понякога онлайн магазините искат твърде много информация.

Уникални дизайн елементи

Създаването на собствен и интересен стил е предизвикателство. От една страна трябва да бъдете автентични, а от друга да поддържате високо ниво на ползваемост. Понякога прекалено креативните, изчанчени решения, водят до ниско ниво на ползваемост. Това означава, че потребителите не могат да се ориентират добре в онлайн магазина. Съответно продажбите ще бъдат фрапиращо малко.

Факторите, които печелят доверие

Това са елементи, които можете да включите в горната и долната част на онлайн магазина (header, footer). Визираме фирмен телефон, на който клиентите могат да се обадят при нужда. Онлайн чат, чрез който да получат моментална консултация. Социални уиджети, които показват профила на компанията във Facebook, Twitter, Google+, броя на феновете, последователите.

Най-често в долната част (footer) на онлайн магазина се поставят сертификатите за сигурност (които показват, че пазаруването е безопасно и данните на потребителя са защитени), методите за плащане (банков превод, наложен платеж, кредитна/дебитна карта, e-pay, easypay, paypal), логата на брандовете, чиито стоки магазинът продава.

Финал

За края на статията ще добавим, че всяка страница трябва да е оптимизирана за търсачката Google. Онлайн магазините са динамичен бизнес и се нуждаят от постоянна поддръжка и подобрения. Само така ще си гарантирате успеха.

 

« НАЗАД