Гласът на младите хора

1
Добави коментар

Системата ни казва да й благодарим за това, че сме живи. Системата ни поддържа живи, за да работим за нея. Тя си играе на Бог и ни дава щедри напътствия не как да живеем щастливо, а как да не умрем от глад.

В установеното положение (наричат го неолиберализъм) делото на давещите се е дело на самите давещи се.

Всички досега прилагани инструменти за борба с бедността не са насочени и направени така, че да не съществува бедност, а да има подаяния за бедните. Сиреч, не изкореняваме бедността, а я правим от време на време по-поносима. Превръщаме я в идея за съревнование, пък който издъхне преди финала сам да си е виновен. Затова твърдението, че базовият доход * е извращаване на стимулите в икономиката не означава нищо друго, освен това, че трябва или да си отличен спортист, или изобщо да не се включваш в маратона и да разчиташ на споменатите подаяния. Естествен подбор.

Основният довод на неолибералите против базовия доход е следният:

Този, който е безработен , ще има базов доход, да речем от 500 лева и няма да иска да работи повече.

Този, който работи за 500 лева, ако има и базов доход от 500 лева, ще спре да работи, защото така или иначе ще ги получава.

Аз обаче твърдя друго:

Този, който е безработен и получава базов доход, няма да е беден и ще може да си плаща сметките и да има храна, докато си намери работа, с която да повиши стандарта си на живот и благосъстоянието си.

Този, който работи за 500 лева и получава още 500 като базов доход, ще има общо 1000 лева.

Вие как мислите, дали ще се откаже от работата си и ще приеме да живее само с базовия доход?

Майката, която получава 500 лева базов доход за себе си и още 250 лева за детето си, дали няма да иска да има още деца, които спокойно да отглежда?

Волът, който тегли плуга, не е изморен от работата, скъпи ми неолиберали, а от страха, че дори работейки, трудно ще изхранва децата си и едва ще му стига да си плаща сметките.

Базовият доход не е система на равенство. Той е система на стимулиране на човека да работи, но да не бъде работещ беден, каквито са повечето от българите. Това е система, която дава базова сигурност и защита от мизерия, а всичко останало, което желаем да постигнем като благосъстояние, зависи от нас, от нашите амбиции и от нашата активност.

Ще обясня защо смятам, че алтруизмът на неолибералната дружинка е фалшив и насочен не към благоденствие на човека, а към създаването на всякакви предпоставки за състезание по оцеляване.

Тяхната позиция се крепи на това, че малкият човек е малък във всичко – и в доходите си, и в мечтите си. Полага му се малък живот, стиснат за гърлото, за да бъде експлоатиран, а не градивен. За да създава блага за други, получавайки насреща правото да оцелява някакси. Да няма криле, а само работещи крайници.

Застъпват тезата на английския икономист Питър Бауер, който казва: „Няма причини за бедността; има причини за богатството“, т.е. богатството, в икономическия смисъл на думата, се постига само посредством производство, значи липсата на богатство се дължи на ниската производителност. А банкерите? Те какво произвеждат?

Което иде да рече, че бедните сами са си виновни и никой не е длъжен да мисли за тях. Интересно ми е колко хора вярват на тези теории, изфабрикувани, само за да ни се внушава, че сами сме причинители на своята бедност? Мога да изброя няколко аргумента против тези теории, които са аргументи, взети от живота, а не от учебниците. Защото, драги неолиберали, животът е именно тук и сега, а не в сухите книжни интерпретации, които се насаждат с цел да се примирим, че бедност винаги ще има и единствената причина за това сме ние – малките хора, с малък живот и малка производителност на труда.

–         Бедността върви ръка за ръка със СТРАХА, който принуждава човек с две висши образования да кара такси, за да оцелява, изпраща цигуларката да свири по кораби на пияни чужденци, докато някой пребива детето й, кара пенсионираната учителка да поиска само четвъртинка хляб в магазина, защото са й останали 30 стотинки до следващата пенсия. Истински случаи, нали? Не ги пише в учебниците и във вашите теории. На два от тях съм пряк свидетел, другият е известен вече на цяла България.

