Американският космически телескоп Спицер засне междузвезден регион с гигантски мехури от газ

1
178
Добави коментар
redbul80
redbul80

Американският космически телескоп „Спицер“ засне това изображение на регион от съзвездието Орел, който изобилства от мехури с междузвезден газ. Всеки мехур е голям от 10 до 30 светлинни години и изпълнен с множество звезди. Credits: NASA/JPL-Caltech

2 октомври 2019 г. 19:00 ч.

Светослав Александров. Горепосоченото инфрачервено изображение е заснето от космическия телескоп на НАСА „Спицер“. На него се вижда огромен облак от газ и прах, пълен с мехури. Мехурите се „надуват“ от материята на млади и масивни звезди. Във всеки един от тях изобилства от хиляди звезди, които заедно създават плътни слоеве от газ и прах.

Трудно е да се оцени точният размер на мехурите, тъй като разстоянието между тях и Земята е огромно и обектите изглеждат по-малки, отколкото са в действителност. Счита се обаче, че всеки един мехур е приблизително с размера между 10 и 30 светлинни години.

Този активен регион се намира в съзвездието Орел и е част от нашата собствена галактика Млечен път. В него се раждат множество нови звезди. Тъмните региони от изображението показват къде газът е най-плътен – там се очаква да се появят още повече звезди.

Американският космически телескоп „Спицер“ може да заснема изображения в инфрачервения диапазон, който е недостъпен за човешкото око. Множество междузвездни мъглявини се изучават най-добре в инфрачервената област на електромагнитния спектър, защото инфрачервените лъчи могат да преминават през праховите слоеве на Млечния път. Видимата светлина, за съжаление, се блокира от тях.

Цветовете на снимката не са реални – те са визуализация на инфрачервеното лъчение с различна дължина на вълната. Синьото представлява тази светлина, която се излъчва от звездите, прахът и органичните съединения изглеждат зелени, а горещият и нагрят от околните звезди прах е червен.

Източник: НАСА 

https://www.space-bg.org/

https://www.cosmos.1.bg/