Свинската мас е уникален продукт, който се цени в различните кухни по света. Дълго време се почиташе не само заради ползата и калоричността си, но и за неутралния си вкус и мирис, което позволи успешно да се приложи продукта в готвенето.
И днес редакторите ни ще говорят повече за свинската мас и различните й ползи. В края на краищата, не е чудно, че нашите предци са третирала с нея различни заболявания, вариращи от плешивост и завършващи с алкохолизъм.
свинска мас
Както всеки друг продукт, свинската мас може да се купи от магазина, но домашният продукт е много по-здравословен и по-вкусен. За да се подготви, вземете обичайната мазнинаа. почистената сланина се нарязва на сравнително големи кубчета и се слага в подходящ съд. Налива се вода – около 0.5 л на 2 кг сланина и се слага на котлона на средна степен.
Сланината трябва да се топи на бавен огън, а вие трябва да разбърквате на всеки 30-40 секунди, за да избегнете загаряния по дъното на съда.
Ако все пак се разсеете и нещо се захване на дъното, долейте съвсем малко вода – колкото да деглазирате и внимавайте повече другия път.
Когато повече от половината сланина е стопена, свалете тенджерата от котлона и отделете получената течност, като е препоръчително да я прецедите през фино сито, покрито с тензух.
Време е отново да прецедите разтопената мас и да я налеете в сухи стъклени буркани. Затворете плътно и оставете свинската мас да се охлади и втвърди. Най-добре е след това да я съхранявате в хладилник.
Свинската мас се използва за пържене на месо или зеленчуци. И свинска мас може да се използва като закуска – просто я разпръснете върху парче черен хляб и посолете. Можете също да добавите чесън, пипер, билки или други подправки.
Струва си да отбележим ползите за здравето от нея. Въпреки факта, че в процеса на топлинна обработка на мазнините, някои от неговите полезни елементи се губят, тук остават витамини В4 и Е, както и селен. В допълнение, при прасета, които растат на пасища или често ходят на слънце, имаше огромно количество витамин D в мазнините (повече само в черния дроб на треска).
B4 (холин) помага за установяване на метаболизма на мазнините и протеините в организма, благоприятно влияе върху работата на сърцето, предотвратява появата на кръвни съсиреци, лекува черния дроб. Витамин Е укрепва кръвоносните съдове, подобрява кръвосъсирването и регенерацията на тъканите.
От незапомнени времена свинската мас се използва като лекарство : ако ви болят ставите, лекува екзема, настинки и други заболявания.
При плешивост проблемните области на кожата просто се намазват със свинска мас, след което се измиват с топла вода. Процедурата се повтаря няколко пъти. С течение на времето косата наистина започна да расте и дори да се сгъстява
В случай на болка в ставите,може да ги мажете преди лягане
В козметологията, свинската мас се използва за почистване на лицето, премахване на възпалението, укрепване на косата. Витамин D забавя стареенето на кожата, служи като пилинг и бори сухотата, прави кожата мека и кадифена. Витамин В4 подобрява регенерацията на клетките, прави кожата еластична. Витамин Е изглажда кожата. Селенът предотвратява акне.
Например, за лечение на напукана и люспеста кожа , можете да се мажете със свинска мас без добавяне на други компоненти. Просто разтривайте маста в кожата за 7-10 минути. Основното нещо е внимателно да се борави с кожата около очите – след това се нанасят леки движения за потупване. След това отстранете останалата част от продукта с хартиена салфетка. За да затвърдите ефекта, можете да нанесете овлажнител.
Нашите прабаби, когато пържиха картофите и кюфтетата само с животински мазнини и страдаха много по-малко от сърдечносъдови заболявания. А днес, когато използваме възхвалените растителни масла , такива проблеми засягат почти всекиа.
Животинските мазнини връщат старите си позиции, което не е изненадващо, като се има предвид тяхната необходимост за тялото. В допълнение, домашно приготвена свинска мас е много лесна да се направи, най-важното е да се вземат висококачествени суровини за това .
Все пак, лекарите не препоръчват да консумират мазнини хората, които имат проблеми с производството на жлъчка, необходими за храносмилането на мастни храни . Но в разумни количества този продукт определено заслужава да бъде във всяка кухня. Как мислите?