–         Бедността не е следствие от нашето нежелание да работим или ниската ни производителност, а следствие от това, че шайка световни бандити са решили, че могат да ОГРАБВАТ ТРУДА на хората и да ги държат във вечна зависимост, защото са създали и наложили подходящи за техния интерес теории.

Животът срещу писаното в учебниците. Така стоят нещата. 

Да дадеш на бедния хляб или социална помощ не е борба с бедността. Това е подаяние, за да си мълчи и да няма стремежи.

Дай му криле, дай му сигурност, убий страха му и тогава ще видиш един нов човек. Онзи, който може да гради, да твори, да съзидава.

Презумпцията, от която изхождат неолибералите, е, че трябва да се състезаваме, за да бъдем богати или поне, за да не бъдем крайно бедни. Превръщайки труда ни и живота ни в едно задъхано състезание, ние обаче създаваме блага не толкова за себе си, колкото за онези, които държат остена за мулето, мисля аз. А на мулето се подава в края на работния ден храна за добитък, нищо повече.

В публикациите си неолибералната дружинка – противник на базовия доход – се опитва да ни убеди, че бедните трябва да бъдат оставени на себе си и така ще имат стимул да се развиват. Бедността обаче не е движеща сила за развитие. Тя е унижение, което ни кара да приемем да бъхтаме за жълти стотинки в нечия корпоративна полза. Да се ужасяваме от мисълта, че, ако изгубим жълтите стотинки, животът, домът, въздухът ще ни бъдат отнети.

Може би съвсем неслучаен е фактът, че самоубийствата в България станаха нещо нормално. Чуваме за тях в новините и просто си казваме, че поредният не е издържал на стреса. Според вас, кое е по-градивно като стимул за човека – страхът от бедност или липсата на бедност? И щом развити скандинавски и западни държави вече обмислят въвеждане на базов доход, трябва ли ние – първенците по бедност в Европа – да чакаме някой отново да ни покаже, че е по-умен от нас и да ни отвори широко затворените очи?

Много е важно да подчертая, че при сега действащата политико-икономическа неототалитарна система, наистина базовият доход трудно може да бъде приложен, просто защото парите в държавата изтичат в една известна и на неолибералите посока. Затова въвеждането му трябва да стане заедно със смяна на представителната демокрация с директна демокрация. Тъй като днес у нас не само няма прозрачност и всички решения са в ръцете на 240 депутати, но и никой не знае със сигурност къде, как и защо се употребяват средствата, които внасяме в държавата под формата на данъци.

Нещо повече, народът е ограничен във вземането на каквито и да било решения чрез референдуми. Вече съм писала неведнъж за умишлено създадените недъзи в нашия Закон за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.

Друга заблуда, налагана усилено от противниците на базовия доход, е, че, за да има средства за него, ще трябва да се повишат данъците или да се въведат нови видове данъци, което ще доведе до убиване на частните инициативи и до съкращаване на работни места. Не, общата данъчна тежест почти не се променя, но става многократно по-справедлива и стимулираща.

Разбира се, най-лесно е да плашиш хората, за да отклониш вниманието им и отново да ги накараш да се страхуват. Както казах и по-горе, насаждането на страх е основният инструмент на пазителите на установеното положение.

С въвеждането на базовия доход обаче, работодателите ще бъдат освободени от сегашното си задължение да плащат пенсионни и здравни осигуровки на служителите си, по простата причина, че при системата на базов доход такива осигуровки повече няма да съществуват. Как тогава някой се осмелява да ни внушава, че частните инициативи, малкият и средният бизнес ще бъдат ощетени? Напротив, те ще имат възможност да разширят бизнеса си и да отворят нови работни места.

В общи линии, тезата на противниците на базовия доход, звучи така:

Да го духат бедните, безработните, работещите бедни, онези без връзки и протекции, майките да раждат по-малко и да му мислят, висшистите да си употребяват дипломите за тоалетна хартия или да я разменят за самолетни билети. Виновни са си сами, защото ние, които сме на заплата при партокрацията и корпорациите, не искаме да си разваляме рахата и да си изгубим привилегиите. Защото ви даваме милостиня и се грижим да не умрете от глад.

