Борисов предложи Нинова за председател на Парламента, тя отказа | Temaonline.bg

2
450
Добави коментар
Temaonline
Temaonline

В Народното събрание  се проведе срещата между ГЕРБ и БСП.  Бойко Борисов покани Корнелия Нинова да разговарят за приоритетите на българското председателство на Съвета на ЕС, което започва от 1 януари 2018 г, мигрантския натиск и напрежението в Югоизточна Европа и Близкия Изток. 

Лидерът на БСП Корнелия Нинова пристигна в сградата на парламента, придружена от Валери Жаблянов. След нея влязоха Крум Зарков и Георги Гергов.

От страна на ГЕРБ в срещата ще участват лидерът на партията Бойко Борисов, зам.-председателят Цветан Цветанов, Томислав Дончев, Делян Добрев и др. Очаква се след срещата да бъде дадено официално изявление за медиите.

„Предложих на Корнелия Нинова БСП да приеме председателското място в парламента, но тя отказа – каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в Народното събрание след срещата си с БСП.

„Нито ние, нито те някога сме говорили за коалиция. Предложих на г-жа Нинова в знак на уважение към добрия им резултат да приемат председателското място в парламента, тя отказа, тъй като считат, че ще бъдат твърда опозиция. Мисля, че по темата за сигурността в България, за провеждане на европейското председателство, за родното производство бихме могли да намерим общи теми в парламента и в новите закони и промяна на стари да намерим синхрон, за да работи нормално държавата в следващите месеци и години“, коментира Бойко Борисов и добави, че преговорите продължават. 

Запознахме ръководството на ГЕРБ с политиките, които ще отстояваме в парламента, готови сме да внесем 10 законопроекта – заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова.

„Получих предложение от Бойко Борисов да стана председател на Народното събрание, но отказах. Днес предложиха на мен лично да предложа председателския пост“, каза още Нинова.

По думите ѝ коалиция между ГЕРБ и БСП е невъзможна.

„Алтернативата е реална в лицето на БСП. Съгласие по национални теми при едно условие. Моля, да се спрат внушения и спекулации, че е възможна обща управленска коалиция между БСП и ГЕРБ. За нас това не е възможно по две причини. Първата е разминаването в програмите ни и втората – ние се заявихме като алтернатива на ГЕРБ, поискахме промяна и 1 млн. българи ни последваха за тази промяна“, коментира Нинова. Тя подчерта, че не е възможно, няма начин и няма как да предадат тези хора и часове или дни по-късно да направят общо управление с ГЕРБ.

„Нашата политика за промяна продължава. Алтернативата е реална – запознахме ръководството на ПП ГЕРБ с нашите политики, които ще отстояваме от следващата седмица в парламента. Готови сме за внасяне в Народното събрание на 10 закона, които представляват предизборната ни програма вече в реално изпълнение в законотворчество в парламента. Първо – доходи и бедност“, допълни Нинова.

По думите ѝ БСП още от първите дни внасят текстове и започват дебата за преизчисляване на пенсиите, компенсациите на доходите във връзка с увеличението на природния газ, топлофикациите, вода и повишаването на цените, обвързването на майчинството с минимална работна заплата, повишаването на енергийни помощи и т.н.

„По темата образование сме готови и внасяме алтернативен проект за изменение в Закона за училищно и предучилищно образование така, както сме обещали в кампанията. Трето, икономика – всички обещания под формата на закони за помагане на българския бизнес (малък и среден)“, каза още Корнелия Нинова.

„С ГЕРБ постигнахме съгласие по две теми, но под условие – каза още Нинова – „По отношение на престъпност, корупция, борба с нея, внасяме отпадането на маловажен случай в Наказателния кодекс, промени в НПК. Намаляване възможността за връщане на безброй пъти на дела и т.н. Цялата ни предизборна програма се превръща в законотворчество от първия ден на работата на парламента. Трето е съгласието под условие.

По две теми постигнахме разум, че трябва да търсим съгласие между всички политически партии в България. Това е председателството на България и национална сигурност – вътрешна и външна“, коментира Нинова.

По думите ѝ за тях успешното председателство на България е изключително важно, но са поставили и теми, които би трябвало да се поставят като национален приоритет.

„Те са трудови и социални права на европейските граждани, младежка безработица, регионални различия, продължаване кохезионната политика, приемането на България в Шенген, поради изпълнението на условията. Тоест, председателството да бъде използвано, за да може България да постави на дневен ред и важните за нас национални въпроси. Но условието за такава подкрепа е едно – цялото това съгласие да се случва в българския парламент. Припомних на г-н Борисов случаи от предишно НС, когато ние поставяхме въпросите, поискани днес от тях за дебат – Брекзит, Европа на две скорости и т.н. и тогава правителството отхвърляше тези опити на опозицията да прехвърлим дебата в парламента“, допълни Нинова.

Тя подчерта, че тогава правителството си е вземало решения и парламентът просто ги е изпълнявал. „Поставихме условия, ако са съгласни, в парламентарна република, парламентът да е мястото, където се постига това съгласие, дебатът да се води тук, решенията по председателство и национална сигурност да се взимат в залата с общо съгласие между всички парламентарно представени партии. С общ документ, декларация, решение, които да изразяват национална позиция и национално съгласие. Те приеха това да се промени този стил на правене на политика и да се прехвърли тежестта на вземане на решения“, каза още Корнелия Нинова.