Български учени от техническия университет във Варна разработват нова технология за ранно откриване на рак, в партньорство с изследователи от Белгия и Италия. Проектът носи името “Максима” и е базиран на 3D модели на злокачествени тумори, предава NOVA. Основен негов двигател е инженерът по биомедицинска техника Кристина Близнакова.
Тя започва да търси начини за по-прецизна и безопасна диагностика на онкологичните заболявания преди 7 години. Тогава научава за статистиката, според която почти всяка минута една жена в света умира от рак на гърдата. В последствие се ражда “Максима”. Проектът дои успява да спечели европейско финансиране сред над 500 други кандидати.
”Понеже томографията изисква много проекции, знаете, нашата идея е да вземем по-малко проекции и да видим дали качеството на тумора, който ще реконструираме ще бъде същото както при повечето проекции. Малки лезии, които не могат да бъдат открити в мамограма на гърда, могат да бъдат ясно открити с тази техника и не само да бъдат открити, но и да бъдат разграничени границите”, разказва доц. Кристина Близнакова.
Към момента целта на работата им е да намалят облъчването при преглед. След като бъде напълно изграден, методът ще може да бъде прилаган за диагностика на рак на белия и черния дроб. С откритието си учените от Варна вече успели да сканират и открият дефект по аварирал самолет и да помогнат на костенурка със счупена черупка.
Екипът вече подготвя и мобилно приложение за ранна диагностика на рак на гърдата. С него всяка жена сама ще може да оцени доколко е застрашена от заболяването и ще получи съвети от специалисти къде и как да се прегледа.