Учени в Европа идентифицираха непознат досега вид плесен, който превръща пещерни паяци в „зомбита“. Гъбата ги примамва извън мрежите им, предизвиква преждевременна смърт и след това използва телата им, за да разпространи своите спори.
Новият вид, наречен Gibellula attenboroughii, действа по подобен начин на известната „зомби“ гъба при мравките, като изглежда манипулира поведението на жертвите си, за да ги накара да се преместят на място, благоприятно за разпространение на спорите, според ново проучване.
Все още не е ясно как гъбата въздейства върху мозъка на паяците, а учените имат множество въпроси относно нейния еволюционен път и екологичното ѝ въздействие.
„Познаваме добре мравките, осите и още няколко примера. Но това е напълно ново явление в различно семейство, което представлява нов механизъм за поведенческа манипулация,“ казва д-р Жоао Араужо, миколог от Музея по естествена история в Дания. „Това е изключително интересно и не се среща често в света на паразитите.“
Откритието отваря нови възможности за изследване на гъби, които контролират поведението на животни и разкрива огромното биоразнообразие на този тип организми, което тепърва предстои да бъде проучено, твърдят учените.
Новият вид принадлежи към по-голяма група гъби, които заразяват само паяци.
Изследователи наблюдавали друг вид Gibellula (*G. aurea*, открита в Бразилия), който вероятно манипулира паяците така, че да се придвижат до долната страна на листата преди да умрат.
До момента учените са наблюдавали плесента да заразява два вида пещерни паяци, разпространени в Европа.
Екипът не е сигурен в точния механизъм, по който гъбата действа, но предполага, че тя примамва паяците извън техните убежища, където са изложени на въздушни течения, които подпомагат разпространението на спорите, обяснява Араужо.
Авторите на проучването все още не са идентифицирали кои метаболити – съединения, произвеждани от гъбата, които могат да взаимодействат с други организми – тази плесен освобождава в мозъка на гостоприемника.
„Гъбите са еволюирали преди повече от 100 милиона години и съществуват заедно с тези паяци, както и с други видове гъби и насекоми,“ казва Араужо.
Източник: CNN