Бързи и Яростни 5: „Удар в Рио“ – Рецензия и Саундтрак

133
Добави коментар
monito_vr
monito_vr

  В „Бързи и яростни 5: Удар в Рио“ бившия полицай Брайън О’Конър (Пол Уокър) си партнира с добре познатия бивш пандизчия Дом Торето (Вин Дизел). Високите залози достигат нови крайности с присъединяването на Дуейн Джонсън-Скалата, както и със завърналите се добре познати Джордана Брустър, Крис „Лудакрис“ Бриджис, Тайриз Гибсън, Сунг Канг, Гал Гадо, Мат Шулц, Тего Калдерон и Дон Омар.

След като Брайън и Миа Торето (Брустър) спасяват Дом от затвора, те прекосяват много граници в опита си да се измъкнат от властите. Сега, укриващи се в Рио де Женейро, те трябва да изпълнят последната мръсна поръчка, която им гарантира желаната свобода. В опит да съберат отново елитната група състезатели, те осъзнават, че пътят към свободата минава през корумпиран бизнесмен, който желае смъртта им. А той не е единственият, който ги преследва.  

Твърдоглавият федерален агент Люк Хобс (Дуейн Джонсън) никога не пропуска целта. Когато е назначен да залови Дом и Брайън, той и неговият екип подготвят специална операция за тяхното залавяне. Трудностите пред агента се появяват в Бразилия, където той осъзнава, че е много трудно да различиш добрите от лошите. Сега трябва да се довери на инстинкта си и да се бори, преди някой друг да го изхвърли от играта.

 

Излезлият през 2001 година „Бързи и яростни” намери своята публика и въпреки не особено популярните по онова време лица на Вин Дизел и Пол Уокър спечели 207 милиона долара в световния боксофис.

Юнивърсъл виждат добрата възможност и решават да развият идеята в още една серия въпреки отказа за участие от страна на Дизел. Уокър в комбинация с Тайрийз Гибсън изглежда е напълно достатъчен, защото „Бързи и яростни 2” носи цели 236 милиона долара от киноразпространение.

През 2006 на режисьорския стол на поредицата сяда Джъстин Лин. Дебютът му с „Бързи и яростни: Tokyo drift” поема в съвсем различна посока и въпреки отсъствието на двете големи звезди на поредицата успява да донесе 158 милиона само от показ в кината по целия свят. 

Енергичният подход на Лин явно намира привърженици сред собствениците на Юнивърсъл, защото те му гласуват доверие с голямото рестартиране на франчайза, случило се през 2009 година. Позападналите кариери на Дизел и Уокър ги карат да преосмислят позициите си и двамата се завръщат заедно с Джордана Брустър и Мишел Родригез в „Бърз и яростен.” Успехът на филма ясно показва, че на публиката никога няма да й омръзнат здравите тупалки и автомобилни преследвания, а 353 милиона долара бокс офис са рекорд за серията и причина да се започне светкавично подготовка по следващия епизод от уличната сага. 

Така стигаме до настоящата 2011 година. От Юнивърсъл отново залагат на априлска премиерна дата, за да изпреварят летните хитове на всички останали студия – ход, който се е доказал успешен още през 2009 година.

За да си подсигурят още по-изгодна изходна позиция продуцентите на филма си осигуряват услугите на Дуейн Джонсън – Скалата („Добре дошли в джунглата”, „Безпощадно”) в една от главните роли и събират почти всички актьори от предишните серии за една взривоопасна мисия, която може да си съперничи само с приключенията на Том Круз в „Невъзможна мисия.”

За щастие успехът на предишния филм от поредицата е развързал кесиите и бюджетът позволява по-автентични снимки и не толкова широко използване на компютърна анимация, което беше особено видно в епизоди от „Бърз и яростен.”

Както подсказва подзаглавието, тук действието е ситуирано в Рио, където главните герои на историята се укриват след дръзко бягство от органите на реда в САЩ. След отваряща начална сцена с кражба на коли от движещ се експресен влак, нашите познайници се оказват от единия край на остър конфликт с местния бос на подземния свят, който се ползва от закрилата на полицията в корумпирано Рио. В надпреварата за главите на Доминик Торето и Брайън О’Конър се намесва и безмилостен преследвач (Дуейн Джонсън), който пристига с екипа си в слънчева Бразилия, за да нанесе повече разруха от американската армия в страни от Третия свят.

Бързите коли този път не са просто средство за мерене мъжеството на техните притежатели, но подобно на ситуацията в култовия „Италианска афера” биват използвани при подготовката и реализирането на дързък обир, чиято цел е ужилването на местния криминален бос и задигането на целия му наличен капитал.

Финалната гонитба, която продължава поне 20 минути, е нещо, което трудно може да се опише и е по-добре директно да се види на голям екран. Единствената аналогия, която ми идва наум е бясната гонитба по моста от „Лоши момчета 2”, която си мислех, че никога няма да бъде надмината.

Тук обаче Джъстин Лин се представя като достоен последовател на Майкъл Бей и успява да създаде не само най-динамичната и заредена с максимум екшън серия от поредицата, но и филм, който спокойно се нарежда до образците в жанра, чийто маестро е самият Бей.

Между пукотевицата и пушека се прокрадват темите за силата на семейството, значението на лоялността и цената на направения избор, но като цяло едва ли някой зрител ще отиде на филм като „Бързи и яростни 5: Удар в Рио” за нещо по-различно от екшън, екшън и пак ешън. А екшънът тук е наистина в изобилие и ще удовлетвори максимално тази част от публиката, която носталгично е вперила взор в споменатите вече последни 2 десетилетия на 20 век.

Смазващите резултати от премиерния уикенд в целия свят, които наброяват 165 милиона са живото доказателство, че хората винаги ще искат да гледат първокачествени холивудски продукции, чиято основна цел е да забавляват и нямат никакви претенции да обременяват сивото ви вещество. А без съмнение филмът ще помете и българския бокс офис.