Имунолог: Шансът за усложнение от поставена ваксина е едно на милион

1
162
Добави коментар
uzunov1
uzunov1

Въпреки масираното медийно отразяване на епидемиите от заболявания като морбили, както и информационните кампании за това, че ваксините могат да предотвратят разпространението им, тази информация сякаш не успява да достигне до основните си реципиенти.

”Различни вярвания, че всъщност ваксините причиняват аутизъм, което е един от основните митове против ваксините, че всъщност нямаме нужда от ваксини, че тялото ни само може да се пребори, че не трябва да се дават много ваксини по едно и също време и че това… тяхната имунна система, не е достатъчно развита, че да ги приеме. И всякакъв такъв тип страхове, които се разпространяват главно през социални мрежи и информация, която не е научно доказана. Над 80% от хората, които всъщност имат морбили в момента в България, са неваксинирани и основната причина заради това е, че родителите им ако са деца или те самите решават да не се ваксинират, главно заради тази антиваксърска тенденция”, обясни имунологът Велислава Петрова, в ефира на БНТ.

Експертът изследва научно ваксините и инфекциозните болести в най-големия институт за генетични изследвания в Европа. На това е посветила и докторантурата си в Университета в Кеймбридж, където работи, поясняват от Националната телевизия. “Както при всеки вирус, така и при морбили, са възможни усложнения. Шансът обаче е минимален и причината не е във ваксините”, категорична е Велислава Петрова.

”В случай на някакъв вид усложнение от ваксина на мизус е един на милион, докато в случай на усложнение от заболяването с морбили са 1 на 10, имат в случай на пневмония. 1 на 1000 всъщност имат много сериозни проблеми с енцефалит. Т.е. увеличената податливост към други заболявания, нещо, което всъщност хората не осъзнават, че се случва след като имат морбили и всъщност за това много често децата всъщност имат морбили в последствие, в следващите няколко години боледуват доста по-често. Едно на милион всъщност много често не е причината във ваксината, а в самия човек, който всъщност получава ваксината, защото има деца с недиагностицирани имунни заболявания, които всъщност се проявяват тогава, когато се ваксинират. Ваксината просто е поводът, но не и причината за това заболяване”, поясни Петрова.