Трябва й един Радко Влайков на Румяна Желева

5
Добави коментар
user24
user24

сряда, 13 яну 2010 г. 13:00 ч.

Откъде влезе в българската политика Румяна Желева? До изборите за евродепутати през 2007-а тя беше по-известна като съпруга на Красимир Желев, днес е почти външен министър и почти еврокомисар…

Чухме за нея, когато през 2007 г. влезе в Европейския парламент. Когато обаче искаш да влезеш в голямата политика, трябва да имаш качества и познания. Дори перфектното владеене на езици е на втори план. Или – ако ги нямаш, поне да стои един Радко Влайков до теб, който успя да продуцира една Надежда Михайлова като външен министър – другата жена преди нея, която беше външен министър (да не забравяме и ролята на  Командира, разбира се, който чертаеше външнополитическите стратегии).

Така че политиката може да изглежда проста работа – като търговията, ама не е за прости хора.

Биографията на Желева е съвсем ясна: родена в Нова Загора бъдещата кандидатка за еврокомисар започва възхода си най-напред от немската езикова гимназия в Бургас. Следва традиционното кандидатстване във ВУЗ и…тя е приета в специалността „Педагогика на пионерската и комсомолската дейност“, преименувана в днешни времена на „Социална педагогика“. Сиреч дружинна ръководителка.

Впоследствие изкарва и социология – не е ясно като второ висше, или под някаква форма на следдимломна квалификация, и се омъжва за Красимир Желев, вече със свой старт и позиции в бизнеса на прехода, което вече си е сериозен успех. На 26 години Румяна Желева става член на Управителния съвет на Национален инвестиционен фонд – НИФ „Труд” АД, който управлява  активи от масовата приватизация.

В последствие участва в редица фирми винаги като част от мениджърския екип. Въпреки че е на страната на пазарната икономика и новия капитал, стартът на Желева в политиката е вляво. В днешното си битие тя е един от 11-те заместник-председатели на Европейската народна партия, но през 1997 г. става изпълнителен секретар на Обединения блок на труда. Председател на партията, която е по-скоро вляво, е проф. Кръсто Петков, който беше и депутат в 39-ото НС от Коалиция за България.

В същото време Желева развива и научна кариера, откъдето се и титулова доктор пред името си. Тя става научен сътрудник в БАН, а впоследствие чете и лекции в източногерманския Магдебургски университет, създаден през 1993 г. В днешната й биография това придава известна европейска легитимация. За по-нататъшното й развитие можем да съдим от фирмите, които станаха повод за атаките в Европарламента, тъй като г-жа Желева не е сметнала за необходимо да напусне „Глобал консулт“ след избора си за евродепутат от листата на ГЕРБ през 2007-а.

Дотогава тя е известна повече като съпруга на Красимир Желев. След победата на юлските избори изненадващо за разбирачите Румяна Желева стана външен министър. Въпреки че доста хора очакваха да видят на този пост човек от калибъра на Николай Младенов, чиято дейност като евродепутат е доста по-паметна от престоя на Желева там. 

Впрочем, от активността й като външен министър засега нищо не се разбира – и не се помни. Освен че прехвърли Грузия в Близкия Изток, за което съвсем уместно социалистите й подариха глобус.

По повод отвличанията на кораби в Аденския залив и въпрос как би се справила с кризата там, Желева отговори, меко казано, странно – ще преговаря. Интересно с кой – с пиратите, с посредниците или с местните клики, тъй като Сомалия е в гражданска война от началото на 90-те и няма легитимно правителство.

Като оставим настрана скандала с фирмата й, евродепутатите не й простиха общите приказки и липсата на задълбоченост в отговорите. Затова преобладаваха коментари от типа: „Не съм доволен/доволна от отговорите…“  Помолена за конкретика, Желева например предложи да обучава (не се знае в какво) изнасилените при военните конфликти жени в Конго. Броят им е над 1 милион. Относно Афганистан пък предложи да бъдат използвани „умерените талибани“ за доставка на хуманитарна помощ, което предизвика усмивки сред евродепутатите.

Четири дни преди изслушването на 11 януари Румяна Желева даде интервю по една от телевизиите, което е и на сайта й. Заглавието му е: „България тепърва има да показва своя потенциал“. Ами съвсем права е жената…