Авария: космическата ракета OS-M на китайската компания УанСпейс не успя да стигне до орбита

1
256
Добави коментар
redbul80
redbul80

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : OneSpace

27 март 2019 г. 17:30 ч.

Светослав Александров. Днес можеше да бъде голям ден за частната китайска космонавтика, ако ракетата „OS-M“, която излетя в 11:32 ч. българско време, беше достигнала до орбита. Това обаче не се случи. Направените снимки и видеозаписи свидетелстват за аномалия при работата на втората степен. 

Напомням на читателите, че УанСпейс е един от няколкото китайски стартъп фирми, които работят по създаването на космически ракети за малки спътници. Другите компании са ЛандСпейс, ЛинкСпейс, ай-Спейс и ЕксПейс. Всички те са създадени след 2014 година и тепърва трябва да наваксват, за да се наложат на комерсиалния спътников пазар. През изминалата 2018-та година УанСпейс постигна съществен напредък, като на два пъти (през май и през септември) успешно изстреля суборбиталната си ракета „OS-X“.

Но едно е да се лети по суборбитална траектория, съвсем друго е да се изпраща полезен товар в устойчива орбита. През октомври 2018-та година ракета на Ландспейс аварира. Така днес отчитаме втори провал на китайска фирма да изстреля спътник в космоса. 

Въпреки всичко държа да подчертая, че не бива да се правят генерални заключения от тези ранни аварии. Извън всякакво съмнение е, че комерсиалните компании на Китай ще постигнат успехи някой ден. Но дебютните изстрелвания като правило не винаги са благополучни. Самият Илон Мъск, основател на американската компания СпейсЕкс, имаше три провала на ракетата си „Фолкън 1“ и успя да достигне орбита чак на четвъртия път. Ракетата Електрон, създадена от американската компания РокетЛаб и изстрелвана от новозеландски космодрум, също отбеляза провал по време на първия си полет.  

Видео от днешния полет: тук (Twitter връзка)

http://www.space-bg.org/

http://www.cosmos.1.bg/