Колко са ядрените запаси по целия свят

5
411
Добави коментар
Nelly_Nelly
Nelly_Nelly

Словесната война на САЩ и Северна Корея се разгръща на фона на нови усилия за пълна забрана на арсеналите от атомни бомби (инфографика)

Войната между САЩ и Северна Корея относно ядрените амбиции на Пхенян засега се води само на думи, но опасността става все по-близка до реалността. На този фон ООН наскоро отбеляза четвъртия ежегоден Международен ден за пълно ликвидиране на атомното оръжие, обобщава Ен Би Си.

В понеделник външният министър на КНДР заяви, че US президентът Доналд Тръмп е „обявил война“ на страната му, която сега е в пълното си право да сваля американски бомбардировачи. Той се позова на петъчния туит от личния профил на Тръмп, който плаши с унищожение режима на Ким Чен Ун. От Белия дом опровергаха обвинението, а твърденията определиха като „абсурдни“.

Видео: Тръмп нападна Северна Корея и Иран. Как реагира Ким Чен Ун?

След тази размяна на реплики и твърденията на Северна Корея за успешно изпитание на водородна бомба през септември от ООН отново настояха за прекратяване на ядрената надпревара в световен мащаб.

Предизвикателствата пред националната сигурност не могат да са извинение държавите да разчитат на атомно оръжие и да пренебрегват споделената ни отговорност и стремеж към по-мирен свят, заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш.

Докато Северна Корея се стреми да се присъедини към общността на ядрените държави, нека видим какво е състоянието на атомните арсенали по света.

Ядрените държави пазят в тайна точния брой на атомните бойни глави в своя арсенал. Всяка година обаче Федерацията на американските учени (FAS), която следи този въпрос, публикува доклад с приблизителни данни за ядрените запаси на планетата.

Според тях от края на Студената война насам ядрените държави значително са намалили числеността на атомните оръжия – през 1986 г. те са били над 70 хил., а тази година броят им е близо 15 хил.

САЩ и Русия притежават и контролират общо 93% от всички ядрени бойни глави в световен мащаб, сочат още цифрите. Огромната част от тези оръжия са складирани или извадени от употреба, но по данни на FAS броят на ядрените оръжия в готовност за употреба са 1800 в САЩ и 1950 в Русия.

Останалите държави с ядрено въоръжение разполагат с едва няколкостотин бойни глави: Франция (300), Китай (270), Великобритания (215), Пакистан (120-130), Индия (110-120), Израел (80).

Виж още: Турция разработва атомна бомба?

Друга инфографика показва, че ядрени оръжия са разположени още в Белгия, Германия, Италия, Холандия и Турция. България е наредена сред държавите, които членуват в организации с атомно въоръжение (НАТО).

Директорът на проекта за ядрена информация във FAS Ханс Кристенсен обяснява, че за да се намали атомното оръжие, предстои още много работа. Той е убеден, че и Вашингтон, и Москва продължават да създават и складират оръжия, продължавайки ядрената надпревара, която уж приключи със Студената война.

Какво се прави за намаляване на ядрените оръжия?

На 20 септември над 50 държави от ООН подписаха първия международен договор, който забранява употребата на атомно оръжие (Treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons) и се оценява като историческа крачка в десетилетния кръстоносен поход за освобождаване на света от ядреното оръжие. Нито една ядрена държава обаче не положи подпис под споразумението.

През 2010 г. президентът на САЩ Барак Обама и тогавашният му руски колега Дмитрий Медведев подписаха новия договор СТАРТ, подновявайки дългогодишните двустранни усилия за намаляване размера на ядрените арсенали. Споразумението влиза в сила през февруари 2018 и дотогава всяка от страните трябва да намали въоръжение, което държи в готовност за военна употреба, до 1550 бойни глави и бомби.

Според Държавния департамент на САЩ най-актуалните данни показват, че Русия понастоящем има 1765 оръжия в готовност, докато американските са 1411. Договорът СТАРТ е продължение на двустранните усилия за ограничаване на атомната надпревара, започнати от президента Роналд Рейгън в края на Студената война, припомня Ен Би Си.

Виж още: Когато Адът слезе на Земята

Настоящият държавен глава Доналд Тръмп обаче е на мнение, че американските въоръжени сили трябва да засилят ядрения си потенциал. През декември той призова в „Туитър“ за ядрена надпревара с аргумента, че „докато светът дойде на себе си, е нужно САЩ да засилят и разширят своя потенциал за използване на атомно оръжие“.

„Нека има надпревара във въоръжаването – заяви той и при участието си в тв предаване по MSNBC. – Ще ги надцакаме и ще надживеем всички.“

Той обаче наследи от администрацията на Обама и плановете за модернизиране на американската ядрена програма. Според Кристенсен именно около това ще се гради подходът на Тръмп. Окончателният доклад от Пентагона, който президентът е поискал, се очаква в края на годината.

Виж още: САЩ създадоха управляема атомна бомба

Броят на ядрените бойни глави, с които разполага Северна Корея, не е известен, но Кристенсен и други анализатори се обединяват около становището, че режимът на Ким Чен Ун разполага с достатъчно ядрен материал да зареди и сглоби балистична ракета.

Те напредват – и дори да не могат да изстрелят ядрено оръжие сега, определено в близкото бъдеще ще имат тази възможност, казва Кристенсен.

По негови изчисления Пхенян вероятно има в арсенала си между 20 и 40 ядрени оръжия. По-тревожна за него обаче е непредсказуемостта на словесната война, водена между двамата държавни глави.

„Това излиза от контрол. Всеки път, когато Тръмп пусне нещо по темата в „Туитър“ с предизвикателен тон, подхранва аргументите на севернокорейския режим пред собствения им народ. При това положение пред администрацията няма стратегически ходове, освен отговори, които да демонстрират самообладание“, заключава експертът пред американската телевизия Ен Би Си.

Виж още: САЩ планирали ядрен удар по 16 цели у нас

Източник: NBC News