Петър Андронов: Централната банка на ЕС ще провери качеството на банките у нас

2
226
Добави коментар

Европейската банка ще проверява качеството на операциите, управлението на банките, надеждността на капитала им и кредитния им портфейл при влизана на България в банковия съюз. Това заяви пред БНТ председателят на Асоциацията на банките у нас Петър Андронов. По думите му, влизането както в банковия съюз, така и в Еврозоната не би трябвало да плаши хората.

Според Андронов е е съвсем нормално Европейския съюз да иска по-голям контрол на финансите на страните, които ще приемат еврото.

„Онези които настояват да се плашим, трябва да имат сценарий, от който да не се плашим. Влизането в „Клуба на богатите“ трябва да е стремеж. Това е стремеж към по-добър стандарт на живот, към стабилност на финансите. Европейската централна банка има право на своята преценка. В Еврозоната имаха доста трудности с няколко страни. Няма как те да не отчетат в собствената си структура и в процеса си, които прилагат лошия опит, който са натрупали през годината“, обясни председателят на Асоциацията на банките у нас.

По думите на Андронов, Европейската централна банка след присъединяването ни към банковия съюз ще може сама да избере кои банки да провери освен най-големите у нас.

„Освен изисквания към банките, които ще преминат оценка, има изисквания към съдебната система, публичния сектор, изобщо стандартните постоянни очаквания които Европейския съюз има“, каза още Андронов.

Според Андронов проверките в банковия сектор у нас няма да се случат веднага, въпреки че България ще иска скорост на приемането ни както в чакалнята на Еврозоната, така и в Банковия съюз.

„Ние разбира се, ако влезем в ЕРМ 2 и в Банковия съюз трябва да отстъпим суверинитета на БНБ и на България като цяло в процеса на надзор на банковата система. Ако решим, че не ни хареса какво прави Европейската централна банка, при положение, че тя го прави вече в 19 държави, това би било много странно“.

Председателят на банковата асоциация коментира и бъдещето движение на лихвите по кредитите у нас.

„Мисля, че, преди да се питаме какво ще стане с лихвите заради влизането ни в еврозоната, трябва да сме сигурни, че преди това ще се случат много неща, които ще повлият на лихвите. Например, лихвите в САЩ тръгнаха нагоре, Европа отразява това със закъснение, но със сигурност и тук ще се случи. Мога да кажа, че със сигурност при приемането ни в Еврозоната, колкото и далечно да е то, нивата на лихвите у нас ще бъдат по-близки до тези в Еврозоната.“, заяви Андронов.

Той определи като амбициозни намеренията на България да бъде приета в Банковия съюз и Еврозоната до една година.