Автомобилите с пропан-бутан по-безопасни ли са от другите?!

1
130
Добави коментар
prodavalnik.top
prodavalnik.top

Това е една широко дискутирана тема, която в повечето случаи води до спорове между компании, хора по между им, като повечето се позовават на твърдения против газовите системи, но без доказателствени факти. А факти съществуват.

Дълго оспорваната тема още с излизането си на пазара преди дори в миналото е била добре обмислена с оглед на безопасността.

Ето за увод няколко прости факта, които ще разглеждаме по-надолу:

Газта е по-трудно запалима, въпреки високото октаново число, тя се нуждае от много по-висока температура за гори (не случайно ако докато сте зареждали ви е опръскала мястото където е пръскала мигновено замръзва, дори може да ви навреди това замръзване защото температурата е свръх ниска за да може газта да е в течно състояние).
 Резервоарите им освен, че са с дебела двойна обвивка притежават специален изпускателен клапан, който при висока температура (газът се разширява), изпуска докато изравни налягането в бутилката. Тоест ще мине много време, докато достигне критична точка, стига преди това, газта вътре да не е свършила.
Многоточкова механична и електронна система (при всички коли е комбинирана) за предпазване с клапани – по този начин при нарушение, дори компютъра на газовата уредба (ако е по-нова), газта ще спре и ще си остане в бутилката, където я държат двата механични и един електрически клапан.
Бензинът за сравнение е по-лесно запалим дори и при ниски температури, ако сте гледали тестът на Пета предавка, а и не само, ще разберете за какво иде реч. Въпреки че октановото число на бензина е много по-ниско с около 50 октана по-малко от пропан-бутана е по-силно запалим. Пробвайте да напълните бутилка с бензин и и сложете един фитил отгоре, след това го запалете и гледайте. Взривовете на автомобили масово са били от бензинови коли.
Пластмасовите резервоари на съвременните коли изобщо не са безопасни! Да не говорим, че при пожар те ще се запалят и след това ще последва неимоверно взрив. Плюс е че ако пожарът не ги е обхванал ако имате късмет може да се пукне от разширението на бензиновите газове и да се изпари (рядко щастие, но е възможно)
Бутилките на газовите системи са издръжливи при удар, но ако не ги е поставял специалист е възможно да излетят по-рано (шеговито го казвам, но случаи на не добро закрепване от самоделци има записани много в историята с летящи газови бутилки. За щастие жертви не е имало, само строшени прозорци и чукнати автомобили).

Нека разясним нещата по-подробно…

Стомана не е пластмаса

Както вече казахме по-горе повечето, а в днешно време вече всички бензинови автомобили се произвеждат с пластмасови или комбинирани резервоари за гориво.

Резервоарите за автогаз обикновено се произвеждат от заварена тежка стомана с дебелина от 3 до 6 мм, в зависимост от конструкцията на резервоара, както и за какъв тип газ ще се използва. Метановите бутилки са много по-тежки, заради по-голямата компресия на природния газ нужна за втечняване. Но в тази тема говорим за втечнения нефтен газ, а не за метан.

Резервоарът в който се зарежда пропан бутана е проектиран да издържа многократно над максималното си работно налягане.

Те са много по-устойчиви на пробиване и ще издържат много по-големи въздействия от типичния бензинов (бензин), етанолов или дизелов резервоар.

Системите за монтиране на резервоарите са конструирани така, че резервоарът да не се отделя, дори при удар от 20 G. Като, както казахме вече, трябва да са монтирани от професионалисти с лиценз и доказан опит.

Защита от презареждане на бутилката

Газовите бутилки за пропан бутан притежават и защита от презареждане, така той остава на около 80 процента пълен, за да има място за разширяване на газа при висока температура (не забравяйте, че тя трудно се достига заради вътрешната минусова температура) и поддържане на много по-ниско налягане от максимума за бутилката.

Тук е добре да вметнем, че разливи, няма как да има, защото газа се изпарява много бързо. Докато бензина или нафтата под колата ви, се изпаряват доста бавно и могат да се запалят и от най-малкото. Не случайно още преди да съществуват газовите системи знакът ”Забранено пушенето” и ”Загасете двигателя” съществуват на всички бензиностанции с оглед на безопасността.

