Екоминистърът с оставка от ареста и обвинение в умишлена безстопанственост

1
330
Добави коментар
cvetelinah
cvetelinah

Ден преди да стане обвиняем като длъжностно лице заради водната криза в Перник, Нено Димов бе задържан за 24 часа в столичното Трето РПУ в рамките на разследването

Министърът на околната среда и водите Нено Димов взе решение да се оттегли от поста, след като прекара нощта в столичното Трето РПУ, съобщи БНР. Оставката му стана факт още преди да изтече 24-часовият срок на задържането му по закона за МВР – и бе приета от премиера Бойко Борисов.

В четвъртък той беше един от десетките отведени за разпит при акцията на Специализираната прокуратура, МВР, Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) и антикорупционната комисия заради водната криза в Перник.

Ден по-късно, в петъчния следобед, на брифинг с говорителката на новия главен прокурор Сийка Милева, шефът на Спецпрокуратурата Димитър Петров, наблюдаващият прокурор Ангел Кънев и главният секретар на МВР Ивайло Иванов беше оповестено, че на вече бившия министър е повдигнато обвинение в умишлена безстопанственост в качеството му на длъжностно лице.

Именно Кънев беше представителят на държавното обвинение, заснет предишния ден по обед да придружава Димов до служебния бус, с който екоминистърът първо беше отведен в дома му, а след това и в Националното следствие. Ангел Кънев е наблюдаващ на мегаразследването в Специализираната прокуратура, което търси отговорни длъжностни лица, допуснали с бездействието си да се стигне до водната криза в Перник, припомня БНР. 

Според закона за водите Министерството на околната среда (МОСВ) е единственият орган в България, който следи водните обеми на язовирите и се разпорежда с техните количества, отбелязва БНТ. Предполага се, че през лятото именно екоминистерството е имало достатъчно доказателства и основания, че предстои водна криза заради ниските критични нива на водата в язовир „Студена“, но вместо да се разпореди водата да спре да се подава за промишлени нужди, е оставило в сила по-старите режими, разпределени от МОСВ.

В рамките на разследването в Перник и МОСВ бяха разпитани още лидерката на Жени-ГЕРБ Ирена Соколова, отстранена като областна управителка на Перник след началото на водната криза, а също така вече бившият директор на ВиК-Перник Иван Витанов. 

По неофициална иформация е имало обиск и в дома на екскмета на града Вера Церовска, която в началото на ноември изгуби балотажа на местните избори от кандидата на БСП. На този етап и тримата бивши управници са само свидетели. 

Вицепремиерът Красимир Каракачанов, лидер на ВМРО, чиято номинация за Министерския съвет беше Нено Димов, коментира по-рано, че е разговарял с премиера Борисов относно акцията – и я определи като „показно убийство“.

При обиска в кабинета на министър Димов се търсеха и доказателства за аферата с италианския боклук. Проверката, разпоредена на МВР и ДАНС от главния прокурор, трябва да установи дали притежателите на отпадъци у нас спазват Закона за управление на отпадъците и Закона за опазване на околната среда.

От прокуратурата разпространиха снимки как главният прокурор Иван Гешев разговаря в Перник с кмета Станислав Владимиров (вляво), докато в София министърът на околната среда и водите бива отведен за 24 часа в ареста (долу вдясно) след обиска във ведомството му (горе вдясно) във връзка с водната криза и вноса на отпадъци

Междувременно главният прокурор Иван Гешев беше на място в Перник, за да координира действията на правоохранителните органи и се срещна с новия кмет на града Станислав Владимиров, който още на 22 ноември подаде в прокуратурата сигнал за водната криза, причинена от експлоатацията на язовир „Студена“.

Източник: БНР, БНТ, Прокуратура на Република България