СпейсЕкс даде начало на наземните изпитания на Стархопър!

1
182
Добави коментар
redbul80
redbul80

Снимка на първата сглобена ракета „Старшип“, която ще се използва за кратки атмосферни тестови полети. Photo credit : Elon Musk/SpaceX

12 март 2019 г. 19:15 ч.

Светослав Александров. Днес уебсайтът Тесларати оповести, че статичните изпитания на пълномащабния прототип на новия гигантски космически кораб „Старшип“ са вече започнали! Протитипът, който наричаме неофициално „Стархопър“ (по аналог на ракетите „Грасхопър“, с които СпейсЕкс разви технологии за връщане на първите степени на „Фолкън 9“), ще се използва за кратки атмосферни тестови полети.

Вчера бе проведено първото изпитателно зареждане на резервоарите на „Стархопър“. Междувременно вторият напълно завършен двигател „Раптор“ пристигна в центъра на СпейсЕкс в Южен Тексас за по-нататъшна интеграция с прототипа. 

Макар че за някои би звучало скучно, „Стархопър“ няма да лети до космоса. Изпитанията му ще са само нискоатмосферни, а прототипът ще лети при скорости по-ниски от тази на звука. Въпреки това чрез „Стархопър“ екипите на СпейсЕкс ще получат важна информация за поведението на „Старшип“ по време на полет.

Първоначалните полетни тестове, които могат да са факт още този месец, ще са съвсем кратки и практически незабележими за наземния наблюдател. Даже за сигурност ракетата ще бъде завързана с въжета. Възможно е съвсем в началото „Стархопър“ да полети само с един двигател „Раптор“. Тук е уместно да напомним, че СпейсЕкс постъпи по същия начин при изпитанията на ракетата „Фолкън 9“ – първо с един двигател „Мерлин“, после с три, пет и чак след няколко месеца – с девет. Сега задачата е по-сложна. Ракетата-носител „Супер Хеви“ ще има 31 двигателя на първата степен, а „Старшип“ – 7. 

Невероятно е колко бързо проектът „Старшип“ стигна до етапа на полетни изпитания! Самият Илон Мъск призна в Туитър, че степента на прогрес надвишава тази, която характеризираше ракетите „Фолкън“ и корабите „Драгън“, макар че те бяха критични, за да може компанията да достигне до настоящото си ниво на развитие.

http://www.space-bg.org/

http://www.cosmos.1.bg/