„Превъзходството носи позор! Взаимопомощта, състраданието и любовта са единственият път!“ Бъдете добри, сложете оръжията дори в мислите и служете един на друг! Силата върви заедно с отговорността и колкото е по-голяма твоята сила, толкова повече трябва да служиш, иначе с времето ще бъдеш погълнат, унищожен от живота и забравен!
Прозрачността е на първо място според мен, при предлагането на продукта или услугата. Затова оставям тук и моята АВТОБИОГРАФИЯ, която стресира всяка компания в България и не само. В случая, аз предлагам моите знания във визуална комуникация и дизайн, затова смятам, че тези няколко реда са важни. Графичният дизайн е професия стара като света. С навлизането на новите технологии създаването на медии се превръща в забавление. Не се налага да обработвате кожи или пергамент, за да пишете на хартия, а съвсем лесно принтирате. Работата с цветове не е поредният начин да се изцапате, защото оцветяването на обектите е по-бързо с компютър. Не бива да се пренебрегват уменията на художниците. Напротив, всеки който е имал досег с Рисуване, Маркетинг или с Книгознание има една стъпка по-напред от останалите дизайнери. Разбира се всичко това може да се навакса или научи, стига човек да има нужната мотивация и търпение. За последните 15 години придобих нужното търпение към себе си за нещата, които незнам. Научих се да уча себе си на „новото“ с едно спокойно отношение към това, което незнам и със същата положителна нагласа предавам моите знания на студентите вече седем години в тези курсове. Определено не всеки би могъл да се обучава. Нужен е практически опит с компютър, Интернет и офис пакет, за да бъде за Вас обучението по-лесно. В моята кариера в редица издателства, рекламни агенции, печатници и други, аз съм минал през много училища и сериозно напрежение, които Вие си спестявате записвайки тези курсове. Естествено образованието ми по книгоиздаване, полиграфия и маркетинг също е фактор.
Много често, и друг път съм казвал, Вие ще срещате хора от бизнеса, които ще се опитват да Ви убеждават, че сте неспособни или поне не толкова способни колкото тях. Това са някой „полегнали“ и „улегнали“ арт директори или кофти началници. Не позволявайте на никой да Ви мачка. Договорът Ви с всеки е двустранен. Ако не се изпълнява – търсете правата си.
Повечето от моите студенти намират работа в три направления:
– или започват работа за някоя доказана компания в България, но това не е вестник или списание, а например международна или чуждестранна имиджова агенция, или ИТ консорциум
– или сега с отварянето на работният пазар в ЕС през 2014 г. заминават с тези знания навън, където се реализират по-бързо от други кандидати, поради многостранността на познанията им и приемливо по ниско заплащане; което заплащане е доста над средното за България;
– или създават техни бизнеси и започват да търсят сами клиенти – ресторанти, почивни места и др. Има няколко адвокати и лекари, които правят техните рекламни материали при мои студенти.
Общото между всички нас е стремежът ни да успеем. Моят стремеж не е да правя университет или фондация. Аз дори не обучавам повече от 2-8 души на всеки 2 месеца. Дори се стремя да приемам съвсем малък брой за обучение, за да мога да им обърна повече внимание. Във връзка с тези курсове, моят стремеж докато живея в България е да бъда максимално полезен на Вас, моите студенти! Затова се старая да запазвам връзка с Вас, защото за мен Вашият успех е моя основна награда. Да оставим настрана заплащането, то е фиксирано. В случая, най-доброто заплащане за мен е Вашият успех – успехът на моите студенти!
На добър час на всички!
Панайот
P.S. Автобиография