Реакции у нас след думи на Путин за кирилицата

3
392
Добави коментар
Nelly_Nelly
Nelly_Nelly

Бойко Борисов, Екатерина Захариева, Боил Банов с коментари за репликата на руския президент, че писмеността им е дошла от македонските земи

Български политици, сред които външният министър Екатерина Захариева и премиерът Бойко Борисов, реагираха на 24 май след реплика на Владимир Путин в Москва относно произхода на кирилската азбука.

В Кремъл руският президент поздрави македонския си колега Георге Иванов с наградата „За единство на православната култура“, която му бе връчена в Москва, и отбеляза, че отношенията между Русия и Македония се развиват добре и в тях се забелязват позитивни тенденции в икономическата сфера.

Следим внимателно какво става във вашата страна и ви желаем вътрешнополитическата ситуация в Македония да се развива в съответствие с конституцията и по демократичен начин, допълни домакинът, като изтъкна, че 24 май е тържествен ден и в Русия заради честването на славянската писменост, дошла именно от македонските земи.

„Днес двама държавни мъже споделили, че азбуката тръгнала от някъде другаде, не от България, уважавани, големи политици. А аз съм министър на културата на една малка държава, не смея да говоря, чудя се как да ви поздравя! Пожелавам на всички хора по света повече чувство, повече усещане за толерантност! Повече уважение един към друг, повече уважение към историята!“, каза по този повод на приема, даден от посолството ни в Рим по случай 24 май, министърът на културата Боил Банов, цитиран от БНТ.

Посланикът ни в италианската столица Марин Райков подчерта, че делото на Кирил и Методий не би било възможно без българската държава – а зад този факт стоят редица документи, които са неопровержими.

„Не е важно кой откъде е минал. Това не е европейски подход. Важното е, че близо 300 млн. четат и пишат на кирилица и в края на краищата обогатяват европейската култура. Какво значение има откъде са минали?“, коментира от своя страна Бойко Борисов пред в. „24 часа“, след като получи наградата за проевропейска политика на телевизия „Европа“, връчена му от миналогодишния лауреат, бившия председател на Европейския съвет Херман ван Ромпой.

Вицепремиерът Екатерина Захариева също реагира, като написа във „Фейсбук“:

Научих, че руският президент Владимир Путин се е обърнал към македонския си колега Георги Иванов с думите: „Писмеността дойде при нас от македонската земя.“ Лидерът на нашата приятелска югозападна съседка отговаря, че светите братя Кирил и Методий са духовни учители на македонския народ, а свети Климент Охридски е най-известният македонски светец. Нека да направим няколко уточнения: Създаването на писмеността е станало по волята и с участието на българската държава и неслучайно българският владетел Борис Първи присъства във всички старобългарски книги като цар Борис Михаил – Покръстител, въвеждащ вярата и писмеността. На 29 април 2012 г. Патриархът на Москва и цяла Русия Кирил каза на президента Плевнелиев в София: Българите пренесоха книжната грамотност в Русия. Не може да не ни радва, че вече и държавните глави на други страни си честитят взаимно най-светлия български празник. Това несъмнено е признание за приноса към европейската и световната култура на страната ни, където кирилицата е създадена и откъдето се е разпространила към други страни и народи. Благодарение на България кирилицата е вече и върху банкнотите от единната европейска валута. Празникът не е само наш, а кирилицата е обща. Но знайте, че помним историята си и затова сме горди. Нищо повече не мога да добавя от този стих на Иван Вазов: „Че и ний сме дали нещо на светът и на вси словене книга да четат;

Източник: БНТ, „24 часа“