Как да изберем хубав козунак за Великден

5
Добави коментар
kobrita
kobrita

Хубавият козунак е на „конци“ и е леко лепкав.

Ако структурата му е гладка и се рони, значи великденският хляб е направен от миксове – прахообразни вещества, заместващи натуралните продукти, обяснява главен технолог в един от големите варненски фирми за хляб.

Козунакът, който не съдържа консерванти, има трайност 3-4 дни при нормална температура от 18 градуса.

Препоръчителната цена на дребно за 400-450 гр обикновен козунак, направен от естествени продукти, е около 2 лв., ако е с пълнеж – около 2,50, според председателя на Регионалния съюз на хлебопроизводителите и сладкарите в града Иво Бонев.

По думите му обаче не е изключено на пазара да се появят продукти с такъв грамаж на „срамната за производителя“ цена от 70-80 ст.

Цената на сладкия хляб обаче не винаги е гарант за качество. Огромното предлагане би могло да затрудни гражданите в техния избор.

Оказва се например, че от четири козунака на различни производители, купени на приблизително една и съща цена, два са

приготвени от индустриални смеси

За докарване на хубав цвят някои производители си позволявали да влагат опасни и дори забранени добавки в своите изделия, предупреждават от бранша.

Е121 и Е123 са абсолютно забранени, а в списъка на опасните влизат още: Е103, Е105, Е125, Е126, Е130, Е131, Е142, Е152 и Е155.

По данни на Бонев общо 350 хил. козунаци се консумират всяка година само в морската столица за четирите дни около Великден.

Козунакът е обреден хляб от обогатено тесто, в което има над 5% мазнина и повече захар. За първи път сладкият великденски хляб се появява у нас през 20-те години.

Самата дума има еквивалент в румънския език, но според някои козунакът идва от Русия.

В различните държави този сладкиш е различен – в Ирландия е под формата на кръст, във Франция пък се покрива с шоколад.