Силно представяне на Кристалина Георгиева пред ООН

2
393
Добави коментар
Nelly_Nelly
Nelly_Nelly

„Доброто ще надделее, но проблемът на света днес е, че добрината е тиха, а омразата – твърде шумна и се чува навсякъде. Ако съм генерален секретар, ще работя като усилвател за тази добрина“, заключи кандидатката в първото си изслушване

Повече от два часа продължи снощи изслушването на Кристалина Георгиева пред Общото събрание на ООН. В експозето си новата българска кандидатка за генерален секретар на световната организация изброи приоритетите, които ще следва, ако бъде избрана.

Георгиева изтъкна, че за две години в Еврокомисията е увеличила драстично броя на жените и винаги е държала на резултатите от работата в институциите, където е заемала ръководни длъжности. Аз мога да постигам резултати, категорична бе тя.

Провеждала съм успешно реформи, които са направили организации по-жизнени, подчерта еврокомисарят ни, като добави, че при всеки от тези случаи е съчетавала

стремежа към включване на всички страни

с фокусиране върху резултатите – „и във всеки един случай беше необходима дипломация, за да се обединят чрез преговори разнообразните национални интереси в името на обща цел“.

Виж още: Как мина първото изслушване на Ирина Бокова в ООН

На въпрос: „Ако вие бяхте генерален секретар, какво послание бихте отправили към европейските страни, в това число и вашата, които издигат огради срещу бежанците?“, Георгиева отговори:

„Като източноевропейка, бих погледнала на част от страните от Източна Европа с известна изненада. И се питах защо се поставя там моята страна, България, която е много гостоприемна,

дала е убежище на арменците, на белогвардейците

и е от твърде малкото държави, които са спасили евреите от изпращането им в лагери по време на Втората световна война? Защо тя се смята за по-малко гостоприемна за деца, жени и мъже, които бягат, за да спасят живота си?“

Виж още: България е с две кандидатури за шеф на ООН

Според нея животът отвъд Желязната завеса е оказал влияние върху начина, по който източноевропейците гледат на бежанците. Същевременно тя беше категорична, че не трябва да се поставя знак за равенство между тероризма и бежанците:

„Това, което разбрах като източноевропейка е, че трябва да работим с тези страни, което за нас в България е съвсем естествено – да бъдат мили хора, да успокоят страховете си, да се справят с популизма и с онези, които поставят знак за равенство между бежанците и тероризма. Защото

повечето от бежанците бягат точно от такива терористи

Сега в Европа виждаме признанието за начина, по който защитаваме външните граници, така че вътрешните граници да бъдат елиминирани. И трябва да признаем, че не можем да изградим доверие у нашите хора, ако самите ние не знаем кой идва в Европа.“

Мнозина в социалните мрежи цитират финалните думи от изслушването й: „Доброто ще надделее, но проблемът на света днес е, че добрината е тиха, а омразата – твърде шумна и се чува навсякъде. Ако съм генерален секретар, ще работя като усилвател за тази добрина.“

Коментарите след първото й явяване пред държавите членки в Общото събрание, където 56 нации агитират за избирането на първата жена за генерален секретар, са насърчителни.

Виж още: „Политико“ през 2015 г.: Кристалина Георгиева за генерален секретар на ООН

Според анализатори, цитирани от БНР, новата българска кандидатура идва в подходящ момент, когато добрите резултати за Антонио Гутериш в гласуването

разочароват застъпниците на идеята жена да заеме поста

на Бан Ки-мун, чийто мандат изтича в края на годината. Георгиева влезе в надпреварата, след като предишният български кандидат Ирина Бокова отбеляза поредния слаб резултат и загуби официалната подрепа на правителството, оставайки в надпреварата в лично качество.

По-малко от седмица преди това от трибуната на Общото събрание на ООН президентът Росен Плевнелиев призова да се подкрепи българската кандидатура, без да споменава име, а представители на делегацията ни в Ню Йорк заявиха пред БНР, че върви процес на постоянно лобиране за нас, макар и не публичен.

Виж още: Хваща ли се Кристалина на хорото за ООН?

Следващото неофициално гласуване е тази сряда и се смята за най-важното до момента, защото за първи път ще се отличи вотът на петте постоянни членки на Съвета за сигурност. Генералният секретар на ООН се избира от Общото събрание по препоръка на Съвета за сигурност и така петте държави с възможност за налагане на вето –

САЩ, Русия, Китай, Великобритания и Франция – имат последната дума при гласуването

Междувременно посланикът на Русия в ООН Виталий Чуркин, който този месец председателства Съвета за сигурност, заяви на пресконференция: „Много бихме искали да видим (на поста генерален секретар на ООН) жена, но си правим по-малко пиар от някои други страни, които заявиха на висок глас, че предпочитат жена, а след това гласуваха само за мъже. Ние не правим това.“

По думите му е вероятно няколко дни след поредното неформално гласуване да се премине към официалния вот. Руският дипломат изрази надежда новият генерален секретар да бъде избран този месец.

Американското правителство пък отказа да съобщи кого от кандидатите предпочита и как се отнася към решението на България да замени предложената по-рано Ирина Бокова с Кристалина Георгиева.

Източник: BNR.bg