Какво повече искате, по дяволите?

Всъщност, изборът на хората сам ще покаже дали им харесва ТАКА. Дали мулето ще се превърне в жребец или ще си остане муле зависи само и единствено от това дали ще се напъне да погледне извън плевнята на своя рутинен делник.

И в заключение ще отговоря на онези, които без никакво основание твърдят, че базовият доход е красива утопия. Пак казвам, при сега действащата система той наистина изглежда така. Защото живеем в обратното – антиутопия, грозен дистопичен делник, който е нашата кошмарна безизходна реалност.

Стожерите на установения порядък, който умело употребява човека и неговите способности чрез държане в страх, ще направят всичко възможно да ни убедят, че извън тази икономическа система не съществува нищо друго, че тя е единствено правилната и възможната, че огризките, които получаваме, са щедрост, че който е прозрял отвъд нея е утопист.

Утопиите обаче се превръщат в настояще, когато се намерят светли умове, които да напишат новите учебници за живота и неговите правила. Свободата не е в това да избереш 240 души и да чакаш те да решават вместо теб. Свободата е всеки от нас да участва в решенията. Затова базовият доход идва заедно с директната демокрация, с края на всесилните елити в една друга икономическата система. Ако искате, наречете го НЕОХУМАНИЗЪМ…

Простичко и ясно.

* Базовият доход е национален доход, разпределен справедливо на всеки български гражданин, съобразен с икономическата обстановка. Новата форма на разпределение е следствие от данъчната политика, с едновременно обединяване на цялата данъчна тежест в Единен Потребителски Данък, от който се обуславя базовият доход (евродивидент, граждански доход). Форма на грижа на държавата за своите граждани.

Автор: Лидия Делирадева
Източник: Lentata.com

Like this:

Like Зареждане…

Related

1
Добави коментар

13 ­годишният син на Незабравка Боткова от Дупница се грижи за нея, защото жената страда от тумор на шийката на матката. Детето разказва пред репортер на Нова ТВ, че се притеснява много и телефонът постоянно е в ръката му, за да може веднага да тича към вкъщи, ако майка му позвъни, когато има нужда от нещо.

Драматична история на едно семейство, която извежда на преден план фундаментални въпроси и от която всеки разумен и зрял човек трябва да направи някои изводи за себе си.

Опорочено ли е детството на малкото момче?

Навярно много от вас ще кажат, че това дете ще съсипе психиката си, че то няма да изживее пълноценно своите детски години, които трябва по презумпция да бъдат най-­безгрижни. Но не! Точно заради трудностите, които то преживява сега ще се превърне в по ­силен човек, в по­ борбена личност, в по­зрял от връстниците си. Тези проблеми, с които момчето се сблъсква още от ранна възраст ще го изградят, макар и по­ мъчителния начин, като много борбена личност, която ще знае как да се справя в моменти, в които всичко – близки, живот, здраве е заложено на карта. Когато връстниците му ритат топка и се чудят как да прекарат летните си дни, момчето, което помага на болната си майка, ще се чувства тъжен, самотен, а навярно ще смята, че животът му не е справедлив. Когато порасне, обаче, рано или късно ще бъде благодарен за проблемите си. Точно, защото тези проблеми през годините, са го изградили като силен човек, който знае, че трябва да понася всеки урок, всеки проблем с вдигната глава и да не се отказва да търси решение. Когато от малки свикнем, че нищо не получаваме даром в живота, ние сме много по­ трудолюбиви, много по­ амбицирани сами да градим бъдещето си.

Момчето, на което сега му е трудно, което сега е изплашено за своята майка, един ден ще бъде здраво стъпил на земята мъж, който ще се справя без проблем в трудни ситуации. Ще разчита на собствените си сили и ще действа смело!

Кой е виновен?

