Здравословно и екологично -еkoлогия за всekи дом!

1
206
Добави коментар
TATY
TATY

Идеята за „храната като лекарство“ може да бъде малко по-трудно за преглъщане, особено ако имате по-изискан вкус  . Какво ще стане, ако бихте могли да се борите с множество болести и дори да увеличите дълголетието си, просто като добавите няколко вкусни порции гъбки към вашата диета всеки ден?

Пол Стамец, известен миколог (  експерт по гъбите) , горещо вярва, че гъбите могат да спасят света. Той описва гъбите като „великите молекулярни разглобяващи елементи на природата“ поради тяхната способност за преобразуване да генерират хумусни почви от разлагащите се органични материали. Гъбите превръщат разпадането на природата в хранителни вещества за растенията, дърветата, животните и хората. Като част от този невероятен танц на биосинтеза, гъбите алхимизират най-мощните елементи на Земята в полза на човечеството. Гъбите произвеждат най-добрите ни антибиотици и имат лечебен потенциал за множество заболявания.

Някои разновидности гъби притежават психотропни свойства, които се ценят поне от началото на записаното време, като някои учени дори обявяват, че „магическите гъби“ са ключът към човешката еволюция. Но тези полезни атрибути само надраскат повърхността на това, до което са стигнали в царството на гъбите, което е  разбираемо, тъй като повечето от плодотворните дейности на гъбите се извършват по-долу, където очите ни виждат.

Кралството на гъбите представлява отделен тип организъм, отделен от
животни, растения и бактерии. Подобно на животните, гъбите поглъщат хранителни вещества от околната среда и отделят храносмилателни ензими,  в околните почви. Мицелът са невидимата част от гъбите, която се простира под почвата. Силно наподобяващи невронни мрежи, корени като нишки, известни като хифи, могат да се простират на мили в Земята, поглъщайки хранителни вещества и разлагащи се органични материали.

 В книгата си „Мицелиум“: Как гъбите могат да помогнат за спасяването на

света, Пол Стаметс е убеден, че мицелът е „неврологичната мрежа на природата.“  Той смята, че гъбите са разумни, „създавайки разнообразни ензимни и химически вещества. отговор на сложни предизвикателства, възприемани в тяхната среда. Отвъд съзнанието, Пол обяснява, че гъбите притежават съ-творческо съзнание и би било от полза за човечеството много, за да се научи как да взаимодейства: „Тъй като тези външни неврологични мрежи усещат всякакво въздействие върху тях, от стъпки до падащи клони на дървета, те могат да предадат огромни количества данни за движението на всички организми през ландшафта.

Наскоро публикуваното изследване на Пол изследва друг фундаментален начин, по който гъбите общуват с човечеството: чрез нашите храносмилателни системи. Гъбите са пребиотици, повишавайки полезните бактерии на микробиома, като Acidophilus и Bifidobacterium, подобрявайки храносмилането и общото здраве. Последните независими проучвания показват, че някои сортове гъби са и нашите най-добри диетични източници за мощни антиоксиданти, като богатия на сяра ерготионеин, и „главния биологичен антиоксидант“, глутатион. Диета, богата на антиоксиданти като ерготионеин и глутатион, предпазва клетките от свободните радикали, помагайки на организма да издържи нормалния оксидативен стрес, който уврежда здравите клетки. В допълнение към повишаване на дълголетието, гъбите оказват  сериозен хранителен удар, осигурявайки страхотен източник на витамин D, който е от съществено значение за функцията на имунната система.

Добавянето на почти всякакъв вид ядливи гъби към вашата диета ще осигури здравословна доза от хранителни вещества, но има някои гъби, които се открояват от останалите. Едно скорошно проучване, проведено в Университетския колеж по медицина в Пенсилвания, изследва единадесет вида гъби, за да определи кои сортове притежават най-силните антиоксидантни свойства. От 11 тествани вида, горните 7 гъби с най-силните антиоксидантни съставки са и някои от най-хранително плътните. Според последните изследвания това са 7-те гъби, които трябва да ядем, подредени по ред:

1. Манатарки

Манатарките са големи гъби, с капачка, която може да достигне до 12 инча в диаметър. Популярни в италианската кухня, гъбите манатарки   представляват няколко различни сорта, обикновено са червеникаво-кафяви на цвят, притежават дебел ствол и са леко лепкави на допир. Този вид гъби растат от лятото до есента, така че можете да ги намерите през по-голямата част от годината  .

