На бляскава церемония в Кралския оперен театър „Ковънт Гардън“ бяха раздадени за 68-и път наградите „БАФТА“, които са британски еквивалент на „Оскар“-те. Водещ на събитието за десети път беше комикът Стивън Фрай.
Големият печеливш стана филмът „Юношество“, който разказва за живота на момче от проблемно семейство и е особен с това, че е сниман в продължение на 12 години. Той прибра статуетката в категориите „Най-добър филм“, „Най-добър режисьор“ за Ричард Линклейтър и „Най-добра поддържаща женска роля“ за Патриша Аркет.
Ексцентричната комедия „Гранд хотел Будапеща“ на режисьора Уес Андерсън беше лентата с най-много номинации – 11 на брой. От тях филмът спечели пет, сред които и за „Най-добър сценарий“.
„Теорията на всичко“, който разказва за живота на астрофизика Стивън Хокинг бе отличен в категориите „Най-добър британски филм“ и „Най-добра мъжка роля“ за брилянтното превъплъщение на Еди Редмейн.
Друг основен фаворит, „Бърдмен, или Неочакваната добродетел на невежеството“, остана едва с едно отличие, за кинематография. Най-голямата изненада бе липсата на награда за „Игра на кодове“. Очакванията бяха журито да гласува именно за него в някои от основните категории.
„БАФТА“ за „Най-добра женска роля“ спечели Джулиан Мур за превъплъщението ѝ в страдаща от Алцхаймер жена във филма „Все още Алис“. В мъжката поддържаща категория победител се оказа Джей Кей Симънс за прекрасната си игра в музикалната драма „Камшичен удар“ на младия режисьор Деймиън Шазел.
Ето и пълният списък с печелившите по категории:
Най-добър филм:
„Юношество“
„Бърдмен, или Неочакваната добродетел на невежеството“
„Гранд хотел Будапеща“
„Игра на кодове“
„Теорията на всичко“
Най-добър британски филм
„Теорията на всичко“
„’71“
„Падингтън“
„Чест“
„Под кожата“
Изключителен дебют на британски писател, режисьор или продуцент
Стивън Бересфорд (Сценарист), Дейвид Ливингстън (Продуцент) – „Чест“
Пол Катис (Режисьор/Продуцент), Андрю де Лотбиниер (Продуцент) – „Кайаки: Истинската история“
Хонк Каоу (Сценарист/Продуцент) – „Lilting“
Грегъри Бурке (Сценарист), Ян Деманж (Режисьор) – „’71“
Илейн Константин (Сценарист/Режисьор) – „Северна душа“
Най-добър чуждестранен филм
„Ида“
„Левиатан“
„Кутия за храна“
„Измет“
„Два дни, една нощ“
Най-добър документален филм
„CitizenFour„
„На крачка от славата“
„20 000 дни на Земята“
„Да откриеш Вивиан Майер“
„Вирунга“
Най-добър анимационен филм
„LEGO: Филмът“
„Героичната шесторка“
„Кутийковците“
Най-добър режисьор
Ричард Линклейтър – „Юношество“
Алехандро Гонзалес Иняриту – „Бърдмен, или Неочакваната добродетел на невежеството“
Уес Андерсън – „Гранд Хотел Будапеща“
Джеймс Марш – „Теорията на всичко“
Деймиън Шазел – „Камшичен удар“
Най-добър оригинален сценарий
Уес Андерсън – „Гранд Хотел Будапеща“
Николас Джакобоне, Алехандро Гонзалес Иняриту, Александър Динеларис, Армандо Бо – „Бърдмен, или Неочакваната добродетел на невежеството“
Ричард Линклейтър – „Юношество“
Дан Гилрой – „Лешояда“
Деймиън Шазел – „Камшичен удар“
Най-добър адаптиран сценарий
Антъни Макартън – „Теорията на всичко“
Джейсън Дийн Хол – „Американски снайперист“