В подобен момент ние хората търсим вината в различни източници, защото искаме да получи отговор защо това се случва именно на нас. Незабравка Бокова е млада жена – на 36 години, има две деца и съпруг, който работи денонощно, за да покрива разходите по лечението й. Тя навярно е добър човек, който не заслужава подобна съдба, но ето, че реалността е друга и по ­жестока. В подобни ситуации човек се чувства унил и има нужда да вини някого – себе си най­-вече. Но от това няма смисъл, защото по този начин утежняваме собственото си и без друго нелеко положение. В този момент, в който имаме сериозен проблем не бива да губим време да се виним, да търсим отговор на коварния въпрос „защо“ , а да намерим упора в близките си хора и да намерим сили да се преборим с проблема.

Чия е отговорността?

Всяка жена трябва редовно трябва редовно да прави профилактичен преглед при гинеколог поне веднъж годишно, а, ако е имала проблем, на всеки 6 месеца. Трябва да бъдем отговорни към собственото си здраве, защото тази отговорност не е единствено лична. Тя е насочена и към децата ни, за които трябва да се грижим, а това е възможно, ако сме здрави. Лекарите съветват, че, ако правим профилактични прегледи и навреме открием проблем, то много по­ лесно и бързо ще го разрешим, тъй като процесът ще бъде прекъснат в зародиш и няма да прерасне в болест. Отговорност носи и държавата. Тя осигурява лекарства за онкоболните. Те се осигуряват, лекуват се в държавни болници и разчитат Здравната каса да отпусна необходимите медикаменти за лечението им. В нашата държава ставаме свидетели на абсолютен геноцид от факта, че за онкоболните няма лекарства и хората чакат с месеци… А най-­жестокото е, че понякога те не дочакват.

Какъв ще бъде краят?

Новините са тежки, но надеждата, че ще имат добър финал винаги остава. Макар и изстрадала надежда, една надежда, осеяна със страх, едно притаено чакане да се види какъв ще е краят на една човешка история. Новините са обезкуражаващи, черни, шокиращи, тъжни, но са реалност, а тя е всичко това накуп и умножено по много. Тъжните истории понякога имат и щастлив край. Ние се надяваме, че и тази ще има такъв! Много хора казват, че не гледат новини, че не искат да слушат какво се случва, тъй като се чувстват зле. Това не е ли бягство от реалността? Ако всички хора мислеха като тях, нямаше да чуят историята на 13­ годишното момче, което помага на болната си майка. Ако всички слагахме розовите очила и не искахме да виждаме реалността, нямаше хората да помагат на семейството с каквото могат. Незабравка е благодарна на хората, които са се свързали с нея и са й помогнали. Точно в тези моменти става ясно, че въпреки всичко, има хора, които помагат, съдействат. Трудно се обединяваме и съчувстваме в материалното и бездуховно съвремие, в което живеем, но се случва и трябва да се дава за пример!

Тази история е тъжна, но тя служи за положителен пример за всички ни. Пример, че човек се бори независимо от обстоятелствата и трудностите. Докато се борим да преодолеем спънките, значи сме все още живи!

Статията е написана с помощта на видео разпространено от Нова Телевизия
Снимка – http://novanews.novatv.bg/
Автор – Симона Господинова
„Гласът на младите хора“

Like this:

Like Зареждане…

Related

1
Добави коментар

Мисията на космическия телескоп „Кеплер“ потвърди, че е открила държава, подобна на България. Освен това, на екзодържавата, за разлика от нашата България, има чудесни условия за живот!

Новооткритата държава е наречена Bulgaria-681better. Тя е с четворно по-голяма площ и е на три морета. Намира се на 45 комунистически години от Земята в съзвездието „Дуплекс”.

Температурата на България 2.0 (това беше работното име на проекта до днес) е близка до тази на България, но там има 5 сезона – пролет, лято, есен, зима и „баси гадното време”.

Според учените на новооткритата държава има истински условия за живот на хора, а не само за фотосинтеза. Първите данни не показват наличие на електромагнитни вълни, т.е. нашите далечни братовчеди живеят щастливо без сутрешна телевизия и джиесеми.

Според ръководетеля на научните програми на НАСА Джон Грънсфелд, на Bulgaria-681better има достатъчно кислород, азот и вода, за да може развилата се там цивилизация да е открила лютеницата. Същевременно там няма завист, предателство и мързел, което е революционно и е било посрещнато с овации от целия екип в контролната зала в Хюстън.

