Страши Филипова с 14 точки! Уралочка с необяснима загуба в Шампионската лига

1
sportal_bg
sportal_bg

Руският Уралочка (Екатеринбург), където играе капитанката на националния отбор на България Страшимира Филипова, не успя да спечели нужната победа срещу френския Кан в последния си мач от 6-ия кръг на Група А от Шампионска лига, за да си осигури втората позиция и място сред 1/8-финалистите.

Страши Филипова и съотборничките й на два пъти повеждаха в резултата с 1:0 и 2:1 гейма, но в крайна сметка допуснаха необясним спад в играта си и загубиха катастрофално 4-ия и 5-ия гейм, а с това и мача с 2:3 (25:20, 23:25, 25:21, 12:25, 3:15).

Във феноменалния за Кан тайбрек френският тим постигна серия от 10 поредни точки при сервиси на Бранкица Михайлович, с която доведе резултата от 5:3 до 15:3 в полза на френския тим, за който преди години играха и Страши Филипова, Ева Янева и Мария Филипова.

Страши Филипова реализира 14 точки (4 блока, 56% ефективност в атака) и игра най-добре от своите съотборнички. Ириня Заряжко бе-най-резултатна за домакините с 19 точки, а Александро Пасинкова добави още 12 точки.

Сръбската централна блокировачка Милена Рашич заби невероятните 26 точки (7 блока, 62% ефективност в атака), а италианският диагонал Надя Чентони добави 17 точки за успеха на Кан. Капитанката на френския тим Виктория Рава също се отчете със 17 точки.

Така Уралочка завърши на 3-то място в групата с 8 точки и 13:13 гейма от 3 победи и 3 загуби, изоставайки на 2 точки от Кан.  Все още има теоретични шансове Уралочка да се класира напред в Шампионската лига като най-добър трети отбор от всички групи, но за целта доста срещи в останалите групи трябва да завършат по определен начин, което е малко вероятно. При всички случаи обаче Страши Филипова и останалите възпитанички на Николай Карпол ще продължат участието си в евротурнирите, тъй като показателите, които имат, са им достатъчни да продължат в турнира за Купата на CEV.

УРАЛОЧКА, ЕКАТЕРИНБУРГ (РУСИЯ) – КАН (ФРАНЦИЯ) 2:3 (25:20, 23:25, 25:21, 12:25, 3:15) УРАЛОЧКА: Евгения Артамонова-Естес 7, СТРАШИМИРА ФИЛИПОВА 14, Александра Пасинкова 12, Илиня Заряжко 19, Анастасия Салина 2, Виктория Чаплина 11 – Екатерина Третякова-либеро (Кира Остоумова, Наталия Назарова 1, Ирина Смирнова, Виктория Червова) Старши-треньор: Николай Карпол КАН: Тетяна Козлова 7, Ана Антонийевич 2, Бранкица Михайлович 12, Виктория Рава 17, Надя Чентони 17, Милена Рашич 26 – Киара Арканджели-либеро (Илка Ван Де Вивер, Софи Перон, Татяна Маркевич 4) Старши-треньор: Ян Фен.