23 урока на Далай Лама, които ще променят живота ви

1
114
Добави коментар
setlans
setlans

23 урока на Далай Лама, които ще променят живота ви

Съвременният живот е изпълнен с неприятности, гняв, страдания, че хората имат нужда да се изправят лице в лице с гнева и омразата, за да променят живота и отношенията си.

Тензин Гяцо или известен като Далай Лама ни дава съвети как да се наситим на живота си, да се задоволяваме с това, което имаме, да изпълним живота си с любов и да трансформираме отрицателните емоции в положителни.

Вижте тези 23 урока на Далай Лама, които ще променят живота ви:

1. Светът не принадлежи на лидерите. Светът принадлежи на цялото човечество.

„Винаги съм вярвал, че управлението от цар или лидер е остаряло. Сега ние трябва наваксаме с модерният свят.“

2. Щастието не е нещо готово. То идва от собствените ти действия.

„…Важно е да открием какво ще ни вдигне градуса на щастието.“ “ Аз вярвам, че състраданието е едно от нещата, които можем да практикуваме, което ще донесе незабавно и дългосрочно щастие в живота ни.“

3. Същността на всяка религия е добро сърце.

„Същността на всяка религия е добро сърце. Понякога аз наричам любовта и състраданието универсална религия. Това е моята религия.“

4. Ако осъзнаваш, че имаш достатъчно, ти си истински богат.

„Когато си недоволен, ти винаги искаш още, още, още. Твоето желание, никога не може да бъде задоволено. Но, когато практикуваш доволство, ти можеш да кажеш на себе си, ‘О, да – Аз вече имам всичко, от което наистина имам нужда’.“

5. Твоят дом е там, където се чувстваш у дома.

„Дом е там, където се чувстваш у дома и се отнасят добре с теб.“

6. В средата на всяка трудност се крие възможност за растеж.

„Когато срещнем истинска трагедия в живота, ние можем да реагираме по два начина – да изгубим надежда и да се отдадем на саморазрушителни навици или използвайки предизвикателството да намерим нашата вътрешна сила. Благодарение на ученията на Буда, аз имам възможността да избера вторият начин.“

7. Животът е твърде кратък, за да бъдеш всичко друго, но не и щастлив.

„Като се има предвид мащаба на живота в космоса, един човешки живот не е нищо повече от една малка точица. Всеки един от нас е просто посетител на тази планета, гост, който ще остане за ограничено време. Какво по-голямо безумие би могло да има от това да прекараме този кратък период от време сами, нещастни или в конфликт с останалите? Далеч по-добре, разбира се би било да използваме това кратко време тук живеейки един смислен живот, обогатен с чувството ни за връзка с другите и в услуга на тях.“

8. Няма проблем, ако се ядосваш от време на време

„Най-общо казано, ако човешко същество, никога не покаже гняв, тогава според мен, нещо не е наред. Той не е наред с мозъка.“

9. Не трябва да губиш вяра в човечеството.

„От 6 милиарда човеци, проблемните са само една шепа.“

10. Обичай всички, привързвай се към никого.

„Дайте на онези, които обичате крила, за да полетят, корени, за да се върнат и причини да останат.“

11. Не само мозъкът ти има нужда да се развива, твоята добросърдечност също.

„Винаги съм имал тази гледна точка за съвременната образователна система: ние обръщаме внимание на развитието на мозъка, но развитието на добросърдечността приемаме за даденост.“

12. Спокойният ум носи вътрешна сила и самоувереност.

„Спокойният ум носи вътрешна сила и самоувереност, което е много важно за здравето ни.“

13. Под всичко това, ние сме добри хора, но не всички живеят живот от това място.

„Разбира се, когато казвам, че човешката природа е нежна, това не е на 100 процента така. Всяко човешко същество има тази природа, но има много хора, които живеят против тяхната природа, бъдейки фалшиви.“

14. Най-добрият начин да разрешим всеки проблем е като седнем и поговорим.

„Ненасилието означава диалог, използвайки нашият език, човешкия език. Диалогът значи компромис; уважение към правата на другия; в духа на помирението е налице реално решение на конфликти и разногласия. Няма победител на 100 процента, както и загубил на 100 процента – всеки е на половина. Това е практичният начин, единственият начин.“

15. Невежеството е всичко друго, но не и блаженство.

„Когато невежеството е наш господар, няма възможност за истински мир.“

16. Не трябва да мразиш тези, които вършат лоши или болезнени неща.

„Не трябва да мразиш, тези, които вършат лоши или болезнени неща; но със съчувствие, ти трябва да направиш каквото можеш, за да ги спреш – защото те нараняват себе си също, като тези, които страдат от техните действия.“

17. Ние всички сме различни и същевременно сме така еднакви.

Дали един ще бъде богат или беден, образован или необразован, религиозен или невярващ, мъж или жена, черен, бял или кафяв, ние всички сме еднакви. Физически, емоционално и психически, ние всички сме равни. Ние всички споделяме обикновените нужди от храна, подслон, безопасност и любов. Ние всички сме стремим към щастието и избягваме страданието.

Всеки от нас има надежди, безпокойства, страхове и мечти. Всеки от нас иска най-доброто за своето семейства и за обичаните близки. Ние всички изпитваме болка, когато страдаме и радост, когато постигнем дадено желание. На това фундаментално ниво, религия, етнос, култура и език няма разлика.“

18. Можеш да създадеш добро впечатление не само използвайки думи, но и знаейки кога да запазиш мълчание.

„Сподели своите знания. Това е начин за постигане на безсмъртие.“

19. Ако допринесете за щастието на другите, ще откриете истинският смисъл на живота.

„Истинският източник на щастие не са парите и властта, а добросърдечността.“

20. Болката е неизбежна, страданието е по избор.

„Болката е неизбежна, страданието е по избор…имаме по-големи къщи, но по-малки семейства. Повече удобства, но по-малко време. Имаме повече знания, но взимаме по-малко решения; повече експерти, но и повече проблеми; повече лекарства, но по-малко здраве.“

21. Приканвайте хората да изследват нещата, не им заповядвайте да вярват.

„Свободомислещите хора се интересуват от Будизма, защото Буда приканва хората да изследват нещата – той не им заповядва да вярват.“

22. Твоята задача, не е да бъдеш по-добър от всички останали. Твоята задача е да бъдеш по-добър, отколкото си бил.

„Целта не е да бъдеш по-добър от другият, а да бъдеш по-добър отколкото си бил.“

23. Ако не съчетаваме науката с тези обикновени човешки ценности, то научното познание може да създаде неприятности, дори катастрофа…

Сетланс Заглавна снимка: thedorjeshugdengroup