Екскурзия в АЗЕРБАЙДЖАН – Загадките на вечния огън – със самолет и водач от България!

1
113
Добави коментар
ivangeorgiev2014
ivangeorgiev2014

Отпътуване в 21.20 ч. от летище София (Терминал 2) за Истанбул с полет на авиокомпания „Turkish airlines“. Кацане в Истанбул в 23.40 ч.

Ден 2

Полет за Баку в 01.50 ч. с полет на авиокомпания „Turkish airlines“. Пристигане на летището в Баку в 05.40 ч. Трансфер до хотела. Настаняване. Закуска. Свободно време за почивка. Туристическа програма в Баку: паркът „Хайленд“ с Алеята на мъчениците – гробище, където са погребани „шахидите“, жертви на „Черния януари“ и азербайджанците, жертви в Нагорнокарабахския конфликт, от където се открива панорамна гледка към Баку и неговия залив; старият град, известен като „Ичери Шехер“ и включен днес в списъка на ЮНЕСКО – тук се намират входните порти към стария Баку, керван-сарай „Бухара“, керван-сарай „Мултани“, Култа на девицата, старите джамии и бани, Музеят на миниатюрната книга, дворецът „Ширваншах“. Туристическата програма продължава с улица „Низами“ – голяма пешеходна и търговска улица в центъра на Баку. Свободно време. Нощувка.

Ден 3

Закуска. Туристическа програма на Абшеронския полуостров: Атешгах или по-известен като Огнения храм, построен върху джоб на природен газ, който подхранва вентилационен отвор и по този начин осигурява „вечен“ огън, който е бил почитан от зороастрийцтие; Археологическият и етнографски музеен комплекс “Кала“ – музей на открито, където са запазени паметници на територията на селището Кала като резбовани камъни, датиращи от 3-тото и 2-рото хилядолетие преди Христа до средните векове, керамика, местни стоки и украшения, оръжия и монети, запазени останки от древни жилищни комплекси и т.н., открити на територията на Абшеронския полуостров и изложени в този комплекс; замъкът „Рамана“ (отвън), датиращ от средата на 14 в.; Янардаг или „горящата планина“ – от недрата на земята, изригва горящ газ, който пламти постоянно на хълм на Абшеронския полуостров в близост до Баку, който е известен като „земя на огън“ като пламъците излитат във въздуха на 3 метра от тънък и порест слой пясъчник. Връщане обратно в Баку като по пътя се минава покрай културния център Гейдар Алиев в Баку, който се отличава със своята оригинална архитектура. Нощувка.

Ден 4

Закуска. Отпътуване за Габала. По пътя посещение на скалния мавзолея „Дири Баба“ от 15 в. в Гобустан. Фото-пауза при езерото Нохур – представлява изкуствено създаден водоем след Втората Световна Война, за да снабдява с вода околните села, оградено от дървета. Днес езерото Нохур е популярно място за отдих, оградено от дървета, в чиито зелено-сини води се отразява силуета на Голям Кавказ. Пристигане в Габала. Настаняване. Изкачване с въжена линия до връх Туфандак (на 1660 м надморска височина), където се намира модерния планински курорт Туфандак, считан за най-високият планински курорт в Азербайджан. Нощувка.

Ден 5

Закуска. Отпътуване за селището Нидж, където живеят потомци на древните удини, населявали Кавказка Албания. Тук се намира църквата Св. Елисей – един от най-древните паметници на християнството в Азербайджан, възстановена през 17 в. Отпътуване за Шеки – един от най-древните градове на Азербайджан, разположен върху живописните склонове на Кавказ, откъдето някога са минавали керваните по Пътя на коприната. Настаняване. Следобед спирка в селището Киш, известно със своята църква от 12 в. Туристическа програма в Шеки: средновековната крепост; Летният дворец на шекинските ханове с удивителна фасада с изкусни стенописи с растителни мотиви; Историческият музей, където могат да се видят артефакти от различни периоди. Туристическата програма продължава с кервансараите на Шеки – търговци от страните, намиращи се по Пътя на коприната, се събирали в Шеки, затова през 18 в. и 19 в. били построени 5 такива кервансараи, от които до наши дни оцелели само два от тях. Долният и Горният кервансарай са построени през 18 в., за да могат търговците да складират стоките си в мазетата на тези кервансараи като търговската дейност са извършвали на първия етаж, а на втория са отсядали да спят. Всеки един от тях е разполагал с над 200 стаи като днес Горният кервансарай е превърнат в хотел, а Долният кервансарай в момента се преустройва. Нощувка.

Ден 6

Закуска. Посещение на местния източен базар. Отпътуване за Мингечевир – четвъртият по големина град в Азербайджан, разположен на брега на река Кура, която разделя града на две части. Мингечевир е известен с прозвището си „градът на светлините“, заради хидроелектрическата централа на река Кура. Посещение на Еленендорф – бивша немска колония, основана през 1819 г. от преселници от Баден Вюртемберг в Каквакз. Отпътуване за Ганджа. По желание може да се организира дегустация на вино в Ганджа – вторият по големина град в Азербайджан, разположен в полите на Малък Кавказ. Настаняване. Туристическа програма в Ганджа: джамията „Джума“, построена през 1606 г. и наричана често „Джамията Шах Абас“ по името на Шах Абас I Велики; гробницата на Джавад-Хан, последния владетел на ханство Ганджа; сградата на първия азербайджански парламент, в която днес се помещава Азербайджанският държавен аграрен университет; църквата „Александър Невски“ – една от най-древните православни църкви в Азербайджан, построена на мястото на старо гробище с благотворителни средства както от православните християни, така и от мюсюлмани; Къщата на бутилките – представлява необичайна двуетажна къща, построена по инициатива на Ибрахим Джафаров в памет на неговия брат, изчезнал по време на Втората Световна Война, от стъклени бутилки с различна форма и размери, както и от цветни камъни донесени от Сочи. Нощувка.

Ден 7

Закуска. Посещение на мавзолея на Низами, построен в памет на Низами Ганджени – персийски поет, смятан за най-великия представител на романтичната лирика в персийската литература. Мавзолеят представлява висока цилиндрична сграда, построена на входа на Ганджа, обградена от градини. Посещение на калните вулкани в близост до Гобустан – калният вулкан представлява земна форма създадена от изригването на кал, вода и газове, който не произвежда лава, а земята непрекъснато отделя вещество, подобно на кал. Посещение на национален парк „Гобустан“, включен в списъка на ЮНЕСКО – представлява археологически резерват от каменни структури, издигащи се в полу-пустинната местност в центъра на Азербайджан. Камъните съхраняват изключителна колекция от скални гравюри с мотиви от флората, фауната и бита на хората от праисторически времена. Отпътуване за Баку. Настаняване. Нощувка.

Ден 8

Закуска. Посещение на Националния исторически музей на Азербайджан – някогашно имение на азербайджанския петролен магнат и филантроп Хаджи Зейналлабдин Тагиев. Посещение на Музея на азербайджанския килим – богата колекция от азербайджански килими и постелки, за които са използване различни техники за изработка и материали от различни периоди. Това е най-богатата колекция от азербайджански килими в света. Посещение на Музея за съвременно изкуство. Свободно време. Вечеря в ресторантс кавказко танцово шоу – представяне на традиционни мести танци и традиционна музика на живо (без включени напитки).

Ден 9

Трансфер до летището. Отпътуване в 04:15 ч. за Истанбул с полет на авиокомпания „Turkish airlines“. Кацане на летището в Истанбул в 06:45 ч. Полет за България в 08:35 ч. Пристигане на летище София в 08:55 ч.