С Форум „140 години, посветени на здравето“ УМБАЛ „Свети Георги” отбеляза празника си

3
207
Добави коментар
Mega-Com
Mega-Com

Историята на болницата бе представена с технологията на 3D мапинга, фотографска изложба и богато илюстрован алманах

Изп. директор на УМБАЛ „Свети Георги“ проф. д-р Карен Джамбазов и зам.-председателя на на УС на болницата проф. д-р Ангел Учиков заедно с част от официалните гости

Зам.-директорът доц. д-р Момчил Мавров и Изп. директор проф. д-р Карен Джамбазов

С грандиозен спектакъл – форум в Драматичния театър УМБАЛ „Свети Георги“ отбеляза 140 години от основаването си. Събитието с присъствието си уважиха зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков, кметът на Пловдив инж. Иван Тотев, председателят на Общински съвет – Пловдив Савина Петкова, областният управител Здравко Димитров, ректорът на Медицински университет – Пловдив чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев, Пловдивският митрополит Николай, Знеполският епископ Архимандрит Арсений, зам.-кметове и районни кметове на Пловдив, директорът на ОДМВР – Пловдив ст. комисар Атанас Илков, депутати от Пловдив и още много представители на държавната власт, органите на реда, здравни и обществени организации, настоящи и вече пенсионирали се служители на болницата, предишни директори.

Изп.директор на УМБАЛ „Александровска“ доц. Костадин Ангелов уважи празника на УМБАЛ „Свети Георги“

 

Поздравителни адреси, цветя и подаръци бяха изпратили държавни и обществени институции, лечебни и висши учебни заведения от цялата страна. По случай 140-годишнината си УМБАЛ „Свети Георги“ издаде и богато илюстрован алманах, включващ историята, настоящото състояние и състав на всички звена, както и фотографии от всеки етап от развитието на болницата. Гостите на събитието имаха възможност да разгледат и специално подредената във фоайето на Драматичния театър фотографска изложба с кадри от всички декади на УМБАЛ „Свети Георги“.

По време на форума под надслов „140 години, посветени на здравето” бе представено с технологията на 3D мапинга развитието на най-голямата болница в страната – от основаването й до наши дни.

 

Приветствия към гостите произнесоха домакинът на събитието – настоящият изпълнителен директор проф. д-р Карен Джамбазов,  и част от официалните гости: кметът инж. Иван тотев, областният управител Здравко Димитров, зам.-министърът д-р Бойко Пенков, Негово Високопреосвещенство Митрополит Николай и ректорът на МУ – Пловдив чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев.

Зам.-министърът д-р Бойко Пенков приветства гостите

Кметът Иван Тотев поздрави ръководството и служителите на болницата

Областният управител Здравко Димитров произнася приветствието си за годишнината

Митрополит Николай бе официален гост на 140-годишнината

Доц. д-р Нарцис Калева, лекар от Клиниката по педиатрия на УМБАЛ „Свети Георги“ представи дарителската кампания на „Най-доброто за нашите деца и онкоболни”. Тя е посветена на построяването на нов детски и онкохематологичен комплекс, в който да се преместят Клиниката по педиатрия, Клиниката по медицинска онкология и Клиниката по клинична хематология. От официалния старт на кампанията на 18 декември 2018 г. до момента в дарителската сметка са събрани близо 22 хил. лева, за които болницата изказва благодарност на всички благодетели.

Доц. Нарцис Калева представи дарителската кампания Най-доброто за нашите деца и онкоболни

За празничната атмосфера на годишнината с изпълненията си допринесоха цигуларката Йолина Чолакова и певицата Невена Цонева.

Основана на мястото на лазарета от Руско-турската освободителна война, който се е помещавал в три бараки с 30 легла в местността под Хълма на доблестта (Джендем тепе), днешната УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД започва своето летоброенето като първата българска гражданска болница на 1 май 1879 г.

Панорама от 1890 г. На преден план е Марково тепе. Зад него се вижда сградата на Държавна болница.

Изглед от Хирургичния блок на УМБАЛ „Свети Георги“ от наши дни

140 години тя е най-голямата болница в страната. Разполага с 1536 легла и 2694 души персонал, от които 653 са лекари, а 925 са специалисти по здравни грижи. В последните години средният годишен брой на болните, които се хоспитализират за активно лечение, надхвърля 80 000. В клиниките и отделенията на болницата се оказва денонощно спешна и неотложна амбулаторна, стационарна и консултативна помощ при заболявания и травми и лечение на населението от Южен Централен регион на България, включващ пет административни области: Пловдив, Пазарджик, Кърджали, Хасково и Смолян.