Колко често трябва да се прави цитонамазка?

2
Добави коментар
magneticpower
magneticpower

Преди да бъде от­крита ваксината про­тив рака на маточната шийка, единственият начин за профилакти­ка е т.нар. цервикален скрининг. Той е актуа­лен и до днес.

В целия свят тази процедура се нарича тест на Папаниколау, или Пап-тест. Той се извършва във всяка женска консултация и позволява да се открият и най-малките изменения в клетките, преди те да се превърнат в тумор. Това помага навреме да се предотврати разви­тието на болестта. В България Вече се извърш­ва много по-качествен скринина, който позво­лява заболяването да се „хване” в самото начало. А това гарантира сто­процентовото излекува­не. Жените обаче трябва да свикнат да се подла­гат на профилактични прегледи поне веднъж в годината.

От възрастта на жената и от нейната предразположеност към определени заболявания зависи и честотата на провеждане на цитонамазката. За да се получи най-точният резултат, е нужно преди процедурата жената да се въздържа от полови контакти, да не използва интимен душ и вагинални лекарства. Ако Пап-тестът се окаже положителен, се налагат няколко допълнителни изследвания – колпоскопско изследване и биопсия например, които иде по­могнат за уточняване на диагнозата, а също и бъдещото лечение. От­крита в ранен стадий, болестта винаги може да се излекува напълно. Увредените клетки се отстраняват, операция­та е безопасна.

 

НАШИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ СЪВЕТВАТ!

Когато отидете при вашия гинеколог или в женската консултация, настоявайте за точното изпълнение на всички процедури по цитонамазката. Казваме това, защото има случаи, когато не­качествен или по-точно непълен профилактичен преглед може да доведе до сериозни проблеми.

 

 

Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.

За Lekuva.net – в-к „Доктор”

Публикувано в категории: Секс и здраве

Автор simeonova

Всички сексуално активни жени трябва да си правят редовно цитонамазка

Целта на изследването е да се установят ранни изменения в клетките на шийката на матката, които биха могли да прогре­сират до раково образувание. Ако тези промени се открият навреме и се проведе лечение, то това изследване действител­но предотвратява развитието на рак на маточната шийка.

Клетките „ръждясват” от свободните радикали!

Много просто, това е да се намираш в добро здраве. Важна е профилактиката на болестите. У нас, във франция, например се провеждат кампании за ранна диагностика на рака, диабета, хипертонията. И те се финансират от държавата.

Ваксината за рака на маточната шийка не замества профилактичния преглед!

Ракът на маточната шийка е едно от петте най-чести злока­чествени заболявания сред бъл­гарските жени. Всяка година се регистрират над 1100 нови случая.

Какво причинява вагинита?

Вагинит е дума, използвана за описание на нарушения, които причиняват инфекция или възпаление на влагалището. Вулвовагинит се отнася до възпаление както на влагалището така и на вулвата (външните женските полови органи).

Тази инфекция може да бъде причинена от организми като гъбички, бактерии или вируси. Други причини могат да включват дразнене от химични вещества в кремове, спрейове или дори дрехите, които са в контакт с тази област. В някои случаи, вагинита е резултат от организми, които се предават между сексуалните партньори.

Добре е да знаете! Има два вида ваксини срещу Човешки Папилома Вирус

На 8 юни 2006 година ваксината е одобрена от Американската агенция за лекарствата и храните, а на 20 септември от Европейската комисия. У нас ваксината е одобрена от Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) на 24 декември 2006г.