Внимание – въшки!

1
Добави коментар
Stella_Bashewa
Stella_Bashewa

Всеки от нас се е сблъсквал с този проблем, при това нееднократно. Спомням си, когато бяхме малки със сестра ми и двете „хванахме“ въшки в детската градина… С какво ли не ни мазаха, а ние с едни дълги коси, ужас направо. Сега аз съм майка и все още не съм се сблъсквала с този проблем, но съм сигурна, че е въпрос на време. Как да познаем, че детето ни има въшки и как да се справим с тяхното отстраняване?

Как се случва заразяването с въшки?

detsa.jpeg (7.54 KiB) Прегледано 7238 пъти

Най-често заразяването с въшки се случва в детските ясли, градини и училища. Те са силно заразни и се размножават изключително бързо, затова ако забележите, че детето ви се чеше по главичката, а по вратлето му са се появили пъпчици, реагирайте своевременно, за да не изтървете нещата от контрол.

Какво представляват въшките?

vashka.jpeg (4.15 KiB) Прегледано 7238 пъти

Въшките са безкрили насекоми, които се хранят с кръв от скалпа и причиняват жесток сърбеж, който може да причини дори инфекция на кожата по главата. Те са достатъчно големи, за да ги видим, но техните яйца или така наречените гниди се сливат с косъма и са трудно забележими. Гнидите са здраво прикрепени към косъма и отстраняването им чрез гребен е невъзможно. Преди да се излюпят цветът им е жълто-кафяв, а след излюпването на косъма остават само техните обвивки, които са бели или прозрачни. Те остават скрити, но продължават да се излюпват и размножават. Въшките се прикрепват здраво към косъма благодарeние на техните специално приспособени нокти. Предават се от човек на човек при близък контакт на главите им, чрез общи предмети или аксесоари свързани с косата – гребен, шапка, спално бельо и т.н. Дечицата са по-склонни към близък контакт, разменят си предмети и дори могат да се заразят едно от друго на детската площадка.

Как да разберем, че детето ни има въшки?

Когато забележим, че детето ни си чеше главичката, първото което трябва да направим е да разделим косичката и внимателно да наблюдаваме скалпа най-вече в областта зад ушичките и вратлето. Освен паразитите, които ще „лъснат“, ще забележите и зачервени участъци, причинени от техните ухапвания. Много е важно да се отвлече вниманието на детето от сърбежа, защото с ноктите си то може да разрани кожата и дори да се стигне до инфекция. Детето трябва да усети нашата подкрепа в този момент, тъй като останалите деца няма да са благосклонни към него, а и всички знаем колко жестоки могат да бъдат в определени ситуации. Обяснете на детето си, че това може да се случи на всеки и ще мине, както минава настинката например, и това, че се е заразило с въшки в никакъв случай не означава, че е мръсно дете.

Как да се справим с въшките?

vnimanie-vashki.jpeg (8.06 KiB) Прегледано 7238 пъти

В аптеките се продават препарати, които са под формата на шампоан или лосион против въшки. Описанието и начинът на използване трябва внимателно да се прочетат, тъй като са направени на базата на инсектициди и неправилната им употреба може да доведе до неприятни последици. Ако детенцето обаче е под 2-годишна възраст, трябва да прибегнем до други методи за премахване на нежеланите гости. Разресвайте косичката му със ситен гребен, докато е още влажна – въшките се парализират от водата за известно време. Хубаво е да постелите бял чаршаф или покривка, за да ги виждате като падат. Повтаряйте процедурата на всеки 3 дена в продължение на 2 седмици. Не е за подценяване и „бабината рецепта“ против въшки – газ, мас и оцет в равни количества /по 1 с.л./. Внимавайте с количеството на газта, за да не изгорите скалпа на детето. Получената смес се нанася по дължината на косата и главата се завива с найлон, като детето престоява така около час. След това косата се разресва със ситен гребен, потопен в затоплен оцет. Косичката се измива и отново се разресва.

Профилактика!

За да избегнем повторно заразяване с въшки е хубаво да разресваме косичката на детето с гребен, потопен в топла вода, в която са прибавени 10 капки масло от чаено дърво. По възможност извършвайте процедурата 1-2 пъти седмично.

Важно!

Не сушете косата на детето със сешоар, защото някои от съставките на инсектицидните препарати са възпламенителни Не използвайте балсам преди употребата на съответното средство против въшки Ако до две седмици след започване на лечението няма резултат, потърсете лекарска помощ