НАСА най-накрая отговори публично на Рогозин относно подозренията за саботаж на МКС

1
140
Добави коментар
redbul80
redbul80

Детайли

Категория: Кратки новини

Публикувана на 03 Октомври 2018

Посещения: 16

3 октомври 2018 г. 18:00 ч. Дмитрий Рогозин, понастоящем шеф на Роскосмос, не спира с изявите си в медиите. На 1-ви октомври той даде обширно интервю по руската национална телевизия (източник: Alpha Centauri). В него той сподели, че пробойната в кораба „Союз МС-09“, която бе открита в края на август, „определено не се е появила по време на производствения процес“, но по „искане на НАСА“ той няма да сподели за своите подозрения. Освен коментарите му за аварията, в последните си медийни изяви той отново потвърди, че Мъск нарочно подбива цените на ракетите, за да изхвърли Русия от пазара на изстрелванията. 

Днес НАСА най-накрая публикува становище относно разследването на аварията на кораба (източник: НАСА). „Руските медии наскоро съобщиха, че генералният директор Рогозин е казал, че пробойната не е производствен дефект. Отхвърлянето на производствен дефект показва, че това е изолиран случай, който няма да се отрази категорично на бъдещото производство. Заключението не означава, че пробойната е създадена нарочно или злонамерено. НАСА и Роскосмос заедно разследват инцидента, за да установят причината. Програмата по Международната космическа станция планира „космическа разходка“ през ноември, за да се събере нова информация“.

Трудно е да си обясним поведението на Русия в последно време. „Русия определено иска нещо“, пише космическият експерт и анализатор Кийт Кауинг, автор на уебсайта НАСАУоч. „Фактът, че американските астронавти живеят на същата космическа станция, която предполагаемо са саботирали, и че те трябва да се приберат вкъщи на повредения кораб „Союз“, показва колко глупаво е цялото това нещо“, казва той и смята, че „Роскосмос отвлича вниманието от истинските проблеми посредством цялата тази СпейсЕкс конспирация, без да отбелязва, че Русия продължава да орязва собствения си бюджет за космонавтика и нейната способност да се конкурира с бързо еволюиращия космически пазар е ограничена. Когато Боинг и СпейсЕкс започнат да изстрелват американски астронавти до МКС, стабилен източник на доходи за полетите на „Союз“ малко или много ще се изпари, без да има заместващ клиент. Но не се безпокойте – решение за задоволяване на проблемите на Русия винаги се намира“. 

На кадъра: корабът Союз МС-09″ по време със сближаването си с „Международната космическа станция“ през юни. Photo credit : NASA TV