Китайската кухня се счита за абсолютния властелин, когато стане дума за храни от Далечния Изток.
В последните години в България се наложи и японската традиционна кухня с неизменното суши. Малко е известно и категорично отричано от японците, че всъщност кухнята в Империята на изгряващото слънце води началото си от Корея. Една от основите на корейската кухня е традиционното ястие кимчи. Корейците смятат, че дълголетието и красотата се дължат на благоприятните върху човека свойства на кимчи.
Кимчи представлява ферментирали зеленчуци, основно зеле и наподобява българското кисело зеле, но с много добавени подправки – лют червен пипер, сок от чесън и лук, домати и други. Днес ще ви предложим как да си направите зеле кимчи. По-сложно е, но става по-бързо и е страшно вкусно и апетитно. И, внимание, доста люто!
ЗА ПОДГОТОВКАТА НА КИМЧИ Е ПОДХОДЯЩО ПРОДАВАНОТО В БЪЛГАРИЯ КИТАЙСКО ЗЕЛЕ
Вземете четири глави и ги разполовете по дължина. След това направете цепка на кочана, но не го отстранявайте. Потопете зелето в студена вода, след което го прехвърлете в отделен голям съд, подходящо е леген. Насолете с фина сол всяко едно листо по отделно, както е показано във видеото. Ще ви е необходима приблизително една чаена чаша сол. Оставете насолените глави зеле в легена и на всеки половин час ги обръщайте, за да се разпредели равномерно солта. Зелетата трябва да се обърнат поне четири пъти. При всяко обръщане ще усещате как зелето омеква, а отдолу се събира солена вода. През това време вие може да направите „кашата“ за зелето. Сложете в тенджера две чаени чаши вода и две лъжици оризово брашно (може и бяло).
На среден огън разбъркайте добре, за да няма бучки. Когато заври добавете две лъжици кафява захар и разбъркайте. Отстранете от огъня. Сега идва времето да се подготвят и останалите зеленчуци. Трябват ви една бяла ряпа – обелете я и я нарежете първо на кръгчета, а след това на пръчици (вижте видеото). Нарежете пръчици и от един голям морков. Последният зеленчук, който ви трябва е зелен лук, нарежете го на средни парчета.
Слагайте всичко в голям съд.
В робот пасирайте скилидките от две глави чесън, една голяма глава лук и парче от джинджифилов корен, голямо колкото палец. Ако нямате робот – настържете ги на ренде, лукът на едрото, чесънът и джинджифила на ситното. Добавете към сместа една чаша рибен сос (има го вече в България) или соев сос. Във видеото е показано, че може да използвате и сушени скариди, но това е по желание.
В тази смес добавете между една и две чаши лют червен пипер, в зависимост от това колко люто обичате. Разбъркайте добре. През цялото време обръщайте зелето на всеки 30 минути, като поливате всяка глава със солената вода от дъното. Когато сте го обърнали поне четири пъти и останалите съставки – зеленчуците и лютивата смес, са готови – изплакнете зелето под течаща студена вода. Смесете лютивата смес и зеленчуците и ги объркайте добре.
С получената нова смес намажете всяка глава зеле хубаво между листата. Внимание – използвайте ръкавици заради лютия пипер. Накрая наредете зелетата плътно в съд – може в глинен гювеч, може и в пластмасова кутия. Натискайте зелето, за да е плътно. Затворете капака и оставете за няколко дни. Зелето може да се яде още след първия ден, но след третия вече е напълно готово.
Става за туршия, особено е вкусно поръсено със сусамови семена, може и да се готви. Това е! Добър апетит!
Твоята оценка
Общо гласували
loading…