Шипката е първенец по съдържание на витамин С, който е в по-голямо количество отколкото в лиманите и превъзхожда много плодове и зеленчуци по количеството минерали и елементи като магнезий, калий, фосфор, натрий, съдържа и флавоноиди и пектини. Шипката е главен стимулатор за образуването на червени кръвни телца и засилва съпротивителните сили на организма.
Препоръчва се при анемии, диабет, умствена и физическа умора, простудни заболявания, авитаминози.
Плодът укрепва сърцето и кръвоносната система, намалява високата кръвна захар и лошия холестерол.
Безценна е при стомашно-чревни и бронхиални заболявания и за прочистване от токсините, както и за добро храносмилане. Облекчава болките в ставите и при менструален цикъл, намалява чувството за глад.
Шипковият чай успокоява нервната система, помага при тревожност, безсъние, депресия и настинки. Плодовете се използват за лечение на рани, изгаряния, премръзвания.
Освен че лекува, царицата на билките разкрасява и подмладява. От семките се извлича тъмно-червено масло, което подхранва кожата, заличава белези и бръчки, придава на кожата равен и красив тен, пише fermer.bg.
Маслото от шипка помага и в борбата с акнето, за суха и раздразнена кожа. В домашната козметика прави чудеса – при смесване на шипки с мед, овесени ядки или зехтин. Шипковият чай се използва също така за миене и почистване на кожата. Шипковата вода служи за освежаване на лицето – две шепи свежи цветове на шипка се слагат в буркан с две лъжици захар и литър топла вода с лъжица оцет. След два часа се разбърква, прецежда и се слага в хладилник.
За успокояване на раздразнена кожа се използва шипков тоник. Необходими са чаена лъжичка мед, няколко капки сок от лимон и няколко листенца шипков цвят. Листенцата се заливат с чаша гореща вода и след половин час се добавят меда и лимона и се нанасят върху лицето за десетина минути.
Отвара от шипки, яйчен белтък и лъжичка лимонов сок служи за маска, която почиства и свива порите на лицето. За да се сгъсти се добавя малко пшенично или оризово брашно. Сместа се слага на лицето за двайсетина минути.
За лъскава коса
Малко отвара от сварени плодове се смесва с овесено брашно и лъжица лимонов сок. Нанася се за половин час на суха коса.
През есента шипките са в изобилие навсякъде. Най-голямо е съдържанието на витамин С, когато плодовете са ярко червени и твърди. В изсушено състояние плодовете на шипката могат да се съхраняват до две години, но трябва да се държат в добре затворени съдове.
От шипки се прави също мармалад, сладко, сок, даже и вино. Силно тонизиращо действие има и шипковият еликсир, който може да се пие и вместо вода. В 3 литров буркан се слагат цели плодчета шипка, добавят се 700 гр. захар, половин пакетче мая за хляб, долива се с вода. След 3-4 дни еликсирът е готов . Когато водата свърши процедурата се повтаря със същите плодове шипка.
Шипков мармалад – рецепта
Узрелите шипки се почистват от дръжките и листенцата, разрязват се на две по дължина и се почистват от семенцата. Но мармалад става и от цели шипки.
Пет кг шипки се заливат с четири литра вода или колкото е необходимо за да се покрият с 5-6 см.
След като омекнат напълно, прецеждат се през гевгир, пасират се като се поливат с отварата в която са се варили.
Кашата се прецежда два-три пъти през ситно сито, поставя се в тенджера и се добавя захарта.
На 5 литра каша – 2 кг захар.
Вари се като непрекъснато се разбърква, за да не загори.
Мармаладът е готов, когато се сгъсти като течен мед. Още топъл се изсипва в сухи, топли буркани.
Затварят се, но не се стерилизират./ lekuvai.bg
И Още:
Шипката се използва за лечение на различни неразположения още от древността. Растението е богато на витамините С, А, К, Е, съдържа в себе си и минералите – калий, калций, магнезий, манган.