Предпазни клапани за налягане

Всички бутилки притежават изпускателен клапан, който при достигане на определено налягане (което всъщност е много по-ниско от максималното допустимо за бутилката) се активира и изпуска част от газа под високо налягане със силна струя (силната струя предотвратява запалването му поради ниската температура на газа), докато достигне ниско налягане което ще го затвори автоматично.

Автоматични системи за изключване

Всяка газова система притежава електрически вентили / клапани, които прекъсват притока на газ към двигателя при покой или при отчетен проблем от компютъра на системата или при спиране на електричеството към газовата система.

Системите разполагат също с допълнителни клапани и устройства за контрол на налягането и предпазване от превишаване на дебита, които работят автоматично при аварийни ситуации.

Наличието на няколко обратни клапана, предотвратява връщането на газ обратно, освен излизането и при авария на газовия изпарител или други причини. Дори един да откаже по някаква причина, другите ще сработят.

Ниска запалимост

За да се възпламени петролът (бензин) се нуждае от температура около 246 градуса, при дизела тази температура е 350 градуса по целзий, докато при пропан бутана (втечнен нефтен газ) температурата е 470 градуса… Тези данни можете да ги проверите лесно и не само в интернет, но и ако имате повече средства, за лабораторен анализ. Пропан бутана освен висока температура за да гори трябва да е със съотношение гориво към въздух между 2.15% и 9.6%, което при пожар затруднява още повече нещата. Реално се възпламенява добре разреденото изпарение.

Противно на всички негативни коментари само и само да не се употребява това алтернативно гориво, всъщност е доста безопасно от колкото всички спорят и натякват. Естествено, всяко правило си има и изключение, но…

Изолация

Цялата система е добре изолирана и за това е с монтаж извън пътническото отделение. Единствено бутилката поради обема си се монтира във багажника, но доста автомобили особено с външна позиция на резервната гума, поставят бутилките си отвън. Въпреки всичко, инсталацията е тежка (не тегловно толкова), използват се силни крепежни елементи за да бъде изолацията добра и да няма течове на газ. Самите линии (тръби / маркучи) притежават защитни обвивки, които предпазват от изтичане или повреди по повърхността им.

Външния монтаж спомага за добра вентилация и липса на газове вътре във автомобила. Единствено при автомобилите тип комби бутилката е буквално вътре, тъй като багажното отделение е слято с автомобила, докато при седана може да се каже, че си е отделение. Разбира се, вероятно е възможен и външен монтаж, но може би няма да е прикрит или добре изглеждащ, може би и по-скъп дори. Според нас от това няма смисъл.

И все пак…

В България имаме достатъчно закони, но имаме липса на спазване и регулиране на тези закони. Не само за изискванията на газовите уредби, не само за поставянето и съхранението им, но и такива че е добре редовно да се прави профилактика на системата с оглед проверка на безопасността и изправността и.

Добре е както у дома си поддържате подредено, спретнато и чисто, със газовите системи да процедирате по същия начин (и с автомобила си като цяло, разбира се).

Монтиране на газови инжекциони, газови уредби и други видове газови уредби само от упълномощени и сертифицирани лица

Монтажът трябва (и това не защото ще си спестите някой лев) да се извършва от технически грамотни лица, не само по двигатели с вътрешно горене, но и със знания и премината сертификация за право на поставяне на газови уредби според изискванията на България и ЕС. При газови инжекциони и други видове газови уредби се изисква и специфично оборудване и дори още допълнителни знания.

По-безопасно за природата

Да, точно така, по-безопасно и по-безвредно! Ниските емисии на CO2 и твърди частици спомагат за това! Разбира се, една газова система работи добре, когато е направена добре!

И не на последно място…. Портмонето

Не забравяйте, че този вид алтернатива ще спести значително много средства, които бихте могли да оползотворите в друго.

А, ако обичате автомобилите с по-големи двигатели но пък, нямате възможност или не желаете да храните техния безкраен глад за гориво.

Препоръчваме…

За да бъде всичко както трябва и да не се ядосвате на себе си при проблем, се доверете на Газ Сервиз, който има добри отзиви, мнения за себе си и предлага качествена работа.