Цацаров: Замесен в случая „Скрипал“ агент на ГРУ е бил 3 пъти в България

1
205
Добави коментар
SkandalMedia
SkandalMedia

Единият от тримата служители на руските специални служби, които британските власти считат за замесени в случая „Скрипал”, е влизал в България 3 пъти. Това обяви главният прокурор Сотир Цацаров след среща в Министерския съвет с премиера Бойко Борисов и британския посланик Ема Хопкинс по повод опита за отравяне на бизнесмена Емилиян Гебрев от 2015 г. и информацията, че е свързан със случая „Скрипал” във Великобритания.

Сергей Федотов, който е заподозрян като помагач, е влязъл у нас със самолет на 5 февруари, излизайки отново през аерогара София със самолет на 22 февруари. Втория път е влязъл отново със самолет от аерогара Бургас на 24 април 2015 г., като е напуснал България на 28 април 2015 г. в 20:21 ч. отново със самолет. Третото му влизане е на 23 май 2015 г.  със самолет през летище София. На 29 май 2015 г. заедно с друг руски гражданин е напуснал страната с лек автомобил в посока Сърбия, посочи Цацаров.

До момента прокуратурата, МВР и ДАНС работят по маршрута на руския гражданин. Установяват се всички моменти от пребиваването му – отсядане в хотели, ползване на превозни средства, контакти с български граждани, изтъкна главният прокурор.

По думите му двамата заподозрени за преки извършители по случая „Скрипал” за период от 10 г. не са влизали на българска територия.

На 11 октомври миналата година бизнесменът Емилиян Гебрев е поискал в писмо до главния прокурор Сотир Цацаров да бъде възобновено разследването на случая с неговото отравяне през 2015 г. В писмото Гебрев отбелязва извършеното през март 2018 г. покушение срещу Сергей Скрипал и допълва, че има основание да считам, че отровата, използвана в неговия случай, която не е била напълно идентифицирана, е от семейството на „Новичок”.

На 15 октомври разследването е възобновено и е създаден съвместен екип между МВР, прокуратурата и ДАНС.

На 16 октомври Гербев за пръв път дава данни, че след инцидента чрез ВМА е било поръчано изследване във финландска лаборатория. То е проведено от финландския институт „Верифин” чрез ВМА за периода 5-18 юни 2016 г., но като частно изследване, заплатено напълно от Гебрев. В заключението са потвърдени следи от фосфороорганични съединения, които се съдържат в определени пестициди. Конкретния пестицид лабораторията не може да установи, но представя лист от възможните.

В пробите според финландската лаборатория не са открити субстанции, които да са свързани със съответния списък към Конвенцията за забрана на химическото оръжие, изтъкна Цацаров.

Главният прокурор изложи и хронологията на случилото се с Гебрев през 2015 г.  На 28 април след вечеря с партньори от Полша в София бизнесменът се е почувствал зле и е бил откаран за лечение във ВМА. На 29 и 30 април 2015 г. в такова състояние изпада и неговият директор на производството в „Емко”.  На 1 октомври 2015 г. СГП е образувала досъдебно производство. Разследването е възложено на Столичната дирекция на вътрешните работи. На 4 май синът на Гебрев също е приет във ВМА с подобни симптоми.

По досъдебното производство тогава са извършени множество действия по разследването – претърсвания и вземане на проби за следи от химически вещества от автомобили, от дома на Гебрев, от офиса на „Емко”. Разпитани са свидетели, иззета е и цялата документация от болниците.

Експертизите са показали, че в отработено кафе от кафемашината в дома на Гебрев и в повърната храна от неговия син има следи от хлорпирифос – инсектицид, който е силно токсичен и се ползва за борба срещу неприятели по земеделските култури. Започнала е проверка на всички възможни версии, включително и проверка на храната в ресторанта, където е вечерял Гебрев и партньорите му, посочи Цацаров.

Установено е, че хлорпирифос се е съдържал в руколата в салатата, която са консумирали, но в  изключително ниско количество. Разследването е стигнало дори до земеделския производител, но версията е отхвърлена, тъй като ползваният препарат за третиране на тези култури е в минимални количества и в никакъв случай не може да причини това тежко здравословно състояние, в което е изпаднал Гебрев.

Заключенията на съдебно-медицинската експертиза сочат остра интоксикация с фосфорооррганични съединения. На 4 април 2016 г. наказателното производството е спряно, тъй като извършителят на престъплението не е разкрит.