По думите му страхотното откритие е потвърдено от телескопите „Хърбел“ и „Щърбел”, както и от историка Божидар Димитров. Първият човек, подал заявка за пътуване до новата държава, е с име Домусчиев. Той е споделил пред НАСА, че иска да инвестира във футбола на новооткритата държава.

Всички факти и личности в този текст имат само косвена връзка с реалността. Текстът е резултат на авторовата фантазия и въображение. Целта му е да забавлява и да гледа с усмивка към актуалните събития от деня.

Автор Васил Богданов
Статията е споделена от сайта на bTV Media Group

1
Добави коментар

Колко пъти сме го чували и вече не ни прави впечатление. Всеки ден новини за убити, пребити, осакатени, прегазени и, разбира се, политици с авоари в чужди банки. Тук в Република България законът на джунглата е в пълна сила. По-­силният мачка, а останалите се правят на слепи за деянията му.

Питам се аз до кога, скъпи сънародници, ще мълчим, до кога ще търпим да мачкат децата ни в пешеходни зони, да ни бият цигани, защото сме им направили забележка за извило се ужасно маане, докога ще сме наведени и ще гледаме собствената си градинка?

Покъртително е как в автобус, пълен с хора има два елемента, видимо асоциални, сложили си краката върху седалките, търсещи с очи конфликт. Намира се куражлия да им направи забележка и те са готови на какво ли не и вече предвкусват как ще му се нахвърлят и ще се почувстват мъже. Случаят, който описвам, стана известен с това, че те не просто се опитаха да го набият, но и го наръгаха с нож. Кое е притеснителното? Навярно това, че отново никой не се намесил. Изписах няколко клавиатури с лозунги за единство и за съпричастност. Има една поговорка: „Ако не можеш да направиш добро, не прави лошо”.

Тук можеше да напиша няколко клишета за народопсихология и национална идентичност. Това явление обаче се наблюдава само при българин, живеещ в България, когато той отиде другаде се променя според средата. Дали българинът би си хвърлял боклука през терасата в Лондон, или би си надувал музиката, за да дразни съседа в Париж. Защо там законът е мантра, която се спазва, а тук е просто глупава формалност, която лесно се заобикаля?

Докога ще научаваме и знаем за своеволията на политиците и ще се възмущаваме по фейсбук, докога ще отклоняват вниманието ни чрез изкуствени етнически конфликти или гей паради?

Нормално ли е да убиеш някого, който ти е направил забележка и да има сума свидетели, като никой да не помогне на жертвата и дори да не види номера на колата, от която слизат разни типове, за да го пребият. Това ме кара всеки ден да се възмущавам и да мисля, че нещата са сбъркани кардинално! Не сме народ, а единици!

Не се възприемаме като близки едни на други, не си помагаме. Защо сме се увълчили едни срещу други и дерзаем при нещастието на съседа? Родителите ми са ме възпитавали, че, ако можеш да си в услуга, трябва да помагаш. Втълпяваха ми го, но смятам, че и те не го вярват. Българинът се капсулира и се затваря в черупката си. Анализирам това явление и според мен отговорът се крие в всички битовизми, които ни зариват. Как да се раздаваш за другите, след като ти не си добре? Драги сънародници, моля се да видя деня, в който ще ни обедини онзи плам, палил сърцата на предците ни по време на отечествените войни и стотиците героични битки.

Онази непримиримост пред неправдата и желанието за обединение в името на кауза. Кауза, достойна и належаща! Отговорът е: държавата сме всички ние! Щом тя е в това състояние, каква сигурност можем да имаме за семействата си? Време е да вземем нещата в собствени ръце!

И за финал искам да ви призова да не си търсим месия, а да действаме бързо, а да не чакаме!
Ако има месия, водач, той сам ще се появи и най-­вече ще се открой!

Снимка – dnevnik.bg

Автор Стоян Ангелов
„Гласът на младите хора“

Like this:

Like Зареждане…

Related