Съществуват много легенди за произхода на само име на морето. Според една от тях първоначално жителите, които живеели на брега му, го наличали просто „море“ за много дълъг период от време. На брега му се заселили гърците и му дали името“негостоприемно море“. В един по-късен етап турската армия загубила голяма част от своята флота във водите на морето и му дали името „кара“, което в превод означава“черно“.
Българското черноморско крайбрежие е с дължина 378 км. По протежението му са разположени близо 70 плажа, с обща площ около 9 млн. кв. м. Някои от тях са обширни и позволяват на стотици посетители да се наслаждават на топлото слънце, други са малки испокойни, сгушени в живописни морски заливи с невероятен пейзаж. На много места са се образували стръмни брегове – идеално място за любителите на романтиката,риболова и водолазните спортове.
Водата на Черно море е с ниска соленост. Това, заедно с умерената й температура през лятото, я прави особено приятна за къпане. Приливите и отливите са незначителни. Тук няма силни водни течения или опасни животински и растителни видове, които да представляват заплаха за здравето и живота на туристите. Черно море се вливат живописни реки, чиито устия са заобиколени от гъсти и прохладни влаголюбиви гори. Част от тях са плавателни за малки моторни лодки и предлагат на туристите незабравими разходки по течението. Многобройните крайморски езера – лагуни и лимани, са убежище за огромно разнообразие от редки растения и животни, особено птици. В някои от тях са разкрити големи находища на лечебна кал, което в съчетание със стотиците минерални извори по крайбрежието. Нарежда България на едно от първите места в Европа по богатство на балнеолечебни ресурси. Черноморските курорти предлагат отлични условия за почивка, неизчерпаеми възможности за забавления и вълнуващи предизвикателства.