На празника си ЦИК обяви: без електронно гласуване от чужбина за евро изборите

1
291
Добави коментар
Svarofski
Svarofski

Така е. Трябва много да се следи демокрацията, да не вземе да попадне в нечии свободни ръце – гласуващи и зли по електронен път. Електрониката е лошо нещо, като браниш свещения комунизъм. Нинова казва, че над квотите и партиите е само законът, но тя знае и помни още от съвсем малко и дебело пионерче – над закона е само сърпа, а над него – съответния чук (с руска дръжка). Централната Избирателна Комисия е с вързани ръце, крака и други органи – няма как, просто, няма как да се гласува от чужбина в електронната кабина. Срамота е да се прави така. Ние тия гласове с кръв сме ги купували и то през това, на което сядаме във властта. Така че – гудбай e-vote, сбогом, мило ми електронно правителство в таз тежка чужбина! И най-вече – откъде-накъде – електронно гласуване, дистанционно и то от чужбина, бе, тези? Ами да. Ами нали те, нашите момчета (гълъби безсребреници, мили и добри, честни и красиви като глисти на пеперуди), нали ги пращаме за евро циреи именно в евро парламента, точно там, в чужбина (оная – таз, тежката)? То не е естествено иначе!

Няма да има дистанционно електронно гласуване на евроизборите, категорични бяха от ЦИК. От там припомниха, че Изборният кодекс допуска удължаване на мандата на сегашните членове на комисията, но дали ще има нов състав на ЦИК след 21-ви март ще реши законодателят. От ЦИК прилагат закона такъв, какъвто е приет, обясни говорителката Камелия Нейкова, а на въпроса дали е възможно удължаване на мандата на сегашния състав: „Ако Централната избирателна комисия продължи в този състав да осъществява правомощията си и след края на мандата, това е допустимо съгласно разпоредбите на Изборния кодекс“, отговори Нейкова. Вече тече подготовката на европейските избори в края на май, но тогава няма да има дистанционно електронно гласуване поради липса на система за идентификация:

„Технически няма как през май месец. Законодателят промени и срока за въвеждане на електронната идентификация с промяна в закона за българските лични документи: „Не може да се изпълни самата разпоредба на закона в тази връзка, ако я няма електронната идентификация“ – допълниха Александър Андреев и Камелия Нейкова. За промените в изборните правила в последния момент, които се готвят от парламента, говорителите казват, че това не е прецедент. Камелия Нейкова коментира: „Би било по-добре по-рано да се приемат тези промени, за да може чисто организационно, не само Централната избирателна комисия, всички институции, които имат отношение към изборния процес, спокойно да могат да подготвят произвеждането на избори. На нашия състав не веднъж ни се е случвало да има промени в изборното законодателство в последния момент“.