Конан Варварина от Дупница

54
Добави коментар
pavka14
pavka14

През 2006 г. тогавашният вътрешен министър Румен Петков посети Дупница. Галеви организираха митинг…

© Асен Тонев

Георги Градевски – Конана, зад него е Красимир Оков.

© Пресцентър МВР

рез изминалата седмица телефонът на РПУ – Дупница, даваше свободно, но никой не вдигаше слушалката. И едва ли на началника на районното Валентин Гълъбов или който и да е било друг там му е било до приказки. В момента полицейският участък е обект на проверка от инспектората на МВР и Софийската военноокръжна прокуратура. Плахият опит на държавата да въдвори ред в града на скандално известните местни бизнесмени Пламен Галев и Ангел Христов – братя Галеви, е резултат от брутални събития през последните няколко седмици. И е поредното доказателство, че в Дупница правилата на играта са други, а назначените там прокуратура и полиция присъстват формално, само и единствено за да обслужват интересите на местните феодали. И още: в опит да противодейства на случващото се там главният прокурор Борис Велчев трябваше да ангажира три различни структури на държавното обвинение – Софийска районна, Софийска военно-окръжна и Върховна касационна прокуратура, за да могат случаите да се разследват обективно и безпристрастно…

Конана в действиеВсичко започва в началото на ноември с на пръв поглед банален инцидент в дупнишката дискотека Faces. Около полунощ 18-годишният Иван Павлов блъснал по невнимание сервитьорка в заведението. От таблата й паднала чаша, която се разбила на земята и заляла маратонките на 26-годишния Георги Градевски-Конана – личен гард на Пламен Галев и роднина на съпругата му. Верен на прякора си, Градевски с няколко удара сваля Иван Павлов на земята. За назидание пребива и приятеля му Руси Начев, дръзнал да го защити. В часовете след инцидента ще стане ясно, че Иван е със спукано тъпанче, 60% загуба на слуха и комоцио, Руси – с травми по едното око. Не обаче нападението (само по себе си доста брутално) е стряскащото в случая, а това, което се случва след побоя.

Няма 166, няма 150Майката на Иван Павлов – Лидия, която е журналист в местния „Струма“, разказва: „Когато видях състоянието на сина ми, се обадих в полицията. Първоначално не искаха да изпратят никой, но след много увещания дойде патрулка.“ Служителите на МВР отказват съдействие на пострадалия и Лидия Павлова е принудена сама да се върне в дискотеката, за да „разпита“ свидетелите на инцидента. Връщат се в районното, където прекарват няколко часа, преди да успеят да подадат жалба. Дежурните полицаи правят всичко възможно, за да ги откажат от това. В същия дух се развиват и събитията в центъра за спешна медицинска помощ в Дупница, където пострадалите отиват за да бъдат прегледани – вместо това младежите са изгонени от дежурния лекар.

След като двамата са прегледани и освидетелствани при частен медик, те се връщат в полицейското управление. „Тогава ми се обади Крисимир Оков – човекът за връзки с медиите на Галеви“, спомня си Лидия. „Каза, че началникът иска да говори с мен и да изляза пред районното. Отнякъде бяха разбрали, че сме там.“ По думите й Оков казал: „Пламен Галев ме прати да те питам какво смяташ да правиш, за да знае какво да прави той.“

Самият Красимир Оков отрича казаното от Лидия Павлова. „Предадох й думите на Пламен Галев, който каза да следва законния ред и да си подаде жалба“, обяви той след запитване на „Капитал“. Помолен да коментира инцидента в дискотеката, той каза: „Познавам Георги Градевски, но всеки носи отговорност за постъпките си.“

Цялото кралско войнствоВ крайна сметка районната прокуратура в Дупница образува досъдебно производство. Георги Градев-Конана, който изчезва след инцидента, е намерен и доброволно предава незаконно притежавания от него пистолет. Въпреки факта, че се е укрил, че е криминално проявен и че съществува вероятност той и обкръжението му да притискат пострадали и свидетели, държавното обвинение не намира за необходимост да го задържи под стража.

Процесуалните действия по разследването на побоя във Faces явно са формални, защото в самото начало делото е иззето и изпратено в Софийската районна прокуратура (СРП). Това е станало с постановление, което е било подписано лично от главния прокурор Борис Велчев. Сега освен от софийски обвинител делото се наблюдава и от прокурор от Върховната касационна прокуратура. По него работят и двама дознатели от дирекция „Противодействие на тежката и организирана престъпност“ (ПОТП – наследник на БОП). „Продължаваме да разследваме“, коментира лаконично разследването говорителят на СРП Руси Алексиев.

„Не мога да коментирам причините за това решение, то е задължително за нас“, обяви районният прокурор на Дупница Величка Шопова. „На прокуратурата в Дупница не се оказва натиск от никого и никога не се оказвал“, каза още тя. „Ние оказваме пълно съдействие на разследващите органи“, поясни прокурор Шопова и допълни: „Като осигуряваме лицата за разпит.“

Доколко всичко това наистина е така, няма как да знаем. Факт е обаче, че в същия ден, в който „Капитал“ разговаря с прокурор Шопова, в Дупница се проваля специализирана операция на МВР, имаща за цел задържането на Конана и близките до Галеви Владимир Ангелов-Стъклето, Николай Отвертката и Красимир Цирко. Издирваните във връзка с побоя във Faces и други сходни инциденти се укриват от разследващите и явно са били предупредени за акцията…  В петък ПОТП и ДАНС проведоха нова акция в Дупница при която беше задържан Георги Градевски. Антимафиотите са потърсили също и Красимир Оков и Пламен Галев, но не са ги открили. Към обяд Галев се яви лично в сградата на бившата ГДБОП където беше задържан за 72 часа. Обвинението срещу него е за принуда и е за опитът му да накара Лидия Павлова да оттегли жалбата срещу Конана. Видео от задържането им, може да видите тук.

След дъжд…Паралелно с преместването на делото в София започва пълна проверка в РПУ – Дупница, след разпореждане на главния прокурор Борис Велчев до Софийската военноокръжна прокуратура. Източници на „Капитал“ във военното обвинение разказват, че сигналът, подаден за побоя в дискотеката, въобще не е бил регистриран в РПУ – Дупница. „С две думи: опитали са се да потулят нещата“, разказа магистрат, пожелал анонимност. От високопоставен източник в държавното обвинение „Капитал“ научи, че става дума за двама полицаи, които са били дежурни в управлението във вечерта на инцидента: „Не само, че не са изпълнили задълженията си по закон, но дори са се опитали да откажат пострадалите да подават жалба.“

Паралелно с това върви и проверка на инспектората на МВР. Показателното в случая е, че работата е възложена на Софийската военноокръжна прокуратура, а не на Кюстендилската, в чийто район реално се намира РПУ – Дупница. В превод: възможностите на местните феодали за оказване на влияние над магистратурата далеч надхвърлят границите на дупнишкия вилает и явно се простират в рамките на целия апелативен район. Нещо, което без съмнение са усетили Иван Павлов и майка му.

„Това, което се случи на моя син, се случвало на много други. Това, че аз имам нервите и смелостта да се боря, е изключение“, коментира събитията Лидия Павлова. И допълва: „Животът ни няма да е същият и сигурно ще трябва да се изселим.“