Пол Кинг – „Падингтън“
Гилиан Флин – „Не казвай сбогом“
Греам Мур – „Игра на кодове“
Най-добра мъжка роля
Еди Редмейн – „Теорията на всичко“
Бенедикт Къмбърбач – „Игра на кодове“
Джейк Джиленхол – „Лешояда“
Ралф Файнс – „Гранд Хотел Будапеща“
Майкъл Кийтън – „Бърдмен, или Неочакваната добродетел на невежеството“
Най-добра женска роля
Джулиан Мур – „Все още Алис“
Ейми Адамс – „Големи очи“
Фелисити Джоунс – „Теорията на всичко“
Рийз Уидърспун – „Моето приключение в дивото“
Розамунд Пайк – „Не казвай сбогом“
Най-добра поддържаща мъжка роля
Джей Кей Симънс – „Камшичен удар“
Едуард Нортън – „Бърдмен, или Неочакваната добродетел на невежеството“
Итън Хоук – „Юношество“
Марк Ръфало – “Ловец на лисици“
Стив Карел – „Ловец на лисици“
Най-добра поддържаща женска роля
Патриша Аркет – „Юношество“
Имелда Стонтън – „Чест“
Рене Русо – „Лешояда“
Ема Стоун – „Бърдмен, или Неочакваната добродетел на невежеството“
Кийра Найтли – „Игра на кодове“
Най-добра филмова музика
Алехандре Десплат – „Гранд Хотел Будапеща“
Антонио Санчес – „Бърдмен, или Неочакваната добродетел на невежеството“
Ханс Цимер – „Интерстелар“
Йохан Йохансон – „Теорията на всичко“
Мика Леви – „Под кожата“
Най-добра кинематография
Еманюел Любецки – „Бърдмен, или Неочакваната добродетел на невежеството“
Робърт Йоман – „Гранд Хотел Будапеща“
Лукаш Зал, Ришард Ленчевски – „Ида“
Хойте Ван Хойтема – „Интерстелар“
Дик Поп – „Г-н Търнър“
Най-добра редакция
Том Крос – „Камшичен удар“
Джинкс Годфри – „Теорията на всичко“
Джон Гилрой – „Лешояда“
Уилям Голденбърг – „Игра на кодове“
Барни Пилинг – „Гранд Хотел Будапеща“
Дъглас Кризе, Стивън Мирион – „Бърдмен, или Неочакваната добродетел на невежеството“
Най-добър дизайн на продукцията
Адам Стокхаузен, Анна Пинок – „Гранд Хотел Будапеща“
Рик Хендрикс, Шан Виеон – „Големи очи“
Мария Джуркович, Татяна МакДоналд – „Игра на кодове“
Нейтън Кроуи, Гари Фетис – „Интерстелар“
Сузи Дейвис, Шарлот Уотс – „Г-н Търнър“
Най-добър дизайн на костюми
Милена Канонеро – „Гранд Хотел Будапеща“
Сами Шелдън Дифер – „Игра на кодове“
Колийн Атлърд – „Вдън горите“
Жаклийн Дюран – „Г-н Търнър“
Стивън Ноубъл – „Теорията на всичко“
Най-добър грим и прически
Франсис Ханън – „Гранд Хотел Будапеща“
Елизабет Йанни-Джорджиу, Дейвид Уайт – „Пазители на галактиката“
Питър Слорд Кинг, Дж. Рой Хелънд – „Вдън горите“
Кристин Блъндел, Леса Уоринър – „Г-н Търнър“
Ян Севел – „Теорията на всичко“
Най-добър звук
„Камшичен удар“
„Американски снайперист“
„Бърдмен, или Неочакваната добродетел на невежеството“
„Игра на кодове“
„Гранд Хотел Будапеща“
Най-добри специални визуални ефекти
„Интерстелар“
„Х-Мен: Дни на отминалото бъдеще“
„Хобит: Битката на петте армии“
„Пазители на галактиката“
„Зората на планетата на маймуните“
Най-добър късометражен филм
„Boogaloo And Graham“
„Emotional Fusebox“
„The Karman Line“
„Slap“
„Трима братя“
Най-добър късометражен анимационен филм
„По-голямата картина“
„Маймуните обичат експерименти“
„Моят татко“
Най-добър дебют
Джак О’Конъл
Марго Роби
Гугу Мбата-Роу
Майлс Телър
Шейлийн Удли
Сходни публикации
Тагове: БАФТА, награди, Юношество