УСПЕХ: Руска ракета Протон-М въведе в геостационарна орбита два спътника Експрес!

1
340
Добави коментар
redbul80
redbul80

Снимка от вчерашния старт. Фото: Роскосмос

14 декември 2021 г. 16:51 ч.

Светослав Александров. Вчера, на 13-ти декември, в 14:01 ч. българско време от космодрума Байконур беше осъществено изстрелване на руска ракета „Протон-М“. Полетът продължи 18 часа и 7 минути, като през това време ускорителният блок „Бриз-М“ бе многократно запалван, за да доведе до геостационарна орбита спътниците „Експрес АМУ3“ и „Експрес АМУ7“. Тази сутрин Роскосмос официално потвърди, че мисията е успешна. 

Това бе едва второто излитане на тежкотоварната ракета през 2021 година, след като по-рано през лятото посредством „Протон“ беше изпратен на път към МКС новият руски модул „Наука“.

Повече за любопитната история на ракетата „Протон“ можете да прочетете в статията ми от 12-ти декември. 

Сателитите „Експрес АМУ3“ и „Експрес АМУ7“ са произведени от компанията ИСС „Решетньов“ (която е част от държавната корпорация Роскосмос) на базата на универсалната спътникова платформа „Експрес-1000Н“. Очакванията са те да работят 15 години, като през това време ще осигуряват комуникационни услуги за мобилни и фиксирани мрежи. 

Това бе 23-тото изстрелване на руска ракета през 2021-ва година. Следващият полет на Русия е планиран предварително за 23-ти декември, когато новата ракета „Ангара-А5“ ще проведе тестова мисия от космодрума Плесецк. 

https://www.space-bg.org/

https://www.cosmos.1.bg/