Последните снимки на астероида Рюгу разкриват един малък, но комплексен и интересен свят

1
136
Добави коментар
redbul80
redbul80

Снимки на астероида Рюгу, заснети от „Хаябуса 2“ на 19-ти и 20-ти юни. Photo credits : ONC team: JAXA, University of Tokyo, Koichi University, Rikkyo University, Nagoya University, Chiba Institute of Technology, Meiji University, University of Aizu and AIST.

21 юни 2018 г. 16:55 ч.

Светослав Александров. Много хора, включително и космическите ентусиасти, сме свикнали да възприемаме астероидите просто като скучни скали, реещи се в космическото пространство между планетите. Твърде са малки, за да има каквото и да е интересно на тях. Но снимките на Рюгу, заснети от „Хаябуса 2“ на 19-ти и 20-ти юни, показват нещо съвсем различно : дори и на този малък астероид, който е с диаметър по-малко от един километър, има забележителности! 

Оказва се, че на Рюгу има наноси от по-светъл материал, който се вижда като бяло петно в горната част на снимките. Няма как да не си спомним, че подобни бели петна бяха открити на планетата-джудже Церера (макар че тук причините биха могли да са различни). Белите петна изглеждат такива поради факта, че имат голяма отражателна способност. Освен това големият пояс от планински върхове, който обкръжава екватора, е също по-светъл в сравнение с околностите си. Тази цветова разлика може да свидетелства за разлики в минералния състав на повърхността и в размера на частичките, изграждащи скалите. Наблюдават се и вдлъбнатини, подобни на кратери.

Самият факт, че на Рюгу има такова разнообразие от забележителности, подсказва, че астероидът е претърпял комплексни еволюционни процеси. Като правило се смята, че малките астероиди с размер под 1 км като Рюгу са създадени скоро (т.е. в рамките на последните няколкостотин милиона години) по време на фрагментацията на голямо планетно тяло. 

Продължаваме да очакваме окончателното пристигане на „Хаябуса 2“ около Рюгу, което ще е факт през следващите няколко дни. Стискаме палци и за по-нататъшното освобождаване на спускаеми апарати на повърхността. 

За допълнителна информация: JAXA

http://www.space-bg.org/

http://www.cosmos.1.bg/