Субашич прати Хърватия на 1/4-финал с три спасени дузпи – SportVox

1
162

Отборът на Хърватия се класира за четвъртфиналите на Мондиал 2018, след като надделя с 4-3 след изпълнение на дузпи над Дания на стадион „Нижни Новгород“. Редовното време и продълженията завършиха при 1-1.

Мачът започна с гол от съблекалнята – още в първата минута „червеният динамит“ откри резултата. Кнудсен изпълни силно тъч от лявото крило, получи се меле в наказателното поле на хърватите и топката се озова в Матиас Йоргенсен, който успя да отбележи с лек изстрел – 1-0.

Отговорът на „ватрените“ бе много бърз – след само 180 секунди статуквото бе възстановено. Кнудсен не се намеси добре в защита и кълбото се удари в Кристенсен и стигна до Марио Манджукич, който с техничен удар намери мрежата зад Шмайхел- 1-1.

В 27-ата минута Брейтуейт бе изведен отлично в наказателното поле, но стреля слабо и Субашич спаси. Отговорът на „ватрените“ бе далечен изстрел на Ракитич, който затрудни Шмайхел. Четири минути преди почивката Ериксен пробва много елегантен прехвърлящ удар, но топката се удари в горната греда.

Второто полувреме премина с леко надмощие на Дания, но положения липсваха и пред двете врати. Така редовното време приключи при равенство 1-1.

В продълженията също бе доста скучно и сякаш всичко отиваше към дузпи, но в 114-ата минута Лука Модрич даде гениален пас към Анте Ребич. Нападателят на Айнтрахт остана очи в очи с Шмайхел, преодоля го, след което бе съборен от Матиас Йоргенсен. Питана посочи бялата точка по неколебим начин. Модрич застана зад топката, но ударът му попадна в ръцете на вратаря на Дания.

Резултатът остана непроменен, а дузпите стартираха със спасяване на Субашич срещу Ериксен. След това Шмайхел изби с крака удара на Бадел. Кяер с бомбен шут даде аванс на Дания, но Крамарич изравни с технично изпълнение. Последва чудесен изстрел по земя на Крон-Дели, след което и Модрич отбеляза за 2-2. Шьоне не успя да преодолее Субашич, а след това Шмайхел отрази шута на Пиварич. Николай Йоргенсен също направи пропуск, а Ракитич сложи край на спора с точен удар – 3-2.

В четвъртфиналите ще срещне домакина Русия.

Състави:

Хърватия (4-5-1): Субашич – Вършалко, Вида, Ловрен, Стринич (81 Пиварич) – Брозович (71 Ковачич), Ракитич – Ребич, Модрич, Перишич (97 Крамарич) – Манджукич (108 Бадел)

Дания (5-4-1): Шмайхел – Далсгаард, Кяер, М.Йоргенсен, Кнудсен – Кристенсен (46 Шьоне), Дилейни (98 Крон-Дели), Ериксен – Поулсен, Брейтуейт (106 Систо), Корнелиус (66 Н.Йоргенсен)

Стадион: „Нижни Новгород“

Съдия: Нестор Питана (Аржентина)
Помощници: Ернан Майдана (Аржентина) и Хуан Пабло Белати (Аржентина)

Жълти картони: М.Йоргенсен (Дания)

Голмайстори: 0-1 М.Йоргенсен 1; 1-1 Манджукич 4