2. Златна стрида-вид кладница

Гъбите златни стриди обикновено се отглеждат, а не се събират диви, което
ги прави предпочитани за отглеждане   у дома. Те растат в почти всичко, използвайки сламените подложки и обикновения компост, с „закваски“ от гъби от комплекти за инокулация, които могат да бъдат закупени в специализирани магазини. Те притежават златен оттенък, растат в клъстери и имат вкусен, леко горчив вкус.

3. Pioppino-Тополова пънчушка

Тополова пънчушка, често наричана Velvet Pioppino поради кадифено-кафявия вид на малките си шапки, расте на разлагащи се трупи или на мътна основа от дървета от твърда дървесина. Pioppinos имат лек, леко пиперлив вкус, което ги прави популярен избор за добавяне на рецепти. Те растат в клъстери на дълги, здрави стъбла, по-малки по размер (капачките са с ширина само около 2 см) и запазват твърда консистенция при готвене.Плододава от пролет до есен.

4. Кладница

Кладниците са сред най-често срещаните и  търсени гъби. Лесни за

култивиране,кладниците  растат предимно на разлагаща се дървесина и притежават леко сладък мирис, подобен на анасон. Наричани „стриди“, поради сходния си вид с морското създание  Цветовете варират от зелено, до розово, до жълто, в зависимост от сорта. Нагънатите шапки се простират от два до осем инча, с бели ламели на долната страна, и късо, тъмно стъбло.

5. Лъвска  грива

Лесно е да се види как гъбата  Лъвска  грива е получила името си! Тази популярна ядлива и лекарствена гъба има изключителни невропротективни способности, благодарение на способността си да стимулира синтеза на нервния растежен фактор (NGF). NGF е протеин, който играе важна роля в поддържането, оцеляването и регенерацията на невроните в централната и периферната нервна система. Известни за подобряване на паметта и настроението, гъбите Лъвска  грива са основна съставка в традиционната китайска медицина и могат да бъдат намерени в добавка като прах или тинктура в много магазини за здравословни храни. Ако предпочитате да се наслаждавате на тяхната месна консистенция в ястие, задушете ги в масло, за да усилите аромата, или да ги сварите като заместител на месо в супа или яхния.

6. Mайтаке

Намират се  в клъстери, обикновено в основата на дъбови дървета, маитаке

гъбите имат мощни противоракови свойства.  Множество капачки се появяват в слоеве от един дебел подземен ствол и могат да станат доста големи. Цялото „плодово тяло“ може да тежи 50 килограма или повече, с единична шапка с диаметър дванадесет инча. Шапките варират от бяло до кафяво, полутвърди при варене и притежават леко земен вкус, който придобива вкуса на избраната от вас хранителна среда. Maйтаке са изследвани за различни ползи за здравето, включително понижаване на холестерола и кръвната захар при плъхове.

 7. Шиитаке

Шиитаке гъбите са едни от най-популярните гъби в света, и поради добра причина. Почитани в Азия от векове за силните си лечебни свойства, гъбите шиитаке са се превърнали в символ на дълголетието в някои култури.Шиитаке   могат да се консумират сурови или варени, и се намират в прахообразна форма като добавка в много билкови препарати. Шиитакетата растат в клъстери на разлагащи се дървета от твърда дървесина и често се отглеждат за храна и медицински цели. С класическа форма на чадър, шапките им варират от бяло до светлокафяво с бели петна и могат да достигнат до осем инча в диаметър. Готвенето освобождава аромат на „чеснов бор“ и богат, земен вкус. 

Източник: Интернет