Министерството на отбраната работи активно по плана за въвеждане на доброволна военна служба. Това каза във Велико Търново ресорният министър Красимир Каракачанов.
Той присъства на церемонията по полагане на военна клетва от курсантите в НВУ “Васил Левски“. Първокурсниците тази година са 155 на брой, от които 25 девойки. Те ще се обучават по 20 военни специализации за Сухопътните войски и Военновъздушните сили.
Военният министър коментира и некомплекта в армията. Към момента недостигът е от 5 500 души. Според него едно от решенията за попълване на свободните места в армията е увеличаване на приема във военните училища, увеличаване на заплатите на военнослужещите и подобряване на условията на работа.
Каракачанов припомни, че заплатите на военнослужещите вече са увеличени с 10%, в края на тази година се предвижда ново увеличение с 10% и догодина – с още 10%, а за подобряване на базата във висшите военни училища през изминалата година Министерството на отбраната е отпуснало 28 милиона лева.