Макар че билката не е достатъчно изследвана, за да се докажат със сигурност нейните положителни свойства, много хора се доверяват на чая от шипки, защото са изпитвали облекчение при консумацията му.
Заради голямото количество витамин С, което се съдържа в шипката, тази билка безспорно е един от най-добрите избори за стимулиране и на имунната система.
Изключително подходяща за предпазване от грип и настинка, шипката може да се пие и след като вече сме се разболели. В тази ситуация, билката ще ни помогне по-бързо да се възстановим. Билката облекчава възпаленото гърло, запушеният нос, проблеми с белите дробове.
Освен това шипката има още кръвоспиращо и запичащо действие, понижава съдържанието на холестерол в кръвта, полезна е за консумация при пясък в бъбреците и жлъчния мехур, кръв в урината, хемороиди.
Смята се, че чаят от шипка може да понижи кръвната захар, влияе много добре при състояние като инфекциозния хепатит. Освен това повишава физическата работоспособност.
Препоръчва се при трудно уриниране, суха и мъчителна кашлица, хронично възпаление на бъбреците, обилна менструация, диария.
Шипката подобрява обмяната на веществата, пречиства организма от токсини, облекчава болки в ставите, а по време на диетизначително намалява усещането за глад.
Отварата от шипки действа успокояващо на нервната система и помага при безсъние, стресили състояние на депресия.
Билката играе важна роля при образуването на червени кръвни клетки, препоръчва се при анемия и диабет. Не на последно място отварата от шипка е чудесно средство за почистване на кожата, а маслото от шипка помага за лечението на акне.
Можете да съживите и хидратирате косата си, като смесите отвара от шипка с овесени трици. Добавете към тях 1 с.л. лимонов сок – нанесете сместа на суха коса и изчакайте половин час. После изплакнете.
Чай от шипки се приготвя, като се залеят няколко сушени плодчета от билката и се оставят да се запарят десетина минути, след което се прецежда. Той има доста тръпчив вкус, така че можете да добавите малко мед, за да се подслади.
Отварата направете по следния начин:
– Загрейте половин литър вода и след като заври, залейте 3 с.л. плодове от шипка. Варите десет минути в затворен съд и после пиете по 1 кафена чаша три пъти на ден.
gotvach.bg
Ето и още:
Запознайте се с 10 невероятни ползи от шипката:
Помага при простуда и подпомага противовъзпалителните процеси;
Отвара и чай от шипков цвят се използват за компреси при възпаления на очите и кашлица;
Отвара от листа и клонки действа болкоуспокояващо при радикулит и стомашни колики, използва се също при метеоризъм и диария;
Шипковото масло се използва при рагади (нацепване) на зърната при кърмачки, при рани, получени от залежаване, трофични язви; дерматити;
Семената на плода имат жлъчегонно, диуретично и антисептично действие;
Шипковият плод понижава кръвната захар, стимулира образуването на червени кръвни телца и се препоръчва при болни от диабет, анемия, както и заболявания на нервната система;
Облекчава сърдечни и бъбречни страдания, нормализира кръвообращението и високото кръвно налягане, помага и при чернодробни заболявания;
Отвара от шипки се препоръчва при вътрешни кръвоизливи, обилна менструация, кървящи хемороиди, трудно уриниране, хронично възпаление на бъбреците, витаминен недостиг, труднозарастващи рани и язви;
В народната медицина плодовете на шипката са се прилагали при камъни в бъбреците, анациден гастрит, маточни и носни кръвотечения;
Чаят от шипки засилва имунитета и дава енергия – високите количества на витамин С в шипката може да спомогнат за намаляването тежестта и честотата на настинките. Чаят от билката е богат и на важния витамин А, който също спомага за засилване защитните сили на организма и дава повече енергия.
az-jenata.bg
Всяка минута очаквай новина в
Публикувай директно всичко в групата